Magyarország történetének egy figyelemre méltó eseménye, hogy a bírók először léptek utcára, kifejezve ezzel aggályaikat és követeléseiket. Ez a megmozdulás nem csupán egy szakszervezet akciója, hanem a jogi rendszer és az igazságszolgáltatás jövője iránt

A bírók szombaton demonstrációt tartottak, hogy kifejezzék elégedetlenségüket a jogállami igazságügyi jogalkotás helyzetével, a bírói véleménynyilvánítás szabadságának védelméért, valamint a hivatásukhoz méltó, megfelelő bérezésért.
"Szabad és független bírók nélkül nem működik a demokrácia" - mondta Mikael Sjoeberg, az Európai Bírói Egyesület (EAJ) elnöke az igazságszolgáltatás függetlenségéért szervezett szombati demonstráción, amit az Igazságügyi Minisztérium előtt tartottak. Sjoeberg támogatásáról biztosította a magyar bírókat. Nem minden nap fordul elő, hogy a bírók tüntetnek, ezért van itt, hogy közölje: az egyesületük mellettük áll. A bírók fizetése tavaly tavasz óta nem változott, ami ellentétes a nemzetközi normákkal, ezért felszólította a kormányt ennek rendezésére. A bírói függetlenséget aláásó strukturális reformokkal kapcsolatban is tiltakozott az igazságügyminiszternél, tette hozzá.
"Ha nem merem kifejezni a hitemet, akkor valójában nem is érdemlem meg, hogy higgyek benne" – fogalmazott Boros Katalin, a Magyar Bírói Egyesület (MABIE) elnöke, a demonstráció szervezője. Kiemelte, hogy a közelmúlt eseményei sokakban aggodalmat keltettek a bírói jogok esetleges csorbítása miatt. A bírák helyzete a meg nem valósult béremelések következtében kiszolgáltatottá vált, miközben nem tudják nyilvánosan kifejezni véleményüket. Azt hangsúlyozta, hogy a társadalom érdekét csak akkor tudják hatékonyan képviselni, ha a bírói függetlenség és az anyagi körülmények rendezettek. "Ha a függetlenség meging, akkor minden állampolgár jogai is veszélybe kerülhetnek" – tette hozzá.
A szombat délutáni demonstrációt a Magyar Bírói Egyesület (MABIE), a bírók és igazságügyi dolgozók érdekképviseletével foglalkozó civil szervezet szervezte. A MABIE azt írta felhívásában, hogy a demonstráció pártpolitika-mentes lesz, de mindenkit várnak rá, "aki a társadalom számára fontosnak tartja a bírói függetlenség értékének megőrzését".
A megmozdulás résztvevői a Kossuth térről indultak el, hogy elérjék az Igazságügyi Minisztérium épületét, ahol a Nádor utca pillanatok alatt megtelt. A Telex tudósítója beszámolója alapján a demonstráció alapvetően nyugodt légkörben zajlott. Számos résztvevő magyar zászlókat lengetett, míg néhányan transzparensekkel is megjelentek, amelyekre olyan üzenetek voltak írva, mint "Az igazság nem eladó!" és "A bírák függetlensége a te biztonságod!" A Nádor utcában a szervezők szívélyesen üdvözölték a demonstrálókat, valamint a különböző nemzetközi bírói szervezetek képviselőit. Felhívták a figyelmet arra, hogy a rendezvény politikamentes jellegű, amit a tömeg tapssal és lelkesedéssel fogadott.
Duro Sessa, az Nemzetközi Bírói Egyesület elnöke egyedülálló eseménynek nevezte, hogy a bírók utcára vonulnak tüntetni, mint most. Nem a saját érdekük miatt, hanem az állampolgárok javára. Az igazságszolgáltatás képviselőivel minden őket érintő döntés előtt konzultálni kell, jelentette ki.
Köszler Ferenc, a nyugalmazott törvényszéki tanácselnök, kifejezte csalódottságát amiatt, hogy a 2700 bíróból csupán egy kisebb csoport vett részt a szombati eseményen. Ezzel kapcsolatban a pápai bölcsességre hivatkozott, mely szerint „ne féljenek”.
Baka András, a Legfelsőbb Bíróság volt elnöke Bayer Zsolt listázásáról azt mondta: zavar van a fejekben, mert csak annyi van a törvényben, hogy a bírók nem folytathatnak politikai tevékenységet, viszont szabadon kifejezhetik a véleményüket. "Joguk van megszólalni bírósági kérdésekben, sőt, kötelességük. Ki emeljen szót a jogállam lebontása ellen, ha nem a bírók?" Szerinte a 70-es évek köszönnek vissza az igazságszolgáltatás helyzetében, a bíróságok nem függetlenek.
Matusik Tamás, a Budai Központi Kerületi Bíróság csoportvezető bírája arról beszélt, hogy a bírónak addig van függetlenség, amíg ki akar és ki tud állni érte. Bárkinek bármikor szüksége lehet a független bíróságra, és ez most komoly veszélybe került. Szerinte új fejezet kezdődik a kiállással, nem fognak visszalépni. "Minden bírónak meg kell kérdeznie magától, eleget tett-e a bírói függetlenség megőrzéséért és a jogállamiságért." Beszélniük kell egymással a munkájukról, ezt kell hazavinniük a mostani megmozdulásról. A beszédek után a demonstrálók elénekelték együtt a Himnuszt, amivel véget ért a rendezvény.