Orbán Viktor dán szövetségese a hajbókolás helyett inkább trópusi tájakra irányította Donald Trumpot, ahol a napfény és a meleg szellők várják.

Anders Vistisen talán nem is remélheti, hogy EP-frakciótársai nyújtanak majd támogatást hazájának, ha valaha amerikai agresszióra kerülne sor.
Nem kellett sokáig várni arra, hogy Donald Trump második beiktatása után végre megkapja a magáét a nemzetközi porondon. Talán meglepő, de az első éles kritikát nem más intézte, mint a Patrióták EP-frakciójának tagja, a dán Anders Vistisen. Érdekes, hogy nem a fideszes képviselők, hanem éppen ő volt az, aki a világ szeme láttára kifejezte nemtetszését.
A dán politikus felháborodása teljesen érthető, hiszen a régi-új amerikai elnök mostanában nem csupán azt sugallja, hogy Grönlandot az Egyesült Államok kebelébe kívánja vonni, hanem azt is insinuálja, hogy akár katonai erővel is birtokba veheti a területet, amely jelenleg a NATO szövetséges Dániához tartozik.
Ezért aztán Anders Vistisen a következő felhívást intézte Trumphoz:
"Drága Trump elnök! Figyeljen nagyon jól! Grönland 800 éve a Dán Királyság része. Az országunk integráns része. Nem eladó. Hadd fogalmazzak úgy, hogy ön is megértse: Trump úr, húzzon a picsába!"
A felszólalás után Vistisent természetesen figyelmeztették, hogy a szóhasználata nem megengedett az Európai Parlamentben, függetlenül attól, hogy mit gondolnak Trump fenyegetőzéséről, így ennek meglesznek a fegyelmi következményei.
Az üzenet feltehetően eljutott a címzetthez is, ugyanis az amerikai sajtót is megjárta. Persze Anders Vistisennel szemben a dán kormány meglehetősen óvatos hangnemben reagált Donald Trump nyílt fenyegetésére, a kérdés már csak az, hogy ha a dán jobboldali politikus valóban így a szívén viseli az ügyet, akkor mit keres egy frakcióban a Fidesszel, amely az amerikai kampányidőszak óta gyakorlatilag mást sem kommunikál, mint Trumpot biztosítja a feltétlen lojalitásáról. Olyannyira, hogy amikor lapunk az Európát és többek közt Grönlandot érő fenyegetéseiről kérdezte a kormánypárti politikusokat, azok látványosan képtelenek voltak arra, hogy épkézláb válaszokat adjanak.
Grönland 2009 óta különleges autonóm státusszal rendelkezik Dániában, és elméletileg joga van arra is, hogy kikiáltsa függetlenségét. Múte B. Egede, Grönland miniszterelnöke hangsúlyozta, hogy a grönlandi nép nem szeretne dán vagy amerikai identitást ölteni, hanem büszkén grönlandiak kívánnak maradni.
Megkerestük a Fidesz-KDNP politikai képviselőit a fenyegetésekkel hírbe hozott Donald Trumpról, és meglepő módon nem találtak kifogásolható elemet. A békepárti Trump nyíltan fontolóra vette, hogy katonai erővel szerezze meg Grönlandot és a Panama-csatornát. Dánia azonban gyorsan reagált, hangsúlyozva, hogy Grönland nem eladó, de hajlandóak biztonsági kérdésekről folytatni a párbeszédet.