A Nexus-jelentés mostantól elérhető! Fedezd fel, hogyan formálják a jövőnket a legújabb modellezések – olvasd el a részleteket a Librarius.hu-n!


Több száz oldalon átívelő tudományos jelentés született a bolygónk jövőjével kapcsolatban, amely részletesen bemutatja a globális környezeti és társadalmi válságok közötti összefonódásokat. A dokumentum rávilágít arra, hogyan hatnak egymásra a víz- és élelmezési problémák, valamint az éghajlatváltozás. Az IPBES (Intergovernmental Science-Policy Platform on Biodiversity and Ecosystem Services) által készített jelentéshez magyar kutatók is hozzájárultak, ezzel is erősítve a nemzetközi tudományos közösség munkáját.

A HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat keddi közleménye szerint közel 60 ország mintegy 160 neves nemzetközi szakértője három éven át fáradhatatlanul dolgozott az IPBES Nexus-jelentésen. A jelentés célja az volt, hogy feltárja, miként függnek össze a bolygónk környezeti és társadalmi válságai.

A szakértők a jelentésükben hangsúlyozták, hogy ezek a válságok kölcsönösen felerősítik egymást, ezért ha külön-külön próbáljuk meg őket kezelni, az eredmény akár hatástalan vagy éppen ellenkező hatású is lehet.

A Nexus-jelentés arra figyelmeztet, hogy a biológiai sokféleség folyamatosan csökken, nemcsak globális, hanem helyi szinten is, minden régióban. Ez a természet hanyatlása, amelyet nagyrészt az emberi tevékenységek, köztük az éghajlatváltozás okoznak, közvetlenül érinti az élelmezésbiztonságot és a táplálkozást, a víz minőségét és hozzáférhetőségét, valamint az egészséget és a jólétet. Ezen felül hatással van az éghajlatváltozással szembeni ellenálló képességre és az emberiség számára szükséges természeti erőforrásokra is.

A Nexus-jelentés kapcsán megemlítették, hogy a One Health koncepciója – amely hangsúlyozza az emberek, állatok és ökoszisztémák egészségének szoros összefonódását – kiemelt figyelmet kapott. Földvári Gábor, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Evolúciótudományi Intézetének kutatója szintén hozzájárult a kutatásokhoz, míg Benedek Zsófia (HUN-REN KRTK) és Tormáné Kovács Eszter (MATE) más tudományágakból érkezve szintén aktívan részt vettek a közös munkában.

Földvári Gábor a jelentés kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy "számos fertőző és nem fertőző betegség következményei súlyosbodnak a biológiai sokféleség csökkenésével, az egészségtelen táplálkozással, a tiszta víz hiányával, a szennyezéssel és az éghajlatváltozással". Saját kutatásaiban is azt vizsgálja, hogy a kullancsok és kórokozók könnyebben terjedhetnek a klímaváltozás és az urbanizáció hatására.

A Nexus-jelentés összefoglalója 52 önálló kutatást ölel fel. A 2050-es és 2100-as éveket érintő időszakokkal összesen 186 különböző forgatókönyv került elemzésre. Földvári Gábor, a HUN-REN ÖK ETI Felbukkanó Kórokozók Ökológiája Kutatócsoport vezetője, a múltbeli és aktuális trendeket feltáró fejezet egyik kulcsszereplője volt.

A kutató a jövőbeli forgatókönyvekről szólva azt mondta, a biodiverzitás, a víz, az egészség és a klímaváltozás fő mérőszámainak az utóbbi évtizedekben folyamatosan romló tendenciáit komoly erőfeszítésekkel van csak esély megállítani.

"Ebből a szempontból sajnos egészen negatívak a kilátások, és ha semmin sem változtatunk a klímával, a vízzel vagy az egészségügyi megelőzéseinkkel kapcsolatban, akkor az a válság exponenciális fokozódásához vezet" - mondta a kutató. Hozzátette: ezeknél a fenntarthatósági kérdéseknél nem arról van szó, hogy megszűnne az emberi faj, hanem például a technológiai civilizáció kerülhet komoly veszélybe.

A jelentés nem csupán információkat közvetít, hanem konkrét példákat is felvonultat a jó gyakorlatokra. Az olyan szénmegkötő ökoszisztémák, mint az erdők, talajok és mangrovék helyreállítása, a biológiai sokféleség megőrzése, valamint az integrált táj- és tengeri gazdálkodás fejlesztése mind hozzájárulhatnak a környezet védelméhez. Emellett a városi természetalapú megoldások, a fenntartható és egészséges táplálkozás, továbbá az őslakos élelmiszerrendszerek támogatása is jelentős pozitív hatást gyakorolhat az ökoszisztémákra és az egész rendszer működésére.

A különböző területek széles spektrumával foglalkozó jelentés elsődleges célja az volt, hogy hangsúlyozza: a krízisek és problémák részletes elemzése elengedhetetlen, mivel ezek rendkívül összetett módon, de világosan összefonódnak egymással.

"Ugyanis ha az egyik válság hatását nem vesszük figyelembe egy másik válságnál, akkor nem fogjuk tudni kezelni ezeket a problémákat. Emiatt integráltabb, méltányosabb és összehangoltabb megközelítésekre van szükség" - hangsúlyozták.

"Az IPBES legfrissebb jelentése éppen ezért egy erős javaslat, ajánlás a kormányzatoknak, minisztériumoknak, hogy kommunikáljanak egymással, valamint hogy hálózatosan gondolkozzanak és cselekedjenek, mert a különböző válságok nem fogják megvárni egymást, amíg azok külön-külön megoldódnak" - húzta alá a HUN-REN ÖK Evolúciótudományi Intézetének kutatója.

Földvári Gábor véleménye szerint a Nexus-jelentés legfontosabb üzenete az, hogy az emberek végre tudomásul vegyék: komoly problémákkal állunk szemben. A kutató úgy látja, hogy sokan még mindig nem képesek felfogni, mennyire ijesztően gyorsan haladunk ezen a metaforikus gyorsvonaton. Ráadásul ez a vonat nem egy megszokott pályaudvar irányába tart, hanem egy egészen új és ismeretlen célpont felé, amelynek következményei messze túlmutatnak a jelenlegi helyzetünkön.

Az IPBES által közzétett jelentés gazdag információkban, számításokban és tematikus elemzésekben. Kiemelkedő megállapítása, hogy a magánszektor éves pénzügyi forgalma 5,3 billió dollárt tesz ki, és ez a hatalmas összeg közvetlenül hozzájárul a biológiai sokféleség csökkenéséhez.

A jelentésben szereplő adatok szerint az elmúlt öt évtized során világszerte 12 ezer szélsőséges időjárási, éghajlati és vízzel kapcsolatos katasztrófa következett be. Ezek a tragikus események összesen 2 millió életet követeltek, és a károk mértéke elérte a 4,3 billió dollárt.

Az IPBES egy önálló, kormányok közötti fórum, amelyhez közel 150 nemzet csatlakozott.

A kormányok 2012-ben életre hívott testülete tudományos alapú értékelésekkel segíti a politikai döntéshozókat a bolygó biológiai sokféleségének, ökoszisztémáinak, valamint az emberiség számára elérhető természeti erőforrások állapotával kapcsolatos ismeretek megértésében. Emellett fontos szerepet játszik abban is, hogy a természetvédelmi értékek megóvásához és fenntartható kihasználásához szükséges eszközöket és módszereket kínáljon.

Related posts