"Nehéz szavakba önteni, ez az élmény valóban megér egy közvetlen találkozást" - Bokros Dorottya filmje a Vogue világáról a hvg360 platformján.

A hvg360 legfrissebb dokumentumfilmje mélyreható betekintést nyújt a magyarországi ballroom szubkultúrába. A film a Kiki House of Bandita tagjainak táncpróbáit kíséri figyelemmel, bemutatva a verseny előtti izgalmakat és a fellépés pillanatait, miközben egy meghitt karácsonyi vacsora is színhelyévé válik a történetnek. A „Vogue - olyan, mint egy nagy család” című alkotást először 2024 júniusában láthatják a nézők, akik így egy különleges utazás részesei lehetnek.
A vogue, amely nevét a neves divatlapról kapta, egy különleges, erőteljesen stilizált táncforma, amely a fekete és latin LMBTQ+ közösségek kreativitásából fakad. E művészeti ág gyökerei az 1920-as évek harlemi reneszánszának kulturális újjászületéséig nyúlnak vissza. A vogue a drag queen bálok és szépségversenyek színes világát ötvözve alakította át a "ballroom" kultúráját, új dimenziókat nyitva a kifejezés és az önazonosság előtt.
A vogue művészete mélyen gyökerezik az ókori egyiptomi esztétikában és a divattörténet ikonikus pillanataiban, például a Vogue magazin modelljeinek inspiráló pózaiban. De a vogue több mint csupán egy táncforma; ez egy összetartó közösség, amelynek tagjai házak alatt versenyeznek. Ezek a házak olyan közösségeket képviselnek, ahol a résztvevők nemcsak fantasztikus előadásokat nyújtanak, hanem alternatív családként is támogatják egymást, megteremtve ezzel egy szeretetteljes és befogadó környezetet.
Az 1960-as években Amerikában kialakult házak olyan emberek számára kínáltak befogadóhelyet, akik a társadalomból és a családjukból kivetve sokszor prostitúcióra kényszerültek, többen hajléktalanokká váltak, vagy korán meghaltak az AIDS-válságban, ám segítségükre sokáig nem érkezett érdemi politikai válasz.
Manapság ritkábban fordul elő, hogy a közösség tagjai fizikailag egy fedél alatt éljenek, azonban a házak továbbra is jelentős közösségi szerepet töltenek be. A házak vezetője, akit gyakran "apa" vagy "anya" néven emlegetnek, irányítja a tagok munkáját. Ezeket a tagokat "gyermekeknek" nevezik, és ők bátran kérhetnek tanácsot és támogatást egymástól, legyen szó a bálokra való felkészülésről vagy személyes problémáik megvitatásáról. A közösségi kötelékek így továbbra is erősek maradnak, még ha a fizikai együttélés csökkent is.
"Tök mindegy, hogy ki vagy, hozzánk tartozol, és család vagyunk" - hangsúlyozza Daniella, a Vogue-versenyre készülődő, tíz éve transzneműként élő nő Bokros Dorottya dokumentumfilmjében. A film a Kiki House of Bandita tagjainak mindennapjait követi nyomon, bemutatva táncpróbáikat és a versenyre való készülődést, amely során sminkelnek és öltözködnek. A nézők betekintést nyerhetnek egy meghitt karácsonyi vacsorára is, ahol az összetartozás érzése még inkább megerősödik. Végül a várt verseny izgalma és a résztvevők feszültsége is megelevenedik a film lenyűgöző képsorain.