Ne mulasszuk el a téli metszés fontosságát!


"Dühöngött, majd rendőr igazolványt kezdett mutogatni" - Kifakadt Újbuda alpolgármestere: szerinte Delhusa Gjon állandóan...

A téli metszés egyik legfőbb előnye, hogy a hideg időjárás miatt a növényeknél a fertőzések terjedése jelentősen csökken. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy nem minden növényfajtát szabad ilyenkor metszeni, mivel egyeseknél a fagyos hőmérséklet kárt tehet a szövetekben. Érdemes tehát alaposan tájékozódni, mielőtt nekiállnánk a metszésnek!

A Rubus, más néven őszi málna, rendkívül dinamikusan hozza új hajtásait. Fontos, hogy a hajtásokat a földfelszín felett visszavagdossuk a szüret után. Ennek az az oka, hogy a legszebb és leggazdagabb gyümölcsöket a friss, egyéves hajtások teremnek. Ha ilyen hajtásokat ültetünk, biztosan meg fogja hálálni a gondoskodást, hiszen nemcsak gyorsan növekszik, hanem föld alatti, kúszó gyökereivel is terjeszkedik.

A fekete ribiszke, a piros ribiszke, a fekete áfonya és az egres metszése télen különösen fontos. Ezeknél a gyümölcsök esetében a fő célunk egy laza és szellős növényforma kialakítása, amely elősegíti az egészséges és erőteljes termővesszők fejlődését. Ezzel nemcsak a növények vitalitását növeljük, hanem a termés minőségét és mennyiségét is javítjuk.

Az örökzöld növények, mint a tuja és boróka, különösen hideg időszakban igénylik a metszést, mivel érzékenyek a gombás fertőzésekre és különböző betegségekre. Ha ilyenkor végezzük el a metszést, tavasszal csodás, egészséges hajtásokkal ajándékoznak meg minket, és emellett fokozottan ellenállóvá válnak a gombás megbetegedésekkel szemben. Fontos azonban, hogy az ágakat csupán a hosszuk egyharmadával rövidítsük meg, hogy elkerüljük a növények károsodását.

A gyümölcsfák metszése a hideg évszakban különösen fontos, különösen az alma- és körtéfák esetében. Amikor ritkítunk, figyeljünk arra, hogy ha beteg vagy elhalt ágat találunk, azt mindenképpen távolítsuk el. Emellett ajánlott a legszebb és legígéretesebb ágakat és hajtásokat megtartani, hiszen ezek a jövőbeli gyümölcstermés szempontjából kulcsfontosságúak, és így a fák a lehető legjobb hozamot tudják biztosítani.

A füge metszése nem a terméshozam növeléséről szól, hanem a bokor fejlődésének segítéséről. Minden olyan ágtól meg kell szabadítanunk a növényt, ami túl sűrű vagy nem megfelelően fejlődik. Ha fiatal és gyenge még a növényünk, akkor februárban érdemes megmetszeni, ugyanis ekkor már biztos, hogy mély nyugalmi állapotban lesz. Ha már idősebb, akkor december végén, januárban ejtsük meg a vágást.

A kúszórózsák megfelelő ápolása érdekében elengedhetetlen a rendszeres metszés. Fontos, hogy minden beteg vagy sérült ágat eltávolítsunk, és a belső irányba növő hajtásokat is kiiktassuk, hogy helyet adjunk a szellősebb növekedésnek. Ez a lépés különösen lényeges, hiszen a sűrűbb növényzet kedvez a lisztharmatosodásnak, mivel a rossz légáramlás felhalmozza a nedvességet, ami elősegíti a gombás megbetegedések kialakulását. A megfelelő metszés tehát nemcsak esztétikai szempontból fontos, hanem a növény egészségének megőrzése érdekében is elengedhetetlen.

Related posts