MKIK elnöke: A tudásalapú kamara szempontjából kiemelkedő jelentőséggel bír a mesterséges intelligencia mint hatékony eszköz.

A szakértő rámutatott arra, hogy a magyar kis- és középvállalkozások (kkv-k) körében a mesterséges intelligenciával (MI/AI) kapcsolatos ismeretek jelenleg meglehetősen korlátozottak. Jelenleg csupán a vállalkozások 4 százaléka alkalmazza a mesterséges intelligenciát, míg az Európai Unió átlagos aránya 8 százalék, ami jól mutatja, hogy van bőven lehetőség a fejlődésre. A kamara fontos küldetésének tekinti, hogy felhívja a figyelmet ezen innovációs lehetőségekre, és biztassa a vállalkozásokat a technológia kihasználására. Ezen törekvések részeként elindították a Digitális Ébresztő Programot, amely keretében 10 ezer magyar vállalkozásnak kívánják átadni az MI alkalmazásának tudományát és előnyeit.
A rendezvény célja, hogy feltárja, lehetséges-e egy üzleti folyamatot mindössze egy nap alatt optimalizálni a mesterséges intelligencia eszközeivel - osztotta meg Nagy Elek. Elmondása szerint az AI Budapest Hackathon keretében nyolc vezető AI szakértői csapat dolgozik együtt nyolc gondosan kiválasztott hazai kis- és középvállalkozással, hogy valós üzleti kihívásokra reagálva, egy nap alatt működő AI megoldásokat fejlesszenek ki.
Nagy Elek hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia potenciálját számos kutatás támasztja alá. Példaként említette egy harvardi tanulmány eredményeit, amely szerint az MI alkalmazásával akár 40%-os hatékonyságnövekedést érhetünk el. A kutatás arra is rámutatott, hogy az intelligens rendszerek révén 12%-kal több feladatot tudunk elvégezni, ráadásul mindezt 25%-kal gyorsabban. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy a nem megfelelő megoldások kockázata közel 20% lehet, ezért elengedhetetlen a szakértői támogatás és az emberi ellenőrzés szerepe a folyamatok során.
Gaál Norbert, az AI Budapest alapítója elmondta: a magyarországi MI-közösséget aktivizálják a rendezvényeikkel, emellett szakmai összefoglalóik több ezer olvasóhoz jutottak el. Az MI/AI Hackathon különlegessége, hogy azon a mesterséges intelligencia nem csupán elméleti keretek között jelenik meg, hanem valós idejű együttműködésen és konkrét üzleti problémák megoldásán keresztül mutatkozik be. Nyolc fejlesztőcsapat dolgozott egész nap egyidejűleg nyolc különböző kkv valós problémáin, a hatékonyság vagy az értékesítés növelésére - tette hozzá. Gaál Norbert szerint jelenleg paradigmaváltás zajlik, ami általános, nem iparág specifikus, és a következő időszakban átalakítja a mindennapi életet.
Mezei Szabolcs, a PwC Magyarország igazgatója hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia (MI) területén a tudatos építkezés elengedhetetlen a valódi eredmények eléréséhez. Jelenleg Magyarországon az MI alkalmazása erőteljesen a hatékonyságra összpontosít, ami nem tükrözi a technológia által kínált lehetőségek teljes spektrumát. Kutatásaik alapján a magyar vezetők 38%-a bízik a mesterséges intelligenciában, ami jelentős eltérést mutat a 19%-os régiós és a 33%-os globális átlaghoz képest. A jövőben várhatóan előrelépés történik a vállalatok MI alkalmazásában – tette hozzá. Kiemelte, hogy ehhez iránymutatásra, támogatásra és a vállalkozások részéről ambícióra van szükség ahhoz, hogy Magyarország túlszárnyalja az EU átlagát az MI használatában.
A rendezvény keretein belül elismerésben részesítették a legkiválóbb megoldásokat.