Miközben a bíborosok a konklávéra való felkészülés izgalmában vannak, Róma utcáin civilek hangot adnak aggodalmuknak az egyházon belüli szexuális visszaélések kapcsán.


Sokan elfogadhatatlannak vélik, hogy az egyház magas rangú vezetői, köztük Erdő Péter és Ferenc pápa, eddig nem fordítottak kellő figyelmet a felmerült problémákra, ami miatt éles kritikák kereszttüzébe kerültek.

A római Szent Péter térre, a konklávé kezdete előtt néhány órával, a Bishop Accountability nevű amerikai civil szervezet két tagja táblákkal vonult ki, hogy felhívja a figyelmet az egyházon belüli szexuális visszaélésekre – számolt be erről kollégánk, aki a konklávét követi nyomon. A demonstráció hamarosan felkeltette a rendőrség és a biztonsági szolgálat figyelmét is, akik igazoltatás után arra kérték a tiltakozókat, hogy távolítsák el a bíborosok, köztük Pietro Parolin és Luis Antonio Tagle arcképét ábrázoló táblákat. A civilek úgy vélik, hogy ezek a bíborosok nem tettek eleget a szexuális visszaélések problémájának kezelésében, sőt, eltusolták az ügyet.

Nem sokkal később, egy a Szent Péter Bazilikához közeli szállodában sajtótájékoztatót tartott a Survivors Network of those Abused by Priests (SNAP) nevű civil szervezet, amely az egyházi bántalmazás áldozatainak támogatására specializálódott. A szervezet képviselői határozottan elítélték, hogy bíborosok és pápák eddig nem foglalkoztak megfelelően a szexuális visszaélések ügyével, és különösen Ferenc pápa felelősségét emelték ki, amiért nem világított rá az argentin botrányokra.

Erdő Péter neve is szóba került, mivel a civilek Pető Attila megdöbbentő történetére kívánták felhívni a figyelmet. Pető, aki már 13 éves korában a molesztálás áldozatává vált egy kispap által, hosszú ideig nem kapott segítséget. Ezt a tragikus helyzetet egy levél is bizonyítja, amelyet a Vatikán magyarországi nagykövetségének címeztek. A Conclave Watch civil szervezet szerint összesen hat hivatalos panaszt nyújtottak be az egyház felé, köztük Erdő Péternek is jelezték Pető ügyét. Bár közvetlen válasz nem érkezett, nem sokkal később a magyar bíboros a médiában kijelentette, hogy minden tőle telhetőt megtett az ügy rendezése érdekében.

"A szégyenérzetünket szeretnénk egy másik helyre irányítani, oda, ahol az valóban helyénvaló" – mondta Sebastian Cuattromo, a Buenos Aires-i szervezet egyik alapítója, aki maga is gyermekkori bántalmazás áldozata. Cuattromo véleménye szerint Ferenc pápa nem tanúsított elegendő empátiát a szexuális zaklatásnak kitett gyermekek iránt az egyház keretein belül. Szerinte nem az a lényeg, hogy utódja konzervatív vagy liberális beállítottságú legyen, hanem hogy komolyan vegye a problémát, és foglalkozzon azzal.

A SNAP két követelést fogalmazott meg, egyfelől zéró toleranciát várnának el a szexuális zaklatással szemben, vagyis törvénybe foglalnák, hogy tiltsák el a papságtól azokat, akik bizonyítottan elkövették a visszaéléseket. Emellett megfosztanák bíborosi tisztségüktől azokat, akik részt vettek az ilyen ügyek eltussolásában, mert úgy gondolják, ők elárulták az emberek bizalmát, így nem méltók arra, hogy vezetők legyenek. Megjegyezték, az újonnan megválasztott pápának levelet küldenek majd, melyben arra kérik, használja jóra a hatalmát es foglalkozzon a bántalmazottak ügyével.

Related posts