Megkérdezték a mesterséges intelligenciát a jövő időjárásáról, és izgalmas válaszokat kaptak. Milyen hőmérsékletek és klímaváltozások várhatók a következő évtizedekben? Fedezd fel, mit tartogat számunkra a jövő, és hogyan formálja a bolygónk éghajlatát a

Egy új kutatás a mesterséges intelligencia (AI) erejét használta fel annak felmérésére, hogy a globális felmelegedés mekkora valószínűséggel lépi túl az elviselhető szintet 2050-re.
A Geophysical Research Letters folyóiratban közzétett tanulmány világosan bemutatja, hogy ha 2050-re sikerülne teljesen megszüntetni az üvegházhatású gázok kibocsátását, akkor is 99 százalékos valószínűséggel meghaladja a globális hőmérséklet emelkedése az 1,5 Celsius-fokot.
Továbbá 50 százalék az esély arra, hogy a globális felmelegedés átlépi a két Celsius-fokot, még akkor is, ha az emberiség teljesíti a jelenlegi célkitűzéseket, amelyek szerint az üvegházhatású gázok kibocsátását gyorsan nullára csökkentik 2050-re.
"Noah Diffenbaugh, a tanulmány társszerzője, megjegyezte, hogy az utóbbi években világszerte egyre inkább észlelhetőek a hőhullámok, heves esőzések és más szélsőséges időjárási jelenségek. A kutatás eredményei azt mutatják, hogy még a legoptimistább forgatókönyvek mellett is várhatóan súlyosabb körülményekkel nézünk szembe, mint amiket a közelmúltban tapasztaltunk."
A vizsgálat elvégzéséhez a kutatók kiképeztek egy mesterséges intelligencia-rendszert annak előrejelzésére, hogy a globális hőmérséklet milyen magasra emelkedhet a szén-dioxid-mentesítés jelenlegi ütemétől függően.
A mesterséges intelligencia kifejlesztése során a kutatók hatalmas adatbázisokat használtak, amelyek különféle éghajlati modellek szimulációit tartalmazták. Ezek az archívumok részletes információkat nyújtottak a hőmérséklet alakulásáról és az üvegházhatású gázok koncentrációjáról. A jövőbeli klímaváltozás előrejelzéséhez azonban az MI-nek a múltbeli hőmérsékleti adatokat kellett figyelembe vennie, továbbá több elterjedt forgatókönyvet is alkalmaztak, amelyek a jövőbeni üvegházhatású gázkibocsátás várható alakulását modellezték.
A 2024-es év várhatóan túlszárnyalja a 2023-as évet, amely eddig a legforróbb évként vonult be a történelembe. A globális átlaghőmérséklet valószínűleg több mint 1,5 Celsius-fokkal fog emelkedni az iparosodás előtti szinthez képest.
A kutatás arra utal, hogy a globális közösség valószínűleg lemaradt a lehetőségről, hogy megvalósítsa a 2015-ös Párizsi Klímaegyezmény ambiciózus célkitűzéseit. E megállapodás keretében közel 200 ország vállalta, hogy a klímaváltozás hosszú távú hatásait a 1,5 fokos globális felmelegedés szintje alatt tartja.