Kiszivárgott Trump béketerve: húsvétra tűzszünet, májusra elérjük a békét.

Trump 100 napos béketeremtésében húsvétra tűzszünetet kell elérni, lesz békekonferencia és májusra lezárhatók az ellenségeskedések.
A Daily Mail brit lap részletesen foglalkozott egy friss tervezettel, melynek egyik forrásaként a Sztrana nevű ukrán híroldalt említette. Ezt a kiadványt Kijevben oroszbarátként tartják számon. Információk szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök heves dühvel reagált a kiszivárgott dokumentumra, mivel a tervezet kidolgozásába ismét nem vonták be Ukrajnát. A dokumentumban olyan megállapítások szerepelnek, miszerint Ukrajna nem lehet a NATO tagja, függetlenségét kellene kihirdetnie, valamint el kellene ismernie az oroszok által annektált kelet-ukrajnai területek függetlenségét.
Zelenszkijék szóbeszédnek nevezték a béketerv létezését és hivatalosan a Fehér Ház sem kommentálta. Ugyanakkor az már biztos, hogy Keith Kellogg, az amerikai elnök ukrajnai különmegbízottja ott lesz jövő héten a február 14-16. között tervezett Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián, ezt maga jelentette be közössági média oldalán. Értesülések szerint a bajor fővárosba utazik Donald Trump is, hogy maga terjessze be az ukrajnai háború lezárását célzó terveit, de erről hivatalos értesítést egyelőre nincs.
Ugyanakkor Kellogg később a Newsmax hírportálnak már cáfolta, hogy bárki, bármit is bejelente a jövő héten a béketárgyalásokról Münchenben. A konferencián részt vevő ukrán küldöttséget Zelenszkij elnök vezeti majd.
A Sztrana kifejezte, hogy a birtokukba került dokumentum hitelessége nem bizonyított, ezért az abban található információkat ajánlott körültekintően kezelni. A rendezés részletei a következőképpen alakulnának:
Az Európai Unió tagállamainak aktívan részt kell vállalniuk Ukrajna újjáépítésében, amely a German Marshall Fund elemzései szerint a következő egy évtized során akár 486 milliárd dollárt is meghaladhat.
A mostani frontvonal mentén egy demilitarizált övezetet hoznának létre, amelyet európai és brit katonát ellenőriznének. Az egyelőre nem tisztázott, hogy ehhez mennyi katonára lenne szükség és a felvetést biztos nem fogadja osztatlan öröm Moszkvában.
A brit sajtó értesülései alapján a béketerv központi eleme az, hogy véglegesen elutasítja Ukrajna NATO-hoz való csatlakozását, de az EU-tagság lehetősége előtt nyitva áll. Ugyanakkor a terv nem kínál világos garanciát az Oroszország ellen hozott szankciók megszüntetésére, ami jelentős ellenállást válthat ki a Kreml részéről, különösen azért, mert Moszkva mindent elkövet, hogy Ukrajna teljes demilitarizálását elérje. Emellett a javasolt megoldás szerint Ukrajnának el kell ismernie az orosz befolyást a már megszállt területeken, mint például a Krím félszigeten és a kelet-ukrajnai régióban.
Aggályos kérdés lehet, hogy Ukrajnában az előírt választások során engedélyezni fogják azon pártok indulását, amelyek oroszul kommunikálnak és a békés együttélés eszméjét hirdetik. Ez világosan arra utal, hogy szükség van az orosz nyelvhasználat tilalmának eltörlésére is.
Folyamatosan frissülő híreink révén nyomon követheti az ukrajnai háború legújabb eseményeit! Itt mindig naprakész információkat talál a helyzet alakulásáról.