Nappal kedvesen bánnak velük és értékes pénzért óvják őket, éjjel viszont ugyanazok az emberek kegyetlenül végeznek velük, szintén jó pénzért.


Dél-Afrikában több millió forintért bárki megvalósíthatja álmát, és oroszlánt lőhet. Egy nőstényoroszlán ára 2-3 millió forint között mozog, míg egy ritkább hím akár 10 millió forintot is érhet. Az ország egyik legfontosabb bevételi forrását a különféle célokkal érkező turisták tömege jelenti. Miközben az önkéntesek szeretettel gondoskodnak az elárvult oroszlánokról, addig az állatvédelmi tevékenység álcája mögött rejtőzködő szállásadók a gazdag hobbivadászok elé terelik a megszelídített ragadozókat.

Figyelemre méltó ajánlat! Egyedülálló lehetőség: jelenleg kedvezményes áron, csupán 9700 dollárért szerezhető be egy hím oroszlán trófea – hirdeti weboldalán egy dél-afrikai szervezet, amely az orvvadászatot és a trófeavadászatot népszerűsíti.

Az oroszlánok száma a világban 1993 és 2014 között a becslések szerint körülbelül 43 százalékkal csökkent. Az okok közé tartozik az élőhelyük területének szűkülése, hogy nehezebben találnak maguknak prédát, de hatással vannak rájuk az emberi konfliktusok, háborúk is az afrikai kontinensen.

A faj 2014-ben felkerült a Természetvédelmi Világszövetség által 1948-ban létrehozott, veszélyeztetett fajokat nyilvántartó Vörös listára. Az állatok megmentését hirdető szervezetek egy része azonban - felfedezve egy korábban kiaknázatlan piaci lehetőséget - maga küldi vágóhídra a gondjaira bízott példányokat. Rájöttek ugyanis, hogy a nagymacskák gazdájaként könnyedén ki tudják elégíteni a vagyonos európaiak és amerikai igényét arra, hogy oroszlánt lőjenek, azzal büszkén pózoljanak, majd a preparált trófeát az ebédlőjük falára függesszék.

Önkénteseket toboroznak

Francesca, aki most 42 éves, körülbelül egy évtizeddel ezelőtt hagyta el Olaszországot, hogy Dél-Afrikában találkozzon a vadon csodáival. Eredetileg néhány hét önkéntes munkát tervezett egy oroszlánokkal foglalkozó szervezetnél, de az ott eltöltött idő mély nyomot hagyott benne, és új irányt adott életének.

Egy népszerű női magazinban találkoztam egy izgalmas lehetőséggel, amely felkeltette az érdeklődésemet. A cikkben arról írtak, hogy egy szervezet elárvult oroszlánkölyköket nevel fel, emellett foglalkoznak az állatok tenyésztésével is. Az a céljuk, hogy a nevelt oroszlánok egy részét később visszaengedjék a természetbe, ezzel támogatva a faj megőrzését. Azok, akik szeretnének részt venni ebben a nemes küldetésben, heti 400-500 dollárt fizetnek a szállásért és az ellátásért, lehetőséget kapva ezzel arra, hogy közelről ismerkedjenek meg ezekkel a csodálatos állatokkal.

Francesca beszámolója szerint az önkéntesek a dolgozókkal együtt az oroszlánkölyköket napi többszöri alkalommal cumisüvegből etetik. A nagyobbaknak labdákat vagy éppen plüss játékokat dobálnak, akárcsak egy kölyökkutyának. Az állatok így veszélyes ragadozók helyett 150-200 kilós szelíd macskákká cseperednek, kifejezetten keresik és kedvelik az emberek társaságát, majd később ellenőrzött területeken szabadon engedik őket - állítják a szervezet dolgozói. Azt nem teszik hozzá, hogy mindezt azért teszik, hogy aztán az országba érkező trófeavadászok agyonlőjék az állatokat.

Akkor vált minden gyanússá, amikor az éjszakák csendjét hirtelen furcsa, zörejek törték meg, és reggelente mindig egy-két oroszlánnal kevesebb szelte át a napfényben fürdő tájat.

- mesélte Francesca a HVG-nek.

Amikor az események éjszakai történéseiről érdeklődött, a szervezet hivatalos képviselői változatos magyarázatokkal próbálták enyhíteni a helyzetet. Volt, aki azt állította, hogy az egyik állat orvosi ellátásra szorult, míg mások azzal védekeztek, hogy az állatokat egy másik szervezethez szállították, ami magyarázatot adott az éjszakai nyugtalanságra és az eltűnt példányokra.

Egy idő elteltével előfordult, hogy a többiek már nem tudtak mit mondani Francescának. Ha pedig a lány tovább faggatózott, az emberek idegeskedni, sőt, ingerülten reagáltak. Egy alkalommal azt válaszolták neki, hogy foglalkozzon inkább a saját ügyeivel, de ez csak még inkább felkeltette a kíváncsiságát. Az interneten való böngészése során rábukkant olyan hirdetésekre, amelyekben megdöbbentően magas áron kínáltak oroszlántrófeákat – mindezt azoktól az oroszlánoktól, akiket a szervezet gondozott.

Az állatot ráadásul - akár tapasztalat nélkül is - az önjelölt orvvadászok maguk lőhetik le. A szervezet biztosítja a fegyvert, a töltényt, a puskaport és az oroszlánt is, ami a korábbi gondozóit látva tulajdonképpen örömmel sétál bele a lövésbe.

Milliós biznisz

A brit Born Free alapítvány nyújtott információk szerint Dél-Afrikában körülbelül 8000 oroszlán található fogságban, több mint 300 különböző szervezet keretein belül. Ez a szám a világon élő oroszlánok körülbelül egyharmadát teszi ki, és ezek az állatok minden életszakaszukban profitot hoznak a különböző intézmények számára.

Az országba érkező önkéntesek és látogatók lelkesen költenek arra, hogy néhány órát vagy akár napot is eltölthessenek oroszlánkölykökkel, játszva és szelfizve a kis kedvencekkel. A hirdetésekben felnőtt oroszlánokért pedig 6 ezer és 25 ezer dollár közötti összeget kérnek el azoktól, akik a vadászat izgalmát keresik, és szeretnék megörökíteni a pillanatot egy oroszlánnal a célkeresztjükben.

Az árak nagymértékben változnak az állatok nemének és ritkaságának függvényében. A legköltséghatékonyabb választás a nőstény oroszlán, amelyet már 5900 dollárért, körülbelül 2,3 millió forintért lehet beszerezni. A sárgásbarna hím oroszlán ára 9950 dollárra (8,9 millió forint) rúg, míg a sötétebb, fekete sörényű változatért 16 950 dollárt (6,6 millió forint) kell kifizetni. A legnagyobb ritkaságnak számító fehéroroszlán ára pedig 25 ezer dollár, ami körülbelül 9,7 millió forintnak felel meg.

Ez csupán a trófea költsége. A vadászat "élményéért" napi 300-400 dollárt számítanak fel. Ebben benne van a fegyver, a töltény és a puskapor ára, valamint az, hogy a trófeavadászt autóval eljuttatják az oroszlánok élőhelyére. Itt, közvetlen közelről, lehetősége nyílik levadászni a gyanútlan állatot, amely gyakran szenvedve, lassan elvérezve hal meg, mivel a trófea sértetlensége érdekében a kíméletes, azonnali halált hozó fejlövés alkalmazása tilos.

A haláluk után is profitot termelnek az állatok. A National Geographic adatai alapján 2016 és 2019 között több mint 3300 fogságban élő oroszlán csontjait exportálták Dél-Afrikából Ázsiába, például Vietnám és Laosz területére. Ezekben az országokban a hagyományos kínai orvoslás keretein belül alkalmazott "gyógyszerek" előállításához használják fel ezeket a csontokat.

Megpróbálnák megtiltani, de nem találnak rá módot.

Bár a trófeavadászat Dél-Afrikában nemcsak hogy legális, de egy virágzó iparágnak is számít, az állatvédelmi szervezetek folyamatos erőfeszítései révén az ország környezetvédelmi minisztériuma már jó néhány éve foglalkozik a tevékenység betiltásának lehetőségével.

A tiltás végrehajtása számos kihívást rejt magában. Az egyik legfőbb probléma, hogy az országban a fogságban élő oroszlánok száma meghaladja a vadon élőkéét. Ha bezárnák a trófeavadászatot támogató és oroszlánokat tenyésztő szervezeteket, ezek az állatok gyakorlatilag otthontalanná válnának. Ráadásul a kölyköket gyakran már a születésük pillanatában elválasztják az anyjuktól, és emberek nevelik fel őket. Ennek következtében nem alakulnak ki bennük a természetes ösztönök, és nem tanulják meg, hogy féljenek az emberektől, ami később, ha esetleg szabadon engedik őket, komoly problémákhoz vezethet.

A gepárdok etikus tenyésztését támogató ZA Cheetah Conservation alapítója és vezetője, Riana Van Nieuwenhuizen, aki Bela Bela közelében tevékenykedik, arra figyelmeztet, hogy az oroszlántartással foglalkozó szervezetek gyakran azzal a fenyegetéssel élnek, hogy ha az országban betiltják a trófeavadászatot, a birtokukban lévő oroszlánokat elaltatják. Mivel ez a világ oroszlánpopulációjának körülbelül egyharmadát érinti, ez a zsarolási taktika jelenleg megnehezíti a döntéshozók helyzetét.

Related posts