Fukusimában név szerint teszik közzé azokat, akik nem ügyelnek a szemét szelektív gyűjtésére, ezzel is hangsúlyozva a környezettudatosság fontosságát.

Japán a világ egyik legszigorúbb hulladékkezelési előírásaival dicsekedhet, amellyel a környezetvédelem élvonalába tartozik. Fukusimában azonban még egy lépéssel tovább mentek a lakosok hulladékkezelési szokásainak szabályozásában, ahol a szemétkezelés kérdése kiemelt figyelmet kapott.
Új szabályozást fogadott el a fukusimai önkormányzat, amelynek értelmében márciustól nemcsak átnézik az előírásokba ütköző szemeteszsákokat - például azokat, amelyeket nem megfelelően válogattak szét, vagy amelyek meghaladják a mérethatárokat -, hanem bizonyos esetekben nyilvánosan is azonosítják a tulajdonosokat, legyen szó akár magánszemélyekről, akár vállalatokról. Erről a BBC ír.
A szigorú intézkedés hátterében az áll, hogy a helytelenül elhelyezett hulladék korábban szétszóródott, ami a varjak elszaporodásához vezetett, és nem mellesleg a lakókörnyezet esztétikáját is jelentősen rontotta.
A helytelenül szétválogatott hulladékok következményeként egyre több szeméttelepre van szükség, ami a jövő generációkra nehezedő terheket növeli. Ezért a hulladékválogatás kulcsfontosságú feladat, amit nem szabad alábecsülnünk.
Jelenleg, ha a szemét gyűjtése nem a megfelelő módon történik, gyakran matricákat helyeznek a zsákokra. Ezzel értesítik a lakosokat a jogsértésről, akiknek ezt követően vissza kell vinniük a zsákokat, újra kell válogatniuk a szemetet, és bízniuk kell abban, hogy a következő alkalommal minden rendben zajlik majd.
Az új szabályok szerint a beazonosított szabálysértőket először szóbeli, majd írásbeli figyelmeztetésben részesítik, majd utolsó lehetőségként közzéteszik a nevüket a kormány honlapján. Fukusima polgármestere szerint ebben nincs semmi illegális.
A japán városok mindegyike saját útmutatóval rendelkezik a szemét elhelyezésének módjáról.