Az őszi búza kártevőinek figyelemmel kísérése elengedhetetlen – Agrotrend Az őszi búza termelése során kulcsfontosságú a kártevők nyomon követése. A megfelelő időben történő beavatkozás segíthet megóvni a termést, és maximalizálni a hozamot. A gazdák szá


Az őszi búza, akárcsak más kalászos rokonai, számos károsítóval néz szembe, amelyek komoly fenyegetést jelentenek a termelésre. A növényvédelmi technológiák alkalmazása kulcsfontosságú a sikeres termesztéshez, hiszen a károsítók elleni védekezés határozza meg a termés mennyiségét és minőségét. Különösen fontos a tavasszal, a bokrosodás fázisában megjelenő kártevők figyelemmel kísérése, mivel ezek jelentős hatással vannak a gabonatermés alakulására. Ugyanakkor nem szabad elhanyagolni az őszi időszakot sem, amikor a csírázás és az első fejlődési szakasz során gyomok, kártevők és kórokozók támadhatják meg a fiatal növényeket. A megfelelő védekezés már az első lépések során elengedhetetlen a sikeres termeléshez.

A kalászosok kártevőinek sajátos jellemzője, hogy megjelenésük időpontja szorosan összefonódik a növények fenológiai ciklusával, így a gyakorlatban pontosan nyomon követhető, mikor bukkannak fel.

Vetés előtt

Az őszi búza növényvédelme során különösen fontos szerepet játszik a vetésváltás, amely hatékonyan megakadályozza a gabonafélékhez kötődő specialista kártevők elszaporodását és elterjedését. Ennek eredményeként a búza termesztéséhez olyan elővetemények választása szükséges, amelyek időben, korán betakaríthatók.

Fontos kiemelni a tápanyagok kiegyensúlyozott biztosításának jelentőségét, mivel a megfelelően fejlett növényállomány nemcsak bőségesebb és jobb minőségű termést eredményez, hanem hatékonyabban védi magát a károsítók támadásaival szemben is. Az őszi búza különösen igényli a tápanyagokat.

Az őszi búza alaptrágyázását elvégezhetjük a tarlóhántás, a tarlóápolás vagy a magágy készítés előtt. Az őszi N-trágyázásnál figyelembe kell venni, hogy a téli csapadék hatására a kimosódás veszélye nagy, ezért ősszel csak annyi nitrogént juttassunk ki, amennyit a növény ősszel hasznosítani tud. Ha a tábla még a vetés előtt elgyomosodna, tudunk a glifozát hatóanyagú készítményekkel védekezni. A kezelés után már ne történjen talajmozgatás, hogy a szer ki tudja fejteni a hatását.

Vetés (X. hó)

Ez a technológiai elem kulcsfontosságú szerepet játszik a növények fejlődésében, telelésük sikerességében és az optimális állománysűrűség kialakulásában.

A gyomirtás előkészítése és utókezelése kiemelkedő jelentőséggel bír a mezőgazdaságban. A pre-gyomirtás során a talaj előkészítésekor alkalmazott vegyszerek segítenek megelőzni a gyomok korai növekedését, biztosítva ezzel a kultúrnövények számára a kedvezőbb fejlődési körülményeket. Ezzel szemben a poszt-gyomirtás a növények fejlődése során történik, amikor már megjelentek a gyomok, és célja azok eltávolítása, hogy a termény ne veszítsen a hozamából. A megfelelő módszer kiválasztása és időzítése kulcsfontosságú, hiszen a sikeres gyomirtás nemcsak a termés mennyiségére, hanem a minőségére is hatással van. Éppen ezért a gazdálkodóknak figyelembe kell venniük a helyi környezeti feltételeket, a növényzet típusát, valamint a gyomok fajtáit a legoptimálisabb eredmények elérése érdekében.

A búza vetése után, de még a kelés előtt, a glifozát alapú készítmények segítségével, ún. pre/poszt eljárással hatékonyan eltüntethetjük a korai gyomokat. Ezt a módszert különösen enyhe és csapadékos őszi időjárás esetén érdemes alkalmazni, amikor a gyomosodás valószínűsége megnő. Bár ezt az eljárást főként a kukorica gyomirtásánál szokták alkalmazni, őszi búzánál is indokolt lehet, ha a vetés után már az őszi hónapokban erős gyomnövény-fertőzéssel kell szembenéznünk.

Csírázás és kezdeti fejlődés (X-XI. hó) A csírázás időszaka a növények életciklusának egyik legizgalmasabb és legfontosabb szakasza. Ezen a ponton kezdődnek meg a csírák életének első lépései, amikor a magokban rejlő potenciál végre megmutatkozik. Az X. és XI. hónapban a hőmérséklet és a nedvesség optimális viszonyai segítik elő a magok kibújását a földből, lehetővé téve számukra, hogy először megérintsék a napfényt. Ebben a fázisban a növények nemcsak a fizikai fejlődésüket kezdik meg, hanem a környezetükhöz való alkalmazkodásuk folyamata is megkezdődik. A gyökerek mélyebbre hatolnak a talajban, míg a hajtások a felszín felé törnek, hogy minél több fényt és tápanyagot nyerjenek. Mindez a természet csodálatos tánca, ahol a növények minden egyes nap újabb kihívásokkal néznek szembe, és folyamatosan fejlődnek. Ez a kezdeti időszak tele van lehetőségekkel és ígéretekkel, hiszen a csírákban ott rejlik a jövő virágzása és termése. Az X-XI. hónap tehát nem csupán a növények, hanem a természet egészének újjászületését is magában foglalja, amely folyamatosan megújul, és új életet hoz a világba.

Meleg, száraz őszök alkalmával az őszi búza korai elvetése komoly problémákhoz vezethet, hiszen a gabona-levéltetvek gyorsan megjelenhetnek, és tömegesen betelepedhetnek a táblákra.

A tél közeledtével, ősszel elérkezik a mezei pocok elleni védekezés ideje. Fontos, hogy az agro technikai megoldásokra is hangsúlyt fektessünk, különösen a vetést megelőző forgatásos talajművelésre. E módszerek alkalmazása nemcsak hatékonyan csökkenti a pocok kolóniák számát, hanem hozzájárul a talaj egészségének megőrzéséhez is. Érdemes tehát alaposan megtervezni a védekezési stratégiákat, hogy a tél ne okozzon túlzott károkat a terményekben.

Ezzel összefüggésben fontos megemlíteni, hogy a tömeges hatóanyag-kivonások miatt a gazdák számára elérhető engedélyezett növényvédő szerek választéka jelentősen megcsappant. Az őszi időszakban már felbukkanhatnak a levélbetegségek, például a sárgarozsda uredotelepei, illetve a szeptóriás és pirenofórás levélfoltosság jelei is megjelenhetnek a növények levelein.

Bokrosodás (XI. hó vége - III. hó eleje)

A gabonafélékhez kapcsolódó különleges növényápolási eljárás a kora tavaszi bokrosító hengerezés. Ennek a technikának a segítségével a felfagyott növények gyökereit hatékonyan visszanyomjuk a talajba, ami hozzájárul a növények erősebb gyökeresedéséhez és egészséges fejlődéséhez.

Tavasszal, a vegetáció megindulásának első jeleinél (február közepe-vége) érdemes megkezdeni az első nitrogén tartalmú fejtrágyázást. Amennyiben megosztott PK trágyázást tervezünk, ezt is ebben az időszakban célszerű elvégezni.

A bokrosodás kezdetétől a szárbaindulás időszakáig (március elejétől április elejéig) izgalmas átalakulások zajlanak a természetben. Ebben az időszakban a növények életciklusa újabb fejezetéhez érkezik, ahogy a tavasz első jelei megérkeznek. A hőmérséklet emelkedésével és a nappalok hosszabbodásával a növények serkentő növekedésnek indulnak, és a bimbók, hajtások szépen bontogatják szirmaikat, életre keltve a tájat. Ez a varázslatos időszak nem csupán a természet számára jelent fordulópontot, hanem a kertészek és növényrajongók számára is, akik türelmetlenül várják az első zöld hajtásokat. A bokrosodás során a növények sűrűsödnek, míg a szárbaindulás fázisában már a virágzás és a termésképzés ígérete is megjelenik. Az apró csodák, amelyek a föld alatt és felett zajlanak, mindannyiunk számára emlékeztetnek arra, hogy a természet ciklusai mindig új lehetőségeket rejtenek magukban.

A tavaszi posztemergens kezelések a búza fenofázisához viszonyítva már hosszabb ideig végezhetők; a fagyok elmúltával, szertől függően 2-3 leveles kortól egészen a zászlós levél levélhüvelyének a növekedése végéig. Azonban vigyázni kell, mert ha megkésik a kezelés, akkor már nem tudjuk elkerülni a gyomosodásból adódó termésveszteséget.

Az őszi búzák klasszikus kora tavaszi gyomirtásával párhuzamosan elvégezhető a fejlődő állományok szárszilárdító és morforeguláló kezelése. Ezek alkalmazásának legfőbb célja a gabonák megbillenésének megelőzése, biztosítva ezzel a stabil növekedést és a termés mennyiségének megőrzését.

A tavasz beköszöntével számolnunk kell az intenzív kártevő aktivitással. Különösen figyelmet kell szentelnünk a vetésfehérítők és a gabonapoloskák számának növekedésére, amelyek a bokrosodás időszakában jelentős károkat okozhatnak. Érdemes tehát fokozott óvatossággal készülni a védekezésre.

Szárba indítástól a kalászolásig terjedő időszak (április elejétől május elejéig)

Ebben az időszakban a növények leveleit különféle károsító tényezők, mint például a rozsdabetegségek, a szeptóriás és pirenofórás levélfoltosságok kórokozói fenyegetik. A fertőzések mértéke és intenzitása szorosan összefügg az időjárási körülményekkel. Érdemes megjegyezni, hogy bizonyos herbicidek alkalmazása lehetséges a bokrosodási fázisban, egészen a szárbaindulás kezdetétől a zászlós levél teljes kiterjedéséig.

Virágzástól az érés végéig (V-VI. hó)

A virágzás és érés időszakában a mezőgazdasági kultúrákat fenyegető ízeltlábúak elleni védekezés kulcsfontosságú feladat. Bár nem minden esetben szükséges beavatkozni, a gabonaszipolyok és a gabonafutrinka imágók tömeges megjelenésekor a védekezés elengedhetetlen. Ezt azonban bonyolítja, hogy a közeli betakarításra való tekintettel figyelembe kell venni a kijuttatható növényvédő szerek élelmezés-egészségügyi várakozási idejét (ÉVI), amely befolyásolja a védekezési stratégiát. A megfelelő időzítés és a hatékony szer kiválasztása tehát alapvetően meghatározza a védekezés sikerességét.

A növények érési folyamata és a betakarítás időszaka a nyár közepén, június és július hónapjában zajlik. Ekkor a föld gyümölcseinek érettsége eléri a csúcspontját, és a gazdák készen állnak arra, hogy begyűjtsék a fáradságos munkával megteremtett terméseket. Az érés során a növények tápanyagai koncentrálódnak, színek és ízek alakulnak ki, míg a betakarítás pillanata a természet ajándékának megünneplését jelenti.

Elengedhetetlen, hogy a beérett növényállomány ne kerüljön a kényszer vagy túlérés fázisába. A betakarítás előtt álló, érett termések minőségi paramétereinek megőrzése érdekében rendkívül fontos, hogy elkerüljük a megázásukat. Ez a tényező kulcsszerepet játszik a megfelelő esésszám fenntartásában.

Amennyiben az állomány elgyomosodott volna a betakarítás idejére, úgy a glifozát hatóanyagúkészítményeket a betakarítást megelőzően két héttel használhatjuk deszikkálásra. Ez a kezelés a termés mennyiségre nem lesz hatással, azonban megkönnyíti a kombájn munkáját és csökkenti a szemek nedvességtartalmát is.

Related posts