Kickl új választások kiírását szorgalmazza Ausztriában, miután a koalíciós tárgyalások zsákutcába jutottak.


A Zöldek, a liberálisok és a szociáldemokraták azonban egyértelműen jelezték, hogy szívesen látnának egy szakértői kormányt a politikai színtéren.

Herbert Kickl, a szélsőjobboldali Szabadságpárt (FPÖ) elnöke sürgette a "gyors új választások" kiírását, miután szerdán kudarcot vallottak a koalíciós tárgyalások a pártja és a jobbközép Néppárt (ÖVP) között.

A szeptemberi választások során Kickl 28 százalékos szavazati részesedéssel zárta az élen, azonban Ausztria politikai tája nem tette lehetővé, hogy pártja a hatalom közelébe kerüljön. A többi politikai erő összefogott, hogy megakadályozza a Szabadságpárt hatalomra jutását. Mivel a koalíciós lehetőségek között a Szabadságpárt szerepe kizárt volt, Alexander Van der Bellen államfő elsőként a Néppárt akkori vezetőjét, Karl Nehammert kérte fel a kormányalakításra. Nehammer a többi párttal folytatott egyeztetései azonban nem hoztak eredményt, így az elnök végül Kicklt bízta meg a kormány megalakításával. Kickl ezután a már Nehammer nélküli Néppárttal kezdett tárgyalni, új politikai lehetőségek keresésére összpontosítva.

Az utóbbi hetekben a két politikai párt közötti tárgyalások feszültséggel teltek meg, mivel nem tudtak közös nevezőre jutni a belügyminisztérium vezetésének kérdésében.

A páros közötti feszültség szerdán este a tetőfokára hágott, amikor mindketten nyilvánosan bejelentették, hogy nem kívánják folytatni a tárgyalásokat.

Kickl az ÖVP-t tette felelőssé a tárgyalások megszakadásáért, és a sajtónak nyilatkozva kijelentette, hogy döntését nem "sajnálat nélkül" hozta meg.

Christian Stocker, az ÖVP vezetője elmondta, hogy pártja több alapvető követelményt is megfogalmazott - köztük az európai égbolt-pajzs kezdeményezéshez való csatlakozást és a nemzetközi titkosszolgálatokkal való együttműködést -, amelyekbe Kickl szerinte nem volt hajlandó belemenni.

Alexander Van der Bellen, az osztrák köztársaság elnöke, csütörtökön és pénteken találkozókat tart a politikai pártok vezetőivel, hogy feltérképezze az új kormány megalakításának lehetőségeit.

Szerdai nyilatkozatában kiemelte, hogy Ausztria előtt négy lehetséges irányvonal áll: rendezhetnek új választásokat, létrehozhatnak egy kisebbségi kormányt, szakértőkből álló, de nem megválasztott kabinetet formálhatnak, vagy egy új, több pártból álló koalíciót alakíthatnak.

Ausztriában legutóbb 2019-ben alakult "szakértői kormány", miután az ÖVP és FPÖ koalíciót súlyosan megrázta az úgynevezett "ibizai botrány". Ebben az ügyben az FPÖ akkori vezetője lelepleződött, mivel titkos tárgyalásokat folytatott egy nővel, aki magát egy orosz oligarcha unokahúgának adta ki, és korrupt üzletekről beszélgetett. E botrány következtében a koalíció összeomlott, és szükségessé vált a szakértői kormány felállítása.

Ausztria többi pártja jelezte együttműködési hajlandóságát: a környezetvédő Zöldek, a liberális NEOS és a balközép szociáldemokraták mind azt mondták, hogy készek tárgyalni az ÖVP-vel.

Az ÖVP, az SPÖ és a NEOS közötti egyeztetések korábban megszakadtak, mivel különböző álláspontok alakultak ki a költségvetési politikát illetően.

Andreas Babler, az SPÖ elnöke kifejezte, hogy pártja nyitott a tárgyalásokra, sőt, akár egy neves politikai személyiségekből álló kormány támogatására is. Babler hangsúlyozta, hogy Ausztriának jelenleg elengedhetetlen a stabilitás biztosítása.

A Költségvetési Tanácsadó Testület, amely a kormányzati költségvetési fegyelem ellenőrzéséért felelős független szerv, Christoph Badelt elnök vezetésével figyelmeztetett arra, hogy komoly problémákkal szembesülhet az ország, ha a politikai pártok nem jutnak dűlőre egy átmeneti költségvetés ügyében. Az elnök hangsúlyozta, hogy a megállapodás hiánya súlyosan veszélyeztetheti az ország működését.

"Badelt kifejtette, hogy az állam április és május folyamán, de legkésőbb júniusra valószínűleg nem tudja vállalni az adósságot. 'Ez nyilvánvalóan likviditási gondokat idézhet elő' - tette hozzá."

Peter Filzmaier neves politológus a tárgyalások megszakadását "bizarr látványosságnak nevezte a nyílt színpadon".

Mind az ÖVP-nek, mind az FPÖ-nek "nincs életképes B terve", és "rosszabb helyzetbe hozták magukat, mint korábban" - mondta Filzmaier.

Related posts