Két különböző rákellenes gyógyszer kombinált használatával 30%-kal sikerült megnövelni az egerek élettartamát.


Közel 30 százalékkal kitolták egerek élettartamát európai kutatók két gyógyszer együttes alkalmazásával, amiknek köszönhetően az állatok egészséges élettartama is meghosszabbodott - derül ki a Science Alert szerdai cikkéből.

Lisonia Gkioni, az öregedéskutatással foglalkozó Max Planck Intézet molekuláris biológusa és kollégái rákgyógyszerekkel, rapamycinnel és trametinibbel kezelték az állatokat. Mindkét hatóanyagról már korábban is ismert volt fonálférgekkel és gyümölcslegyekkel folytatott kísérletek alapján, hogy kiterjeszthetik az élettartamot, de kérdéses volt, hogy gerinces állatoknál is működnek-e, és ha igen, milyen a kombinált hatásuk.

A Nature Aging folyóirat legutóbbi, szerdán megjelent kutatása szerint a rapamycin és a trametinib együttes alkalmazása jelentősebb eredményeket hozott, mint ha ezeket a gyógyszereket külön-külön alkalmazták volna. A rapamycin önállóan 17-18%-kal, míg a trametinib 7-16%-kal növelte az egerek élettartamát. Ezzel szemben a kombinált terápia hatása még szembetűnőbb volt, 27-35%-os növekedést eredményezve. A nőstény egerek esetében az élettartam növekedésének mediánja 35%, míg a hímeknél 27% volt.

A hatóanyagok blokkolják az inzulin-IGF-mTORC1-Ras molekuláris útvonalat, amely kulcsszerepet játszik a daganatok kialakulásában, az anyagcserebetegségek megjelenésében, valamint az öregedési folyamatokban. Érdekes módon, az élettartam meghosszabbítása nem párosult a kezelt állatok betegségeivel: a terápia sikeresen lassította a daganatok növekedését, és csökkentette az öregedéssel összefüggő gyulladásos reakciókat az agyban, a vesékben, a lépben és az izomszövetekben. Ez a változás az állatok viselkedésében is megmutatkozott, hiszen az idősebb egyedek sokkal aktívabbak maradtak, mint azok, akik a kísérlet kontrolcsoportját alkották.

"Bár nem várjuk, hogy az emberi élettartam olyan mértékben meghosszabbítható legyen, mint az egerek esetében, bízunk benne, hogy a kutatás alatt álló gyógyszerek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az emberek idősebb korukban is egészségesebbek és betegségmentesek maradhassanak" - nyilatkozta Linda Partridge genetikus, a kutatás egyik társszerzője. A jövőbeli klinikai vizsgálatok pedig felfedhetik, hogy a gyógyszerek milyen egyéb területeken bizonyulhatnak hasznosnak a jelenlegi alkalmazásuk mellett.

Related posts