Macron arra ösztönözte a francia vállalatokat, hogy lépjenek ki az Egyesült Államok árnyékából, és keressenek új lehetőségeket a nemzetközi piacon.


Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni!

Április 2-án Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke újabb jelentős lépéseket jelentett be, amelyek várhatóan felforgatják a globális kereskedelmi tájat. A bejelentés értelmében csütörtöktől kezdődően 25 százalékos vámot alkalmaznak az Európai Unióból érkező autókra, míg minden egyéb ipari termékre 20 százalékos alap tariffát léptetnek életbe. Trump érvelése szerint az Egyesült Államokat évtizedeken keresztül kizsákmányolták kereskedelmi partnerei, és elérkezett az idő, hogy "visszaszerezzék, ami jog szerint megilleti őket". Az elnök hangsúlyozta, hogy az európai autógyártók eddig igazságtalan előnyöket élveztek az amerikai piacon, és mostantól valódi versenyre van kilátás.

Az Európai Unió gyorsan reagált a kialakult helyzetre. Emmanuel Macron francia elnök határozott szavakkal bírálta Trump döntését, amelyet "kegyetlennek és alaptalannak" titulált – adta hírül a L'Express.

Macron az Elysée-palotában tartott rendkívüli egyeztetésen fogadta az amerikai vámintézkedések által érintett francia iparágak képviselőit. A francia elnök kijelentette: "Ez sokk a világgazdaságnak, és egyben figyelmeztetés is: az Egyesült Államok, ezzel a döntéssel, gyengébbé és szegényebbé válik - legyen szó vállalatokról vagy polgárokról."

Macron arra is kérte az európai vállalatokat, hogy tartsák vissza új befektetéseiket az Egyesült Államokban, amíg nem derül ki, hogy milyen irányba halad az amerikai gazdasági és külkereskedelmi politika.

A francia elnök hangsúlyozta, hogy Európának egységesen kell fellépnie: "Az amerikai fél nyilvánvalóan politikai üzenetet küldött, nekünk viszont gazdasági stabilitásra van szükségünk. Az unió válasza nem lehet tétova - ha most meghátrálunk, elveszítjük az ipari szuverenitásunkat is." Macron nyilatkozata gyorsan visszhangra talált Berlinben és Brüsszelben is,

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy "arányos és célzott intézkedéseket" terveznek bevezetni válaszul a kialakult helyzetre.

A bejelentés szinte azonnali pánikreakciót váltott ki a nemzetközi pénzpiacokon. Csütörtökön körülbelül 2000 milliárd dollár eltűnt az S&P 500 részvényindex értékéből a nyitáskor, mivel a befektetők aggódni kezdtek amiatt, hogy a Trump által kezdeményezett vámháború recesszióba sodorhatja az amerikai gazdaságot. Különösen súlyosan érintette a piacot az a néhány cég, amely erőteljesen támaszkodik a külföldi gyártásra: az Apple részvényei 9,5 százalékkal csökkentek, míg a vietnámi ellátási láncokra építő Lululemon és Nike esetében a mínusz meghaladta a 12 százalékot.

Az importtermékekre alapozó kiskereskedelmi láncok, például a Target és a Dollar Tree, jelentős, 10 százalékot meghaladó csökkenést tapasztaltak.

Elemzők szerint az amerikai elnök döntése nemcsak a világgazdasági növekedést, hanem az amerikai fogyasztókat is sújtja majd: a megdráguló autók, elektronikai cikkek és ruházati termékek közvetlenül éreztetik hatásukat az infláción. A Wall Street történetének egyik legrosszabb napjaként emlegetett csütörtöki összeomlás jól mutatja, hogy a piacok egyre kevésbé bíznak a Fehér Ház kiszámíthatóságában. A következő napokban kulcsfontosságú lesz, hogy az EU milyen válaszlépéseket helyez kilátásba - és hogy Washington kész-e egyáltalán tárgyalni.

A címlapkép forrása: Európai Unió.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Related posts