Az Európai Bizottság olyan MI-gyárakat tervez létrehozni, amelyek célja a mesterséges intelligencia vonzóvá tétele és elterjesztése.

2025. május 6-án újra körüljárjuk, hogyan hat a LegalTech és a DigitalCompliance a versenyképességre és melyek a digitális térben való vállalati jelenlétet meghatározó legfontosabb jogi-szabályozási területek.
A szuverenitásért, biztonságért és demokráciáért felelős uniós biztos a brüsszeli sajtótájékoztatóján mutatta be a testület MI-stratégiáját, és rámutatott:
A kezdeményezés célja, hogy Európa hagyományos iparágait és páratlan tehetségeit az MI-hez kapcsolódó innovációs folyamatok élharcosává formálja, ezzel elősegítve a fejlődést és a versenyképességet.
A cselekvési terv elfogadását az uniós biztos azzal indokolta, hogy a mesterséges intelligencia (MI) terén zajló verseny kulcsfontosságú a vezető pozíció megszerzésében.
Még messze áll a vége.
A tájékoztatás alapján a cselekvési terv öt alapvető pilléren nyugvó intézkedések és szakpolitikai irányelvek révén kívánja megerősíteni az Európai Unió mesterséges intelligenciával kapcsolatos innovációs potenciálját. Az elsődleges cél a nagyszabású MI adat- és számítástechnikai infrastruktúra kiépítése, amely nélkülözhetetlen a jövőbeli fejlődéshez. Részletesen kifejtve elmondta, hogy a már üzemelő 13 európai szuperszámítógép kulcsszerepet fog játszani az új uniós MI-kezdeményezések támogatásában, elősegítve az ipari szereplők és kutatók munkáját az MI-modellek és alkalmazások fejlesztésében.
Az Európai Bizottság ambiciózus tervet dolgozott ki, amelynek keretében úgynevezett "MI-gigagyárak" jönnek létre. Ezek a létesítmények körülbelül 100 ezer, a legfejlettebb technológiával készült "MI-chippel" fognak rendelkezni, ami négyszer annyit jelent, mint a jelenlegi MI-gyárak kapacitása.
- tájékoztatott.
Az MI-gyárak kulcsszerepet játszanak az innováció, a kooperáció és a fejlesztés terén a mesterséges intelligencia világában. Ezek a létesítmények összehangolják a számítási kapacitásokat, az adatbázisokat és a szakmai tehetségeket, hogy élvonalbeli MI-modelleket és alkalmazásokat hozzanak létre. Ezen felül elősegítik az együttműködést szerte Európában, összekapcsolva a szuperszámítástechnikai központokat, egyetemeket, kis- és középvállalkozásokat, ipari szereplőket, valamint pénzügyi intézményeket, így erősítve a közös fejlődést és a tudásmegosztást.
Olyan központi szerepet töltenek be, amelyek segítik az MI-alkalmazások fejlődését különböző iparágakban, mint például az egészségügy, a gyártás, a klímapolitika, a pénzügyi szektor vagy az űrkutatás - tette hozzá.
Az Európai Bizottság célja, hogy elősegítse a nagy mennyiségű és kiváló minőségű adatokhoz való hozzáférést a Data Labs nevű kezdeményezés keretében, amely különböző forrásokból gyűjti majd össze a legjobb adatokat. Az uniós bizottság emellett támogatni kívánja az algoritmusok fejlesztését és a mesterséges intelligencia (MI) integrálását az EU stratégiai ágazataiban. Az uniós biztos nyilatkozata szerint jelenleg az európai vállalatok csupán 13,5%-a alkalmazza a mesterséges intelligenciát, ami sürgeti a további lépések megtételét.
A nyilatkozat alapján...
Az Európai Bizottság célja, hogy fokozza az MI-vel kapcsolatos készségek fejlesztését, ezzel támogatva a magasan képzett munkaerő elérhetőségét.
Ez a lépés elősegíti a nem uniós munkavállalók legális alkalmazását az MI szektorában, miközben Európába vonzza a legkiválóbb kutatókat és szakembereket - tette hozzá.
Az Európai Bizottság cselekvési tervének keretében végül javaslatot tett a vonatkozó szabályozások egyszerűsítésére, célja pedig a technológiai innovációba vetett bizalom növelése és a jogbiztonság biztosítása a befektetők és vállalkozók számára. A brüsszeli testület bevezeti az úgynevezett AI Act Service Desk szolgáltatást is, amely támogatást nyújt a vállalkozásoknak a megfelelő szabályozások betartásában. Ez a szolgáltatás egyfajta kapcsolattartási pontként fog működni, ahol a felhasználók hozzáférhetnek a szabályozásokkal kapcsolatos információkhoz és útmutatásokhoz – tette hozzá az uniós biztos.