Történelmi mélységbe nyúlik vissza a német statisztikák sora: most először egy évtizede nem tapasztalt ilyen kedvezőtlen eseményt az országban.


Németországban a spárgaszezon, vagyis a Spargelzeit, mindig különleges eseménynek számít, amelyet a gasztronómák és a zöldségszeretők egyaránt izgatottan várnak. Az éttermek kreatív spárgamenüket kínálnak, míg a boltok polcain is egyre inkább felfedezhetjük ezt a zamatos zöldséget. Számos városban spárgafesztiválokat rendeznek, amelyek csúcspontját gyakran egy spárgakirálynő megkoronázása jelenti. A Spargelzeit hagyományosan április közepén kezdődik, de időjárásfüggően előre vagy hátra is tolódhat, végül pedig június 24-én, Keresztelő Szent János napján ér véget. A spárga ünneplése tehát nem csupán gasztronómiai élményt nyújt, hanem igazi közösségi eseménnyé is válik.

A német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis legfrissebb jelentése szerint a belföldön megtermelt spárga mennyisége 105 ezer tonnára csökkent, ami 3%-os visszaesést jelent az előző évhez képest, és ezzel a legkisebb termést jelenti az utóbbi tíz évben. A spárgatermesztés térképén Alsó-Szászország emelkedik ki a maga 21,7 ezer tonnájával, ezt követi Brandenburg 20,1 ezer tonnával, valamint Észak-Rajna-Vesztfália, amely 18,8 ezer tonnát hozott be. Annak ellenére, hogy a spárga rendkívül népszerű a német fogyasztók körében, a termesztés folyamata egyre inkább visszaszorul. Jelenleg körülbelül 19,8 ezer hektáron termesztik, így továbbra is a legnagyobb területen termesztett zöldség az országban. Azonban az emelkedő termesztési költségek és a munkaerőhiány komoly kihívásokat jelentenek a termelők számára - állítja a FruitVeB.

Németország továbbra is az Európai Unió legnagyobb spárgatermesztője, a csökkenő trend ellenére is, mivel a teljes uniós termelés több mint egyharmadát adja. Az uniós rangsorban őt Olaszország (körülbelül 50 ezer tonna), Spanyolország (44 ezer tonna) és Franciaország (27 ezer tonna) követi. Ezen kívül Lengyelország (17 ezer tonna) és Hollandia (14,5 ezer tonna) is jelentős mennyiségekkel vannak jelen az uniós piacon, mindketten 10 ezer tonna felett termelnek. Az EU tagállamaiban évente nagyjából 280-290 ezer tonna spárgát termesztnek, amely egy körülbelül 57 ezer hektáros területen zajlik. Érdemes megemlíteni, hogy az Európai Unió spárgából nettó importőr, hiszen éves exportja körülbelül 8800 tonna, míg télen Peru több mint 15 ezer tonna spárgát szállít, amit tavasszal Mexikó (7,5 ezer tonna) terméke vált fel. Áprilisra pedig a spanyol spárga veszi át a főszerepet az európai piacokon.

Related posts