Nem vagyunk képesek egyértelműen megkülönböztetni az embereket az mesterséges intelligenciától.


Látványos diplomáciai baki történt Orbán Viktor és Benjámin Netanjahu sajtótájékoztatóján

Már többször is felmerült, hogy a mesterséges intelligencia annyira hasonlít már az emberekre, hogy lehetetlen megkülönböztetni. Egy friss kutatás azonban most hivatalos is bizonyította, hogy a technológiai átlépte ezt a határt.

A kutatók arról számoltak be, hogy a tanulmányukban, amely egyelőre szakértői felülvizsgálatra vár, az OpenAI GPT-4.5 modellje átment a Turing-teszten. A kutatás során a résztvevők egyszerre beszélgetnek egy emberrel és egy mesterséges intelligenciával, majd értékelik, hogy melyikük melyik. A mostani felmérés szerint a résztvevők 73%-a azt gondolta az OpenAI GPT-4.5 modelljére, hogy az ember.

Ezeket az eredményeket azután érték el, hogy a chatbotnak megadták azt az utasítást, hogy öltözzön fel egy konkrét személyiségbe. Kiderült, hogy ennek döntő fontosságú szerepe van a sikerességében. Amikor csupán azt kérte az AI-tól, hogy próbálja meggyőzni a résztvevőket arról, hogy ő egy emberi lény, az eredmények nem voltak meggyőzőek: mindössze a résztvevők 36%-a hitte el, hogy valós személlyel beszélget. Ezzel szemben a személyiséggel felvértezett chatbot esetében a helyzet drámaian megváltozott.

Hangsúlyozták, hogy a GPT 4.5-öt sokkal gyakrabban azonosították emberként, mint a valódi embereket.

A Futurism álláspontja szerint a szakértők hangsúlyozták, hogy ez nem elegendő bizonyíték arra, hogy egy mesterséges intelligencia az emberi módon gondolkodik. Valójában inkább egy filozófiai gondolatkísérlet volt, mintsem konkrét bizonyíték.

Related posts