Nagy Mártonék végre rendet tettek a médiában: részletesen kifejtették, milyen módon kellene megfogalmazni a híreket a legújabb KSH-adatok kapcsán.


Nem az a fontos, hogy a 2021-es szintre ragadt be a bolti forgalom, hanem az, hogy 3 százalékkal a 2019-es fölött van - írta az NGM.

A sajtóban megjelent információk kapcsán a Nemzetgazdasági Minisztérium hangsúlyozza az adatok pontos és alapos értelmezésének fontosságát. E szavakkal indította legfrissebb sajtóközleményét, amelyet néhány órával azután tettek közzé, hogy napvilágot láttak a legújabb kiskereskedelmi statisztikák. A Központi Statisztikai Hivatal nyilvánosságra hozta, hogy az üzletek forgalma egy hónap alatt 1,2%-kal, míg az előző év azonos időszakához képest 3,6%-kal emelkedett. E számadatok mellett azonban az NGM sikeres kommunikációja mellett elemzők és a média is megjegyezték, hogy a kiskereskedelmi szektor már hónapok óta stabilan a 2021-es szint környékén stagnál.

Az NGM legfrissebb közleményében kifejezte aggályait a legújabb adatok összehasonlításával kapcsolatban. Véleményük szerint a 2021-es év adatai nem tekinthetők megbízható alapnak a 2023-as számokkal való összevetéshez, hiszen az a Covid-19 utáni fellendülés időszaka volt. Ekkor sokan a járvány és a karantén alatt elhalasztott vásárlásaikat pótolták, ami jelentős növekedést eredményezett a forgalomban. Ebből fakadóan a 2021-es bázis torzító hatással bír, amit figyelembe kell venni az elemzések során.

Az persze igaz, hogy kiugróan jó vagy extrémen rossz éveket nem érdemes összehasonlítási alapnak választani, de azért 2021 nem valami soha nem látott megugrást hozott: abban az évben összességében 3,5 százalékkal volt csak nagyobb a forgalom, mint 2020-ban, onnan 2022-re pedig még 5,3 százalékos növekedést is mért a KSH.

Az NGM álláspontja szerint 2019 lehetne az ideális referenciaév a valódi összehasonlításhoz. Eddig az idei év folyamán már 3%-kal meghaladtuk az öt évvel ezelőtti forgalmat, ami figyelemre méltó eredmény. Hogy ez mennyire számít sikernek, azt mindenki saját belátása szerint ítélje meg.

A kiskereskedelem összteljesítménye idén pontosan a 2021-es átlagon tartózkodik, ami mutatja, hogy a gazdasági alapfolyamatok még mindig gyengék - kommentálta a számokat Virovácz Péter, az ING elemzője. Egy hónapja ilyenkor a szeptemberi adat "hidegzuhanyként érte az elemzői közösséget", most már látjuk, hogy októberben az akkori visszaesést sikerült korrigálni, de tényleg csak ennyi történt - írta. Az elemző szerint az látszik, hogy a fogyasztás bővül, csakhogy ebből a kiskereskedelem nem tud profitálni, mert az emberek inkább élményekre költenek.

Related posts