Egy különleges kettős napkitörés figyelmeztette a tudósokat, amely rendkívül erős geomágneses vihart idézett elő bolygónkon. A 24 órás időszak során tapasztalt jelenség nemcsak a tudományos közösséget, hanem a laikus érdeklődőket is lenyűgözte.

Bolygónkat egy jelentős, G3-as geomágneses vihar sújtotta, amely világszerte számos országban sarki fények pompás megjelenését idézte elő - számolt be róla a Live Science. Ez a lenyűgöző jelenség egy ritka, kettős napkitörés következménye, amely a múlt hétvégén történt a Napunkban.
A két kitörés koronakidobódásokat generált, amelyek plazmából és töltött részecskékből álló felhőket küldtek a Föld irányába. E felhők közül legalább az egyik április 15-én elérte bolygónkat. Ennek következtében április 16-án este sarki fények ragyogtak fel az égen Svédországban, Finnországban és az Egyesült Államokban. Az Időkép beszámolója alapján Szlovákia, Románia és Magyarország sem maradt ki a jelenségből, bár hazánkban a látvány viszonylag gyenge volt. A legszebb pillanatok este 9 és 11 óra között következtek be.
Lehetséges, hogy a következő este sarki fény csodájában gyönyörködhetünk hazánk égboltján, de a tőlünk északabbra elhelyezkedő országokban ennek a valószínűsége sokkal magasabb.
A napkitörések során a világűrbe kilövellt töltött részecskék geomágneses viharokat generálhatnak, amint elérik a Föld mágneses terét. Amikor ezek a részecskék behatolnak a felső légkörbe, ütköznek az ott lévő oxigén- és nitrogénatomokkal, amelyek ennek következtében különféle színű fényeket bocsátanak ki. E folyamat eredményeként születik meg a lenyűgöző sarki fény.
Az idei évben számos hasonló eseményre lehet számítani, mivel a Nap éppen 11 éves ciklusának legintenzívebb szakaszában tart. A következő években a sarki fény észlelésének esélye még inkább megnő, így 2024-ben várhatóan több mint húsz alkalommal csodálhatjuk meg ezt a gyönyörű természeti jelenséget hazánk égboltján.