A brit parlament zöld utat adott az aktív eutanáziának | Demokrata


A kormányzó Munkáspárt frakciójának egyik tagja által benyújtott egyéni képviselői indítványt hosszadalmas, több órás vitát követően, 314-291 arányban fogadták el, mindössze 23 fős többséggel. Ez világosan jelzi, hogy a munkáspárti frakció belső viszonyai erősen megosztottak voltak, hiszen a kormánypártnak az alsóházban ennél jelentősen nagyobb többsége van.

A kormány nem kötelezte a munkáspárti frakció tagjait a jogszabály megszavazására, így minden képviselő saját meggyőződése alapján hozhatta meg döntését. A péntek délutáni szavazást követően az előterjesztés a felső ház, azaz a Lordok Háza elé kerül. A jogszabály akkor léphet életbe, ha a két ház végleges szövegét illetően konszenzusra jutnak, de a pénteki alsóházi végszavazás után ez már szinte biztosra vehető.

A módosított javaslat ráadásul megakadályozza az egészségügyi dolgozók számára, hogy a 18 év alatti pácienseknek egyáltalán említést tegyenek az új törvény által nyújtott lehetőségekről. Ez egy újabb szigorítást jelent az eredeti tervezetben szereplő megfogalmazásra, amely már így is megtiltotta a fiatalabb betegek számára a segítségnyújtást életük végkimenetele kapcsán.

Az eredeti tervezet alapján az orvosokat nem lehet kötelezni arra, hogy segítséget nyújtsanak pácienseiknek életük befejezéséhez; a pénteken elfogadott, módosított változat ezt a mentesítést minden egészségügyi dolgozóra kiterjeszti.

Azok számára, akik támogatásra van szükségük életük lezárásához, két külön írásos nyilatkozatot kell benyújtaniuk. Ezeket eltérő, egymástól független és egymást nem ismerő tanúk aláírásával kell érvényesíteniük.

A brit büntetőjog jelenlegi szabályozása szigorúan bünteti az öngyilkosság elősegítését, amelynek értelmében, ha valaki segítséget nyújt egy másik személy életének befejezésében, akár 14 évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható. A múlt pénteken az alsóházban elfogadott jogszabály-tervezetet a BBC-nek nyilatkozó jogi és egészségügyi szakemberek a második világháború utáni brit jogtörténet egyik legjelentősebb parlamenti lépésének tekintették.

Elhangzott olyan szakvélemény, hogy az új törvény jelentősége vetekszik például a halálbüntetést eltörlő, 1969-ben elfogadott jogszabályéval, a homoszexualitást bűncselekménynek nyilvánító törvény 1967-ben végrehajtott megsemmisítésével, vagy az azonos nemű párok házasságát 2014 óta lehetővé tévő törvénnyel.

Related posts