Egy szokatlan megoldást dolgoztak ki a varjak elűzésére ebben a városban – Ripost.


Ajka már hosszú évek óta harcban áll a madarakkal, akik fészket raktak a város szívében. A helyiek korábban megpróbálták eltávolítani a fészkeket, sőt, a fák csonkítása révén is próbálták megakadályozni a madarak megtelepedését, de a természetet nem lehet teljesen kiirtani. Most azonban egy szokatlan ötlet született, hogy a belvárosból végleg eltávolítsák a varjakat és visszaszerezzék a város nyugalmát.

Ajkán évek óta komoly kihívást jelent a varjúpopuláció túlsúlya. A helyi vezetés többféle módszert próbált már alkalmazni, de eddig egyik sem bizonyult tartós megoldásnak. Schwartz Béla polgármester elmondta, hogy a városban körülbelül 170 fészket azonosítottak, amelyeket leszedtek a fákról, és a megfakadó ágakat is visszacsonkolták. Kísérleteztek hang- és fényriasztással is, ám a varjak kedvenc fészkelőhelyeiként a platánfákat célozták meg. Felmerült az ötlet, hogy hálóval védjék a fákat, de mivel azok sok esetben akár húsz méter magasra is megnőttek, a kivitelezés költségei százmilliókra rúgtak volna. Mivel a védett vetési varjakra nem adnak ki kilövési engedélyt, a cél nem a madarak elpusztítása, hanem a belvárosi területek zaj- és ürülékszennyezésének csökkentése. Most azonban egy innovatív megoldást dolgoztak ki, amely remélhetőleg segít a helyzeten.

Győrffy-Villám András különleges módszerrel tartja távol a varjakat: idomított ragadozó madarakkal dolgozik, amelyek hatékonyan riasztják el a nem kívánt vendégeket.

- beszámolt róla. Megfigyeléseket végeztek, hogy felmérjék a madarak populációját, vonulási irányvonalukat és szokásaikat, valamint megszámolták a fészkeiket is. Munkájuk során folyamatosan együttműködnek a természetvédelmi hatósággal, hogy naprakész információkkal szolgálhassanak.

Győrffy-Villám András felhívta a figyelmet arra, hogy a lakosság ne etesse a madarakat. A belvárosból elűzött madarak rövid időn belül új otthonra lelnek a környező területeken, ahol kolóniákat alakíthatnak ki anélkül, hogy a helyieket zavarnák. A szaporodás, költés és fiókanevelés folyamata nem szenved késedelmet. Az előkészítés során felmérték, hogy a közeli területek közül hol található megfelelő méretű és sűrűségű hely, ahova fészkeket helyeznek ki, és etetési programot indítanak. A természetvédelmi hatóság engedélyével március közepén kezdik el a munkát, amelyet április 30-ig be kell fejezniük. Az érintett madárfajok speciális riasztási képzést kaptak, így más madárfajokat nem zavarnak meg.

Related posts