A kormány ellen vívott jogi csatájában már a második pert zsebelték be az egyik jelentős energiaszolgáltató.

Tavaly az első Ciolacu-kabinet jelentős adósságokat halmozott fel az energiaszolgáltatókkal szemben, ami komoly kihívások elé állította a gazdasági helyzetet.
A Bukaresti Törvényszék döntése értelmében az Energiaügyi Minisztériumot 2,365 millió lej kifizetésére kötelezték, méghozzá 10 napon belül. Az információt az economica.net hozta nyilvánosságra. A pénzösszeg a PPC Energie SA számára jár, és a 2023 decemberében nyújtott energia szolgáltatásához kapcsolódó kompenzáció 40 százalékát képviseli. Érdekes, hogy a minisztérium eddig még nem teljesítette a 2023-ra vonatkozó kifizetést, bár a jogszabályok szerint ezt az energiaszolgáltató Országos Energia-szabályozó Hatósághoz (ANRE) benyújtott igénylését követően 10 napon belül meg kellene tennie.
A PPC januárban már megnyert egy hasonló pert, akkor a bíróság 2,39 millió lej kifizetésére kötelezte az energiaügyi tárcát. A vállalat mostanáig 20 pert indított a kormány ellen, hogy így kényszerítse ki a neki járó kompenzációk kifizetését, amiért a beszerzési árnál alacsonyabb hatósági áron számlázta a földgázt és a villanyáramot a fogyasztóknak. A görög PPC, mely 2023-ben jelent meg a hazai piacon úgy, hogy megvásárolta az Enel érdekeltségeit, összesen kb. 90 millió lej késedelmes tartozást próbál meg bírósági úton behajtani az államon.
Nem csupán a PPC az az energiaszolgáltató, amely bíróságra vitte a kormányt, amiért az nem teljesíti az energiaár-szabályozási rendszer által előírt kártérítési kötelezettségeit.
Az idei költségvetés-tervezetben 3 milliárd lejt különítettek el erre a célra, azonban a szolgáltatók érdekvédelmi szövetsége (AFEER) szerint a valódi tartozások mértéke 8-9 milliárd lej között mozog.
"Jelenleg nem vagyunk képesek továbbra is elviselni ennek a rendszernek a pénzügyi terheit, és egyre valószínűbb, hogy ki kell lépnünk az üzletből. Ez a helyzet komoly hatással lenne a teljes szolgáltatói, szállítói és termelési láncra, végső soron pedig a fogyasztók szenvednék meg leginkább ennek a következményeit" - nyilatkozta Laurențiu Urluescu, az AFEER elnöke.