A Belügyminisztérium és a Magyar Orvosi Kamara közleményeken keresztül kommunikálják egymásnak az egészségügyi helyzet alakulását.


"A Magyar Orvosi Kamara az egészségügyről megfogalmazott észrevételei és javaslatai kialakítása és közzététele során a kamarai törvényben, jogszabályokban előírt feladatait látja el. Véleményünket mindenkor pártpolitikától függetlenül, az ismert hazai és nemzetközi statisztikai adatok, valamint tagjaink és betegeink megismert tapasztalatai alapján, a való életből merítve alakítjuk ki." Többek között ezt írja hétfőn közzétett közleményében a Magyar Orvosi Kamara (MOK), reagálva a Belügyminisztérium vasárnap közzétett álláspontjára.

A Pintér Sándor által irányított tárca akkor lépett akcióba a Magyar Orvosi Kamara (MOK) ellen, amikor a kamara január elején nyilvánosságra hozta a hazai egészségügy gyenge finanszírozási rendszerével kapcsolatos aggályait és az ebből fakadó problémákat. A MOK álláspontja szerint a gondok gyökere abban rejlik, hogy az állami egészségügy költségvetése nem tükrözi a valós kiadásokat, ami egyre súlyosbítja az eladósodást, és ez a helyzet az orvosi szolgáltatások színvonalában is megmutatkozik. Az írás hangsúlyozza, hogy az orvosokat folyamatosan olyan helyzet elé állítják, ahol a munkájuk "veszteséges" a kórházak számára, miközben az ellátás hiányosságait is rajtuk kérik számon.

A Belügyminisztérium vasárnapi nyilatkozatában határozottan cáfolta azokat az állításokat, melyek szerint a kórházi adósságok miatt az orvosok nem tudnák megfelelően ellátni a betegeket. A tárca szerint Magyarországon jelenleg minden beteg a szükséges orvosi ellátásban részesül, és "senki sem marad ellátatlanul". Továbbá a BM hangsúlyozta, hogy a Magyar Orvosi Kamara (MOK) állításaival ellentétben nincsenek anyagi akadályai a műtétek elvégzésének. A várólista-csökkentési program keretében évről évre rendelkezésre álló többletforrások kihasználatlansága is ezt a tényt támasztja alá - tették hozzá.

A közleményükben hangsúlyozzák, hogy a Magyar Orvosi Kamara (MOK) által megfogalmazott, az egészségügybe vetett közbizalmat aláásó állításokat a Demokratikus Koalíció és a Tisza Párt politikai vezetői, valamint a „független-objektív” sajtó munkatársai gondolkodás nélkül átveszik. Ez pedig egyértelműen jelzi, hogy a MOK milyen politikai irányvonalakkal kíván szövetséget kötni a jövőben. A Belügyminisztérium véleménye szerint a MOK "jobb esetben tudatlanságból, rosszabb esetben szándékosan" téves információkat közvetít a lakosság felé. A kamara által megfogalmazott kritikát ők csupán "politikai indíttatású" hangulatkeltésnek tartják, amely nem tükrözi a valós helyzetet.

A MOK hétfői válaszában reagáltak erre a kérdésre is: kifejtették, hogy a felmerült kritikákra adott reakciójuk célja a szakmai képviselet megerősítése volt, valamint az egészségügyi rendszer fejlesztése érdekében szükséges párbeszéd és folyamatok elindítása.

Related posts