Felfedeztük Dunaújváros legújabb büszkeségét: megérkezett a város bora! Készítettünk egy izgalmas videót és egy lenyűgöző képgalériát, hogy bemutassuk ezt az új nedűt. Ne hagyd ki a részleteket!


Az első Pentelei Bornapokat a Mondbach-kúriában rendezték meg, céljuk pedig nem csupán a borok ünneplése, hanem egy új hagyomány létrehozása volt. E jeles esemény keretein belül megszületett Dunaújváros Bora, amely méltán képviseli a helyi borászati kultúrát.

Két szálon futott az esemény. Pénteken délután volt a zsűrizés, a benevezett borok felett "ítélkeztek" a borászok. Hetvenöt tétel érkezett a Mondbach-kúriába, ebből hatvanhat a Dunaújváros Bora cím jelöltje volt, míg a pentelei viadalra csak kilenc minta érkezett. A százpontos renszerben tízen zsűriztek.

Mórról származik Dunaújváros bora.

A jelek szerint az ország legnagyobb borászatai számára Dunaújváros Borát adni megtiszteltetés, hiszen szinte minden borvidék képviseltette magát az eseményen. Végül a móri Paulus Molnár Borház 2024-es generosája lett - igen szoros versenyben - a győztes. A fehérborok között is ez a bor lett a befutó. A rozék mezőnyében az agárdi Csóbor Pincészet 2024-es kékfrankosa bizonyult a legjobbnak. A vörösborok kategóriájában a legtöbb pontot a Váli-völgyben található Vabrik Pince 2023-as syrah-ja kapta.

Ez az eredmény egy ezüstérmet hozott, és a született további két ezüst- és egy bronzérem mellett a szervezők két oklevelet is átadtak. Ugyanakkor három bor sajnos nem felelt meg a követelményeknek.

A pénteki esemény tapasztalatait Tomolik János, a Tolnai borvidék neves borásza és a bíráló bizottság elnöke osztotta meg velünk. Elmondása szerint: - Számos borversenyen vettem már részt, ezért van némi tapasztalatom az összehasonlításban. Különösen lenyűgözött a helyszín varázsa és szépsége, valamint a rendezvény kiváló szervezése.

A zsűriben a borászat kiemelkedő szakértői foglaltak helyet, míg Dunaújváros Borára a legelismertebb hazai borászok neveztek be. A pentelei gazdák esetében fontos megemlíteni, hogy ők kistermelők, akik a hagyományos eljárásokat követve készítik el boraikat. Közöttük számos hibátlan, ízletes és tiszta bor található. Remélem, hogy a Pentelei Bornapok hagyománnyá válnak, és egyre többen felfedezik majd a helyi borok különlegességét.

A bírálók között ott volt az adonyi Pletser Pincét képviselő Pletser Edit is, aki emellett a Duna-menti Szent Orán Borrend büszke tagja. Így értékelte a pénteki eseményeket: - A hangulat végig remek volt, és a szervezés is kifogástalanra sikerült. A zsűri munkája harmonikus volt, ami azt jelenti, hogy a bírálatok között nem voltak jelentős eltérések. Szép borokat kínáltak fel, jellemzően a neves borászatok neveztek a versenyre. Az esemény szervezői egy igazán jól sikerült rendezvényt állítottak össze, amit első alkalommal valósítottak meg.

Úgy vélem, a jövőben egyre többen fognak részt venni a helyi gazdák közül a versenyeken. A pentelei borverseny kapcsán különösen lényeges hangsúlyozni, hogy a nyújtott kritikák mindig segítő szándékkal születnek, és értékes tanulságokat kínálnak a helyi termelők számára. E verseny egyik alapvető célja éppen ez: a fejlődés és a tudásmegosztás elősegítése.

Egerből, a Balaton partjáról, Szekszárdról és az Alföld csodás tájairól érkeztek a vendégek. Az esemény előtt lehetőségünk volt egy beszélgetésre Németh Miklóssal, az egyik rendezővel, aki Orosz Csaba önkormányzati képviselővel közösen álmodta meg a bornapokat, az önkormányzat támogatásának köszönhetően. Miklós izgatottan érdeklődött, hány "civil" látogató dönt majd úgy, hogy megvásárolja a kóstoló poharakat, és ezzel részt vesz a borok világának felfedezésében.

Related posts