Rabszolgasorsra hivatkozva felfüggesztették a BYD-gyár építkezését Brazíliában.


Fotó: Reuters - Egy BYD Seal EV autó kormánykereke a 41. Thaiföldi Nemzetközi Autókiállításon, a thaiföldi Bangkokban, 2024. november 29-én. Reuters/Athit Perawongmetha

A brazil hatóságok felfüggesztették a kínai BYD helyi gyárának építését, miután kiderült, hogy a munkások embertelen körülmények között éltek. Több mint 160 alkalmazottat sikerült kimenteni Bahia állam északkeleti részén. Az érintettek megdöbbentő körülmények között laktak, mivel egy építőipari vállalat visszatartotta útlevelüket és bérüket - áll a Munkaügyi Ügyészség (MPT) nyilatkozatában.

A BYD sajtóközleményében bejelentette, hogy megszüntette kapcsolatait az érintett vállalattal, és hangsúlyozta elkötelezettségét a brazil jogszabályok teljes körű betartása iránt. Az új gyár üzembe helyezését 2025 márciusára ütemezték, és a tervek szerint ez lett volna a BYD első elektromos járműgyára Ázsián kívül.

A Jinjiang Construction Brazil által bérelt munkások Camacari városában, négy létesítményben éltek.

Az ügyészek állítása szerint az egyik említett intézményben a munkavállalók matrac nélküli ágyakon kénytelenek pihenni. A helyzetet súlyosbítja, hogy csupán egy fürdőszoba áll rendelkezésre 31 dolgozó számára, ami arra kényszeríti őket, hogy rendkívül korán keljenek, hogy időben megjelenhessenek a munkájukban.

Az MPT tapasztalatai alapján a szálláshelyeken rendkívül súlyos, emberi méltóságot sértő körülmények uralkodtak, amelyek a rabszolgaságra emlékeztetnek. A brazil hatóságok szerint ez a helyzet kényszermunkának is tekinthető, mivel sok munkavállaló esetében a bérüket visszatartották, és a szerződésük felmondása miatt aránytalan költségekkel kellett szembenézniük.

Időközben a BYD az érintett munkásokat szállodákba költöztette, egyben közölte, hogy tüzetesen átvizsgálták az alvállalkozóik dolgozóinak munka- és életkörülményeit.

A BYD 2015-ben lépett be a brazil piacra, amikor Sao Paulóban megnyitotta első üzemét, ahol elektromos buszok alvázának gyártására specializálódtak. Tavaly a kínai vállalat bejelentette, hogy 484,2 millió dollárt, ami körülbelül 191 milliárd forintnak felel meg, kíván befektetni Brazíliában egy új elektromos autógyártó üzem létrehozásába – számolt be erről a BBC.

Related posts