Nacsa Lőrinc hangsúlyozta, hogy Szatmárnémeti és Szatmár megye mindig számíthat a magyar kormány támogatására. A régió fejlődése és jóléte kiemelt fontosságú, és a kormány elkötelezett amellett, hogy segítse a helyi közösségeket és elősegítse a gazdasági


Szerdán Szatmárnémetiben járt Nagya Lőrinc, Magyarország nemzetpolitikáért felelős államtitkára. A látogatás keretében az RMDSZ székházában egy rövid sajtótájékoztatót tartott, ahol Kereskényi Gábor és Pataki Csaba is részt vettek.

Nacsa Lőrincet elsőként Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere köszöntötte. A polgármester elmondta, hogy a nap során az államtitkár társaságában olyan fejlesztéseket fognak megvizsgálni, melyek a magyar kormány támogatásával valósultak meg. Emellett a terepszemlék mellett civil szervezetek és egyházi képviselők találkozói is szerepelnek a programban, hogy közösen áttekintsék a 2025-ös évre kitűzött terveket és célkitűzéseket.

„Szatmári közösségként rendkívül fontos számunkra, hogy szoros kapcsolatot építsünk ki a bukaresti és a magyar kormányzattal. Minden lehetséges eszközt bevetünk annak érdekében, hogy itt, a szülőföldünkön, a Partium szívében, Szatmárnémetiben és Szatmár megyében a helyi közösség fejlődhessen és boldogulhasson. Éppen ezért különösen jelentősnek és szimbolikusnak tartom az államtitkár úr szatmári látogatását” - fogalmazott a város vezetője.

Kereskényi Gábor után Nacsa Lőrinc vette át a szót, és az államtitkár azonnal gratulált az RMDSZ 2024-es választási szuperévben elért eredményeihez. Emellett külön hangsúlyt fektetett a magyar-román kapcsolatok jelentőségére is. Kiemelte, hogy Szatmárnémeti és Szatmár megye szempontjából mindig is alapvető volt a harmonikus magyar-román viszony. Éppen ezért, különösen a határ menti régiókban, azon munkálkodnak, hogy a sikeres együttműködések kiépítése és fenntartása révén a helyi magyar közösségek is profitálhassanak az eredményekből.

Nacsa Lőrinc hangsúlyozta, hogy a magyar uniós elnökség egyik legnagyobb vívmánya a schengeni csatlakozás volt, amelyet az előző év végén sikerült megvalósítani. Ez a lépés különösen jelentős Szatmár megye, Szatmárnémeti, valamint a magyarországi Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye számára, hiszen gazdasági fellendülést hozhat. Románia schengeni csatlakozása révén a két ország közötti kapcsolatok még szorosabbá válhatnak, lehetővé téve a mindennapos ingázást és új vállalkozói együttműködések kialakítását. A határok szabadabb átlépése nemcsak gazdasági előnyöket jelent, hanem nemzetpolitikai szempontból is erősíti a két térség közötti kapcsolatokat, ami mindkét fél számára előnyös lehet.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy az eddig megvalósult közös projektek kiemelkedő jelentőséggel bírnak, különösen az oktatás területén. "Ezek olyan kezdeményezések voltak, amelyek a helyi családok és gyermekek jólétének, valamint szellemi és lelki fejlődésének elősegítését célozták meg. A közös céljainkat nem hanyagoljuk el, hanem folytatjuk a munkát" - mondta Nagya Lőrinc, hozzátéve, hogy azok a közösségek, akik eddig is pályáztak magyarországi forrásokra a működésük finanszírozása érdekében, a jövőben is számíthatnak erre a lehetőségre.

Nagya Lőrinc kiemelte ugyanakkor a Partiumi Labdarúgó Akadémiát is, amely mostanra közel 2000 gyermek számára teremti meg a sportolás élményét. Az államtitkár szerint továbbra is prioritás, hogy a helyi gyerekek számára biztosítsák a profi sport lehetőségét, ezért ez a projekt a továbbiakban is kiemelt támogatást élvez majd.

Nacsa emellett örömmel konstatálta, hogy jó ütemben zajlanak az egykori Pannónia szálló felújítási munkálatai is, melyet Magyarország kormánya szintén támogatott.

Szatmárnémeti és Szatmár megye számíthat a magyar kormány támogatására. Mint határ menti terület, Szatmár az elmúlt évek során kiemelkedő együttműködést alakított ki a magyarországi szomszédos településekkel és megyékkel. Célunk, hogy ezt a partnerséget a jövőben is fenntartsuk, hogy mind Magyarország, mind Szatmár megye, valamint Szatmárnémeti, és minden itt élő ember számára előnyös lehetőségeket teremtsünk - hangsúlyozta az államtitkár.

Nacsa Lőrinc után Pataki Csaba lépett a mikrofonhoz, hogy kifejtse az új elképzeléseket, amelyek célja, hogy a jövőben korszerű utakat alakítsanak ki az országhatár irányába. Ennek legfőbb indoka, hogy a lakosok számára elérhetőbbé tegyék az átkelést, így autóval vagy kerékpárral mindössze 10-15 kilométeres kerülővel is átléphetik a határt. Pataki hangsúlyozta, hogy a határ menti területek fejlesztése nem csupán infrastrukturális szempontokra korlátozódik; elengedhetetlen, hogy olyan programokat is indítsanak, amelyek erősítik a helyi közösségeket és még inkább összekapcsolják a már meglévő kapcsolatokat.

Related posts