Meglepetés a piacon: A forgalom növekedése ellenére csökkent a műtrágya átlagára - Agro Napló


2024-ben a műtrágya-forgalmazók összesen 1,39 millió tonna műtrágyát értékesítettek közvetlenül a mezőgazdasági termelőknek, ami 28,9%-kal több, mint az előző évben. Annak ellenére, hogy a forgalom nőtt, a műtrágya átlagára 24,6%-kal csökkent, ezért az értékesítésből származó nettó árbevétel 8,1%-kal visszaesett, és 208,7 milliárd forintra csökkent. A piacon a 10 legnagyobb műtrágya-forgalmazó vállalat dominált, amelyek az eladások 87%-át bonyolították le. A növényeken belül a burgonya termelői ára 13,1, a zöldségeké 8,5, míg a gabonaféléké 5,7 százalékkal csökkent, ezzel szemben a gyümölcsöké 17,4, az ipari növényeké pedig 10,2 százalékkal emelkedett tavaly.

2024-es évben a műtrágya-forgalom drámai növekedésnek indult az előző évhez képest, ugyanakkor az árak csökkenése következtében az értékesítésből származó bevétel csökkent. A kereslet időbeli eloszlása visszatért a korábbi évek jellemzőihez, és az első negyedév továbbra is a legdinamikusabb időszak maradt. A mészammon-salétrom továbbra is a legkeresettebb műtrágyatípus, míg a foszfor- és káliumalapú műtrágyák iránti kereslet az elmúlt évek átlagához viszonyítva csökkent. Az alternatív műtrágyák, például az inhibitorral kezelt karbamid, fokozatosan terjednek, bár áruk jelentős csökkenést mutatott. Az idei évben forgalmazott műtrágya nitrogén-foszfor-kálium (NPK) hatóanyagtartalma 484 ezer tonnára rúgott, ami 30,2%-kal magasabb, mint egy évvel korábban. Az egyes hatóanyagok mennyisége a következőképpen alakult:

Az NPK-műtrágyák aránya 2024-ben 70:15:15 volt, ami azt jelenti, hogy a nitrogén részaránya 2 százalékponttal csökkent 2023-hoz képest. Az értékesített műtrágyákból 1,075 millió tonna egykomponensű, míg 314 ezer tonna összetett műtrágya volt. A hatóanyagsúly szerinti arányok is változtak: míg 2023-ban 69:31 volt az egykomponensű és az összetett műtrágyák aránya, 2024-re ez 66:34-re módosult - írja az AKI friss kiadványában.

Az elmúlt tíz év átlagához viszonyítva a teljes műtrágya-értékesítés volumene 15%-kal csökkent. A foszfor műtrágyák forgalma 42%-kal, a káliumé 27%-kal, a nitrogéné 13%-kal, az összetett műtrágyáké pedig 21%-kal maradt el a 2014-2023-as évek átlagától. Bár az eladások már meghaladták a 2022-es szintet, a korábbi évek mennyiségeit még nem érték el. A műtrágya iránti kereslet 2024-ben visszatért a korábbi évek trendjeihez. A legnagyobb kereslet az első negyedévben volt, ekkor a teljes mennyiség 38%-át vásárolták meg a gazdálkodók. A negyedik negyedév forgalma a második helyre került, a teljes értékesítés 25%-ával, míg a második és harmadik negyedévben az eladások 18-19% körül mozogtak. A nitrogénműtrágyák 69%-át az év első felében értékesítették, míg a foszfor- és káliumműtrágyák túlnyomó része az év második felében fogyott. A legnépszerűbb műtrűgyák pedig ezek voltak:

A MAP műtrágya értékesítése drámai módon megugrott, hiszen az előző év 8 ezer tonnájáról 17 ezer tonnára emelkedett. Ennek ellenére, még mindig távol vagyunk a 2020-as rekordot jelentő 36 ezer tonnától.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint a mezőgazdasági termelői árak 2024-ben 3,2%-kal csökkentek az előző évhez képest. Érdekes módon a mezőgazdasági termelés költségei 6,4%-kal mérséklődtek, amely részben a folyó termelőfelhasználás árszínvonalának 8,5%-os csökkenéséből, valamint a mezőgazdasági beruházások árszintjének 4,4%-os emelkedéséből ered.

- írja az AKI.

A növényi termékek termelői ára összességében 0,8%-kal csökkent, míg az élő állatok és állati termékek esetében a csökkenés mértéke 6,5% volt a tavalyi évhez viszonyítva. A növények között a burgonya termelői ára 13,1%-kal, a zöldségeké 8,5%-kal, míg a gabonafélékért 5,7%-kal kevesebbet kérnek most. Ezzel szemben a gyümölcsök ára 17,4%-kal, az ipari növényeké pedig 10,2%-kal emelkedett. A termeléshez szükséges anyagok terén a legnagyobb árzuhanást a műtrágyák mutatták, amelyek ára a bázisidőszakhoz képest közel 25%-kal csökkent. Ezt követte a takarmányok árának 15,4%-os visszaesése a 2023-as adatokhoz képest.

A növényvédő szerek ára átlagosan 10,7 százalékkal csökkent a termelők számára, míg a vetőmag és az energia költségei is hasonlóan, 3,3-3,4 százalékkal mérséklődtek az előző évhez képest. Különösen érdekes, hogy az állatgyógyászati termékek ára egyedüliként emelkedett, mintegy 8 százalékos növekedést mutatva. A műtrágyák esetében a tendencia folyamatos csökkenést mutatott: 2024 első negyedévében a műtrágyaárak közel felére estek vissza. Az első félév során a csökkenés mértéke 36,9 százalékra csökkent, majd a harmadik negyedév végére 29,7, míg az év végére 24,6 százalékkal alacsonyabb volt az átlagos műtrágyaár a bázisidőszakhoz viszonyítva.

A termelés során közvetlenül felhasznált anyagok közül a műtrágyák esetében tapasztalható a legjelentősebb árcsökkenés, hiszen ezek ára átlagosan körülbelül 25%-kal csökkent.

A következő fontos ármozgások:

A vizsgált költségelemek közül egyedül az állatgyógyászati termékek ára emelkedett, átlagosan 8%-kal. Mindemellett a műtrágyák ára az év során folyamatosan csökkent. Az első negyedévben közel 50%-os áresés volt tapasztalható, az első félév végére a csökkenés mértéke 36,9%-ra mérséklődött. A harmadik negyedévben az árak 29,7%-kal voltak alacsonyabbak az előző évhez képest. Év végére az átlagos műtrágyaár 24,6%-kal maradt el a 2023-as szinttől.

Related posts