Egy brit kisfiú története igazi csoda: kétszer is új életre kelt, miután édesanyját egy különleges orvosi beavatkozással mentették meg. A házipatikai szakértők szerint ez az eset nemcsak a tudomány határait feszegeti, hanem a családi szeretet és a remény

Kiemelkedő orvosi teljesítménynek köszönhetően hajtottak végre egy különleges műtétet Oxfordban, ahol egy kismama, akinek várandósságát a 12. héten petefészekrákkal diagnosztizálták, kapott új esélyt.
A 32 éves Lucy Isaacot sürgősen meg kellett operálni, de a terhessége már annyira előrehaladott volt, hogy a daganat eltávolítása a hagyományos laparoszkópos módszerrel nem volt lehetséges. Az oxfordi John Radcliffe Kórház orvosi csapata ezért egy különleges eljárás mellett döntött, hogy elvégezzék az életmentő műtétet a várandós édesanyán. Nem volt mód arra, hogy megvárják, amíg Lucy gyermeke megszületik, mivel fennállt a veszélye, hogy a rák addigra áttéteket képez a test más részein, ami drámaian csökkenthette volna a gyógyulás és a túlélés esélyeit - tájékoztatott az Oxford University Hospitals közleménye.
A kismama 2024 októberében esett át egy rendkívül összetett műtéten. Az öt órán át tartó beavatkozás során a sebészek a méhét a benne fejlődő magzattal együtt kiemelték a hasüregéből, hogy hozzáférjenek a petefészkekhez. A gyermek vérellátása és oxigénellátása folyamatosan biztosított volt a méhartérián keresztül, miközben a méhet a bal petevezetékről és a méhnyakról nem választották le. Az operáció során összesen 15 egészségügyi szakember dolgozott együtt, akik közül ketten folyamatosan kézben tartották Lucy méhét és benne a gyermekét a kiemelés kezdetétől egészen a végéig. A műtét alatt a test belső környezete érdekében meleg, steril sóoldatos borogatást alkalmaztak, mely segített fenntartani a méh optimális hőmérsékletét.
Eközben a sebész gondosan eltávolította Lucy testéből a daganatos szöveteket, amelyeket az orvosi csapat patológusa azonnal megkezdett vizsgálni. Az elemzés során második stádiumú petefészekrákot diagnosztizáltak, ami arra utal, hogy a ráksejtek már a petefészkek körüli szövetekre is átterjedtek. Ez a felfedezés tovább bonyolította a műtéti eljárást, hangsúlyozva annak elengedhetetlenségét. Miután a beavatkozás befejeződött, Lucy méhét óvatosan visszahelyezték a testébe, és a sebet precízen lezárták. Az apró élet mindössze két órát töltött el édesanyja testén kívül, mielőtt újra egyesülhetett volna vele.
A gyermek idén januárban egészségesen jött világra. Szüleitől a Rafferty nevet kapta. "Semmilyen tünetet nem tapasztaltam a diagnózis előtt. Rendkívül szerencsésnek érzem magam, hogy nemcsak időben megkaptam a diagnózist, de anélkül eshettem át a műtéten is, hogy az veszélyeztette volna a terhességem" - árulta el Lucy. Hozzátette, férjével, Adammel féltek a felmerülő kockázatoktól, de végig bíztak az orvosi csapatban.
A családalapítás számukra különösen érzelemtelivé vált, hiszen csak azután merülhettek el a gyermekvállalás gondolatában, hogy Adam 2022 novemberében átesett egy vesetranszplantáción. "Az életem legcsodálatosabb pillanata volt, amikor a sok nehézség után végre a karjaimban tarthattam Raffertyt" - osztotta meg az újdonsült apa. "Lucy a kórházban csodálatos gondoskodásban részesült. Hálás vagyok mindenkinek, aki hozzájárult a feleségem és a gyermekünk megmentéséhez" - tette hozzá kifejezve érzéseit.