Privát űrsétáló és sikeres vállalkozó áll a NASA élén - Trump nem politikust, hanem egy innovatív szakembert jelöl az ügynökség vezetői posztjára.


Korábban a világ legnagyobb űrhajózási hivatalának kutatói és szakemberei gyakran panaszolták, hogy politikusokat, katonákat vagy üzletembereket helyeztek a NASA élére, akik soha ki nem tették a lábukat az űrbe. Hosszú idő után ismét egy kozmoszt megjárt szakember vezetheti az ügynökséget.

Elon Musk karaktere bontakozik ki a jelölés mögött – az ő űrhajójával utazott a NASA leendő képviselője.

Szokásához híven Donald Trump a Truth Social platformon osztotta meg, hogy Isaacmant választotta ki egy stratégiai és tudományos értelemben kiemelkedő jelentőségű feladatra.

Jared Isaacman nem csak az űrt kétszer is megjárt profi pilóta, hanem egyben milliárdos üzletember is. Repülési és űrhajózási vállalkozásai igen sikeresek, és állandó beszállítója az amerikai légierőnek.

A Draken International, az üzletember-űrhajós, Jared Isaacman vezetésével, nem csupán az amerikai légierő, hanem a brit és NATO erők számára is kínál szolgáltatásokat és kiképzési lehetőségeket. Isaacman emellett a pénzügyi világban is jelentős szereplő, hiszen ő alapította a Shift4 nevű fizetési szolgáltatást, még középiskolás évei alatt. Jelenlegi vagyona körülbelül 1,9 milliárd dollárra tehető.

1986 óta Isaacman lehet az első olyan NASA-igazgató (hivatalos nevén adminisztrátor), aki megjárta a világűrt. Ebben a beosztásban Bill Nelson szenátor volt az utolsó, aki a Columbia űrsikló fedélzetén repülhetett.

Az azóta eltelt közel 40 évben a NASA berkeiből gyakran lehetett hallani a kritikát, hogy az egymást váltó elnökök politikai ajándékként osztogatják a pozíciót, megjutalmazva ezzel pártfogóikat és támogatóikat. Neil Armstrong, az első Holdra lépő asztronauta is hangsúlyozta, hogy egy ilyen hatalmas szervezetet akkor lehet igazán sikeresen vezetni, ha az adminisztrátor nem csak érti, de "érzi is" az űrhajózás élményét és lényegét.

Donald Trump első elnökségének idején olyan morgások hangzottak el, amikor Jim Bridenstine-t, Oklahoma képviselőjét, kinevezték a NASA élére. A politikai háttérből érkező kritikák nem maradtak el. Joe Biden két NASA-ra kijelölt személyéből az egyik a CIA-tól érkezett, míg a másik Florida demokrata szenátusi helyét adta fel, hogy csatlakozzon az űrügynökséghez.

Isaacman kalandjai

A zsidóságát büszkén vállaló, 41 éves üzletember volt a vezetője a SpaceX Resilience nevű magánűrhajónak, amely 2021. szeptember 16-án indult útnak a Kennedy Űrközpontból, kétnapos űrutazására. Az expedíció előkészítéséhez Isaacman 100 millió dolláros adományával járult hozzá, ezzel gyakorlatilag fedezve az egész küldetést.

Rá egy évvel ismét parancsnokként szerepelt a SpaceX ötnapos Polaris küldetésében, amely távolabbra juttatta el legénységet a Földtől, mint bármely űrhajó az Apollo holdprogram befejezése óta. Egyben Isaacman lett az első magánpolgár, aki űrsétát hajtott végre.

Isaacman kinevezésekor komoly kérdések merülnek fel a Polaris küldetésének megvalósíthatóságával kapcsolatban, valamint azzal kapcsolatban is, hogy képes lesz-e irányítani a Super Heavy-Starship rakétát, amelyre Elon Musk már korábban felfigyelhetett.

Elvileg a két feladat nem zárja ki egymást, de fel kell készülniük a bírálatokra, hogy Musk a hatalma alá hajtja az állami űrhivatalt. Valóban kérdés lehet, hogy a két férfi közismert barátsága és üzleti kapcsolatai milyen irányba viszik majd tovább az ügynökség programjait.

Közismert vita, hogy a NASA eddigi felfogása inkább a Hold újbóli meglátogatása felé mutatott, tekintettel a kísérő bolygónk iránt megnövekedett orosz, kínai, indiai és indiai érdeklődésre.

A Hold már régóta nem csupán az űrkutatás színterén játszik fontos szerepet, hanem a katonai stratégiákban is központi helyet foglal el. Ezen égitestet sokan egy hatalmas, ingyenes műholdként képzelik el, amely lehetőséget kínál arra, hogy a Föld kommunikációs hálózatát teljes mértékben ellenőrizni lehessen.

Elon Musk világos célja a bolygóközi utazás, és ezt töretlenül hangsúlyozza, folyamatosan táplálva azt a reményt, hogy az első emberi küldetésre még az évtized végéig sor kerülhet. A republikánus elnökjelölt legnagyobb támogatója, a milliárdos Kennedy, gyakran hivatkozik a híres 1963-as kijelentésre, amelyben az egykori elnök a holdutazás tervének bejelentését a következőképpen fogalmazta meg: "nem azért vállaljuk ezt, mert könnyű, hanem mert nehéz".

Isaacman kinevezésekor a NASA szakértőinek fel kell készülniük arra, hogy új, stratégiai célok megvalósításának kihívásaival néznek majd szembe.

Isaacman, aki saját orosz MiG-29-es vadászgépével repked, Trump bejelentését követően kifejezte, hogy a NASA-ra számíthat, és elkötelezett űrvédőként lép fel, aki hozzájárul ahhoz, hogy elinduljon egy új korszak, melyben az emberiség valódi űrhajóssá fejlődik.

Trump elnök támogatásával biztosíthatom, hogy soha többé nem mondunk le arról a képességünkről, hogy elérjük a csillagokat, és mindig a győzelemre törekszünk. Az amerikaiak hamarosan a Hold és a Mars felszínén fognak járni, ezáltal pedig hozzájárulunk ahhoz, hogy az élet itt, a Földön is még szebb és jobb legyen.

Related posts