Sivatagba homokot árulni? Az oroszok rátaláltak egy új vevőre!

Hosszú távú megállapodásokat köt Oroszország és Irán az orosz földgáz importjáról, miközben Irán területén a föld mélyében rejtőzik a világ második legnagyobb földgáztartaléka.
Oroszország indén elkezd földgázt exportálni Iránba - idézte Szergej Civiljov energiaügyi miniszter bejelentését a Moscow Times. A tárcavezető azt követően nyilatkozott, hogy tárgyalt iráni partnereivel a lehetőségekről. Némi bizonytalanságot sejtet az üggyel kapcsolatban, hogy a szállítandó energiahordozó áráról még nem tudtak megállapodni. Az orosz és az iráni kormány elvileg megállapodott arról, hogy az oroszok évente 55 milliárd köbméter gázt szállítanak a perzsa országnak. Ennek nagyságrendjét jellemzi, hogy a Magyarországot is ellátó török áramlat gázvezeték éves szállítási kapacitása nem éri el a 32 milliárd köbmétert.
Vlagyimir Putyin, Oroszország vezetője januárban egy beszélgetés során javasolta iráni partnerének, hogy érdemes lenne az üzletet kis léptékben kezdeniük. Valószínűleg az járt a fejében, hogy a vevő, aki hosszú évek óta brutális gazdasági szankciók kereszttüzében áll, hogyan tud majd egyáltalán kifizetni a vásárlásért. Irán fő exportcikkét, a kőolajat sem tudja olyan mértékben és áron értékesíteni a nemzetközi piacon, ahogyan azt szeretné. Civiljov most elárulta, hogy egyelőre a meglévő infrastruktúrára támaszkodnak, és várhatóan évi 1,8 milliárd köbméter energiahordozót fognak szállítani. A Kommerszant gazdasági lap értesülései szerint a csővezeték Azerbajdzsánon keresztül fogja továbbítani a földgázt Oroszországból Irán felé.
A miniszter nyilatkozata szerint a szállítások csak akkor indulhatnak el, amikor a felek megállapodnak az energiahordozó árában. További részletekkel nem tudott szolgálni, mivel hangsúlyozta, hogy a moszkvai kormány beavatkozása a vállalatok közti szerződések feltételeinek meghatározásába elképzelhetetlen. Mohsen Paknejad, iráni olajügyi miniszter optimistán nyilatkozott, remélve, hogy az egyezmény végére hamarosan pont kerülhet. Oroszország és Irán egyaránt súlyos gazdasági szankciók hatása alatt áll, amelyek következtében az elmúlt években szorosabbra fűzték kapcsolataikat. Áprilisban egy húsz évre szóló védelmi megállapodást írtak alá, amelyben kötelezettséget vállaltak egymással való hírszerzési információcsere és az olaj- és gázipar, valamint a nukleáris energetika terén történő együttműködésre. Irán, bár a világ második legnagyobb földgázkészletével és jelentős olajexportjaival büszkélkedhet, egyre inkább nettó energiahordozó-importőrré válik. A gazdasági szankciók miatt nem képes olyan külföldi befektetéseket és szakértelmet bevonni, amelyek elengedhetetlenek lennének a helyzetének javításához.