Fedezd fel, miért érdemes elkerülni a munkaruhák otthoni tisztítását!
Banki csalások és rágcsáló ürülék: így csapunk le a hamis cigarettákra (x)
A legfrissebb RWi Textilservice Zrt. által végzett reprezentatív kutatás szerint Magyarországon a foglalkoztatottak körülbelül fele visel munkaruhát. Különösen aggasztó, hogy közülük 80 százalék otthon, sokszor a család többi ruhájával együtt mosva próbálja megőrizni a munkaruházat tisztaságát. Ez a gyakorlat számos potenciális kockázatot rejthet magában.
A munka- és védőruhákon megjelenő szennyeződések gyakran komoly problémákat okozhatnak az otthoni berendezések számára. Az olajos vagy zsíros foltok könnyen eltömíthetik a gépeket, míg a fém- és faforgácsok, valamint a kisebb törmelékek akár sérüléseket is okozhatnak a mosógép alkatrészeiben. Ezen felül a különleges szennyeződések eltávolítása otthoni környezetben nemcsak vegyszerek, hanem energia tekintetében is jelentős terhet róhat ránk, ami kedvezőtlen hatással van mind a környezetre, mind a pénztárcánkra.
A válaszadók kevesebb mint fele külön mossa a munkaruháját a hétköznapi viseleteiktől. Ennek következtében a mosás során a szennyező anyagok könnyen átkerülhetnek más textilekre is. Ez különösen kockázatos lehet, ha vegyszerekkel dolgozunk, vagy ha a munkaruha erősen szennyezett.
Természetesen, itt van egy átfogalmazott változat: "Mi a teendő, ha a munkáltató nem gondoskodik a munkaruhák szakszerű és rendszeres tisztításáról?"
Amennyiben a munkánk jellegéből fakadóan nem érintkezünk veszélyes vegyi anyagokkal (pl. kereskedők), úgy nyugodtan kimoshatjuk otthon is az uniformisunkat, azonban soha ne mossuk azokat össze a saját szennyesünkkel! A mosodai tisztítással viszont minden esetben biztosra mehetünk, hiszen egyrészt professzionális körülmények között tudják kimosni a munkaruhát, ami így sokkal időtállóbb lesz, másrészt nem kockáztatjuk az otthoni háztartási gépeink épségét és a saját egészségünket sem.