Leslie Mandoki szavai szerint a zene olyan híd, amely összeköti a különböző kultúrákat, miközben reménysugarat hoz egy szétszakított világba. Ez a művészet ereje, amely képes átlépni a határokat, és közösségeket formálni, még a legnehezebb időkben is. A d

Leslie Mandoki, a nemzetközi zenei világ kiemelkedő alakja és producer, 2024-ben újabb figyelemre méltó eredményeket könyvelhetett el. A Mandoki Soulmates és a Red Rock Stúdió megálmodójaként és vezetőjeként számos elismerés, köztük a rangos Fonogram-díjak, valamint rengeteg arany- és platinalemez birtokosa. Az év során a Kossuth-díjjal is megtisztelték, amelyet a rock, pop, jazz és fúziós jazz terén nyújtott, évtizedek óta népszerű előadásaiért kapott.
A Mandoki Soulmates zenekar legújabb albuma, "A Memory Of Our Future", világszerte hatalmas népszerűségnek örvend. Az album különlegessége, hogy teljesen analóg technológiával készült, így egy egyedi hangzásvilágot hoz létre, amely mélyebb zenei élményt kínál a rajongóknak. A zenekar 2024-ben nagyszabású lemezbemutató turnéra indult Európában, és augusztus 18-án a budapesti Szent István Bazilika előtt álltak színpadra. Az esemény során nemcsak az új dalokat hallgathatta meg a közönség, hanem a zenekar korábbi slágereit is, így ez az este felejthetetlen élményt nyújtott a több ezer fős közönségnek, és méltán vált az év egyik legkiemelkedőbb zenei eseményévé.
Az év folyamán a zenekar két lenyűgöző, filmszerű videoklipet mutatott be. A "The Wanderer" című kislemezhez készült klip különösen figyelemre méltó, hiszen személyes, önéletrajzi vonatkozásokat is felvonultat, amelyeken keresztül mély és intimebb bepillantást nyújt Leslie Mandoki életének fontos pillanataiba.
Decemberben debütált az "I Am Because You Are" című dal videóklipje, amely melankolikus hangvételével újra megmutatta a zenekar különleges történetmesélő tehetségét.
2024-ben Berlin szívében zajlott a neves BILD100 gála, ahol Németország legkiválóbb 100 befolyásos személyisége gyűlt össze, hogy megünnepeljék eredményeiket. Az esemény fénypontjaként Leslie Mandoki is a reflektorfénybe került, akinek nem csupán nemzetközi művészi teljesítménye, hanem figyelemre méltó társadalmi elkötelezettsége is jelentős elismerést hozott.
Leslie Mandoki és a Mandoki Soulmates 2024-es éve a zenei és társadalmi sikerek szellemében zajlott, még inkább megerősítve a zenekar nemzetközi hírnevét. Az új album lenyűgöző teljesítményei, a grandiózus koncertek és a megindító videók együttese mind hozzájárult ahhoz, hogy a Mandoki Soulmates a világ egyik legkiemelkedőbb és legelismertebb zenei formációjává emelkedjen.
- emelte ki Leslie, akinek alkotásai ismételten megerősítették, hogy a művészet valódi átalakulásokat idézhet elő.
Leslie Mandoki élete egy nehéz veszteséggel indult, hiszen 16 éves korában elvesztette édesapját, ami mélyen megviselte lelkét. Ezt követően, mindössze 17 évesen létrehozta első zenekarát, ahol Jimi Hendrix és a Cream dalait játszották, ezzel is kifejezve fiatal kora ellenére meglévő zenei tehetségét és hatalmas szenvedélyét a zene iránt.
Életútja egy igazi kalandregénybe illő történet, tele váratlan fordulatokkal, amelyek mind a kitartás, az alkalmazkodás és a tehetség erejének diadalát hirdetik. Édesapja tragikus elvesztése után kezdetben a műszaki pálya felé vette az irányt, ám Kovács Gyula, a doboktatója lelkes ösztönzésére végül a zene világában találta meg a hívását. Az 1970-es évek elején hivatalosan is beiratkozott a budapesti Konzervatóriumba, miközben a JAM nevű jazz-rock együttes vezetését is magára vállalta. Ekkor kezdődött el igazán a zenei pályafutása, amely új kihívásokkal és izgalmakkal teli utazásra vezette.
Zenéjüket olyan ikonikus előadók hatása formálta, mint a Cream és a Jethro Tull.
1975-ben, miután többször is kudarcot vallott az útlevél megszerzésében, Leslie és két barátja, Csupó Gábor és Szűcs László, úgy döntöttek, hogy nekivágnak egy merész szökésnek. A Karawanken vasúti alagút, amely a mai Szlovénia és Ausztria határán húzódik, lett a választott útjuk, ahol életüket kockáztatva lépték át a határt a szabadság felé. A menekülttáborban eltöltött rövid időszak után Münchenben stúdiózenészi állást kapott, ami új lehetőségeket és egy új élet kezdeteit hozta magával.
Leslie Mandoki folyamatosan kiemeli, hogy...
Úgy véli, aktív részvétel és a közösség formálásában való közreműködés a módja a beilleszkedésnek. Az illegális határátlépést követően menedékjogot kért, majd a német munkaügyi hivatal művészszolgálata lehetőséget biztosított számára, hogy zenészként dolgozzon a Sváb Állami Színházban. Az illegális határátlépéstől az első értékteremtő munkájáig mindössze néhány hét telt el, amely számára egy teljesen új élet kezdetét jelentette.
Az asztalán mindig ott pihent egy impozáns szótár, mellette pedig a Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Süddeutsche Zeitung lapjai, melyek nem csupán a nyelvtanulásban nyújtottak támogatást, hanem a pluralizmus és a sokféle nézőpont megértésében is iránytűként funkcionáltak. Az akkori sajtó világosan elválasztotta a tényeket a véleményektől, így tiszta képet nyújtott a valóságról.
"Németországba érkezve mély benyomásokat szereztem, amikor részt vehettem izgalmas politikai vitákban, ahol a különböző vélemények ütköztetése nem ellenségeskedést, hanem a kölcsönös tisztelet és megértés szellemét hozta magával. Az emberek nem tekintettek egymásra mint ellenfelekre csupán azért, mert eltérő nézeteket vallottak, hanem azért, mert különböző perspektívákat képviseltek, ami teljesen természetes volt számukra." - emlékezik vissza Leslie.
"Ezek az intenzív viták és érvek nemcsak a tudásomat gazdagították, hanem hozzájárultak a különbözőségek elfogadásához és megértéséhez. Ez a nyitott hozzáállás teljesen eltért attól, amit ma a közösségi médiában látunk, ahol a gyűlöletbeszéd és a megosztottság dominál. Éppen ezért álltam ki az "Ördögi enciklopédia" című dalommal, hogy felhívjam a figyelmet ezekre a problémákra" - hangsúlyozza.
"Németország békés légköre mélyen megérintett. Örömmel vettem részt a húsvéti felvonulásokon, és külön örömömre szolgált, hogy a Zöldek mozgalma is a béke eszméjét helyezte a középpontba. Udo Lindenberg 'Wozu sind Kriege da' című dalának üzenete lett a lelki támaszom, amely az életem értékeit tükrözi. Ebben az új környezetben végre szabadon formálhattam a sorsomat, és mély gyökereket ereszthettem. Ez az időszak valódi otthonérzetet adott, amiért örökké hálás leszek. Ez a fordulópont nemcsak a zenei pályafutásomat indította el, hanem megerősítette a szabadság és a közösség iránti elkötelezettségemet, amely a mai napig munkásságom alapját képezi." - fogalmazott Leslie.
amely hidat építhet a megosztott világban, és eszközként szolgálhat a társadalmi problémák megoldásában. Számára a zene nem csupán szórakoztatás, hanem egy erőteljes platform, amelyen keresztül a szabadság, a béke, az emberség és az egység üzenetét közvetíti. Aktívan vesz részt a politikai és társadalmi párbeszédekben, a művészetével igyekszik rávilágítani a globális kihívásokra és a társadalmi igazságosság és a nemzetek közötti együttműködés jelentőségére.
Számos politikai fórumon és konferencián aktívan részt vett, ahol a zene társadalmi változásokra gyakorolt hatását tárgyalta. A legutóbbi gálán való jelenléte is hűen tükrözte ezt az elkötelezettséget: nem csupán zenészként lépett fel, hanem mint véleményformáló, aki értékes gondolatokat osztott meg a kultúra és a politika határvonalán. Széles körben elismert szakértőként, hozzájárulása jelentősége túlmutat a zenén, hiszen a társadalmi diskurzusokban is aktívan részt vesz.
Számos nemzetközi elismerést és díjat szerzett, amelyek nemcsak zenei tevékenységét tükrözik, hanem társadalmi elkötelezettségét is kiemelik.
Mindig őszintén és szenvedéllyel osztja meg gondolatait, hidat képezve a művészet és a politika között, és ezzel új perspektívát nyújt a globális kérdések megvitatására.