Megérkezhet az amerikai nukleáris technológia hazánkba, ami új lehetőségeket kínálhat a magyar energetikai szektor számára.

Fotó: MTI / Király Márton - Magyar Levente szerint érzékelhető a magyar-amerikai kapcsolatok erőteljes javulása ,a Külgazdasági és Külügyminisztériumparlamenti államtitkárát Andrew Peek, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács Európáért és Oroszországért felelős főigazgatója fogadta
Magyar-amerikai kétoldalú kérdéseket, így a kettős adóztatás ügyét és az energetikai együttműködést, valamint az ukrajnai konfliktus rendezése körüli amerikai erőfeszítéseket tekintette át Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára Washingtonban Andrew Peekkel, az amerikai Nemzetbiztonsági Tanács (NSC) Európáért és Oroszországért felelős főigazgatójával.
Magyar Levente az MTI-nek a tárgyalás egyik konkrét elemeként említette azoknak az amerikai szankcióknak a kérdését, amelyek közvetve érintik a paksi erőmű-beruházást, a létesítmény építését. Andrew Peek ígéretet tett arra, hogy az amerikai adminisztráció megvizsgálja a magyar kérést arra, hogy Paks 2-t mentesítsék a szankciók közvetlen és közvetett hatásai alól - mondta a magyar politikus.
Magyar Levente arról tájékoztatott, hogy a legutóbbi tárgyaláson felmerült annak a lehetősége, hogy a magyar energiaszükségletek kielégítése érdekében Magyarország és az Egyesült Államok között atomenergetikai együttműködés jöhet létre. Ennek keretében amerikai nukleáris technológia érkezhet hazánkba, amely akár üzemanyag formájában, akár új, kisebb erőművek építésével valósulhat meg.
A magyar-amerikai megbeszélés témái között szerepelt a kettős adóztatás elkerüléséről szóló - a korábbi Biden-adminisztráció idején érvénytelenített - egyezmény megújításának kérdése - mondta Magyar Levente, hozzátéve, hogy
Egy ilyen megállapodás újbóli életbe lépése jelentős mértékben növelné a befektetői bizalmat Magyarország irányába.
A Magyarország jelenlegi határain kívül született magyarok ügye is felmerült a tárgyaláson annak a magyar kérésnek a formájában, hogy az érintettek a magyarországi magyar állampolgárokkal azonos feltételű könnyített beutazás lehetőséget kapjanak az Egyesült Államokba - tette hozzá az államtitkár.
Az ukrajnai helyzet rendezésével kapcsolatban Andrew Peek amerikai szakértő értékelése érkezett, mondta az államtitkár. Kiemelte, hogy az amerikai fél véleménye szerint a jövő héten várható, hogy világosabbá válik az orosz és ukrán békeszándék. Magyar Levente emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy...
A Nemzetbiztonsági Tanács főigazgatója nem tűnt túl derűlátónak a megállapodás gyors létrejöttét illetően. Jelenleg ugyanis úgy tűnik, hogy az orosz és ukrán felek részéről még nem áll rendelkezésre a szükséges kompromisszumkészség, ami lehetővé tenné a mielőbbi megoldást.
Az államtitkár kiemelte, hogy Magyarország aktívan hozzájárul a békefolyamat előmozdításához, és az amerikai elemzések alapján az egyetlen olyan uniós tag, amely szoros együttműködésben áll az Egyesült Államokkal a béke megteremtésének érdekében.
Magyar Levente a csütörtöki és pénteki washingtoni tárgyalásait értékelve kiemelte, hogy a megbeszélések hangulata világosan tükrözte a két ország közötti kapcsolatok jelentős javulását. Emellett megemlítette, hogy Andrew Peek Magyarországot az Egyesült Államok legfontosabb európai politikai szövetségeseként jellemezte, ami újabb megerősítést nyújt a kétoldalú együttműködés fontosságáról.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára csütörtökön találkozott Christopher Landau-val, az Egyesült Államok külügyminiszter-helyettesével. A megbeszélés középpontjában a két ország közötti kapcsolatok megerősítése és a jövőbeni együttműködés lehetőségei álltak.