Sokan köszönhetik nekik a második esélyt az életükben.

Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) tájékoztatása szerint Magyarországon az életmentés, a sürgősségi ellátás és az ügyeleti szolgáltatások országszerte stabilan és megbízhatóan állnak a betegek rendelkezésére.
Budapesten és környékén az esetszám folyamatos növekedést mutat: 2023-ban 358 ezer, míg 2024-re már 396 ezer mentőfeladatot jegyeztek fel.
A tavalyi év során a mentési feladatok terén a szolgálat mentőegységei összesen 2123 sikeres újraélesztést végeztek, valamint 525 szülést segítettek le a helyszínen vagy a mentőautóban. A segélyhívások túlnyomó része a 112-es számra érkezett, de emellett több mint harmincezer hívást regisztráltak a Gondosóra rendszerén és az Életmentő applikáción keresztül is. A mentésirányítók a SzívCity applikáció segítségével 1038 alkalommal riasztották az önkéntes elsősegélynyújtókat, hogy a közterületen történő újraélesztés minél hamarabb megkezdődhessen. 2024 folyamán a mentőegységek 11 628 beteget láttak el akut szívinfarktus miatt, míg stroke gyanújával 40 288 embert szállítottak kórházba.
A speciális mentőegységek tevékenységei közül kiemelkednek a gyermekmentők, akik 4633 feladatot teljesítettek. Emellett a motoros és kerékpáros mentők 2146 esetben nyújtottak segítséget, míg a mentőhelikopterek összesen 3616 riasztást kaptak. A betegellátás során impozáns mennyiségű anyagot használtak fel: 71 ezer liter infúziót, körülbelül 500 kilométernyi kötszert és 51 732 ampullányi fájdalomcsillapítót alkalmaztak az ellátás során.
Tavaly a szolgálat által irányított, októbertől országosan egységesített alapellátási ügyeleti rendszer keretében 879 982 beteg részesült egészségügyi ellátásban Magyarországon. A telefonos tanácsadás 81 567 esetben elegendőnek bizonyult, míg 740 617 beteget ügyeleti telephelyeken láttak el. Ezen kívül 57 797 esetben ügyeleti autókat küldtek, hogy a betegeket otthonaikban kezeljék. Érdekes, hogy az alapellátási ügyelet keretében ellátottak 36%-a gyermek vagy 18 éven aluli fiatal volt.
A Veszprém vármegyei Balatonalmádi és a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Tiszavasvári területén új mentési pontokat hoztak létre.
A tavalyi év során az OMSZ aktívan támogatta a szervezett mentésben részt vevő szakemberek fejlődését, különféle továbbképzéseket és online szakmai kurzusokat kínálva számukra. Ezen túlmenően a szolgálat hozzájárult az iskolai KRESZ-oktatás keretében az elsősegélynyújtási tananyag kidolgozásához, és az év végén már a gyakorlati oktatások lebonyolításában is szerepet vállal.
Jelenleg az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) flottájában 1029 mentőautó található, ebből körülbelül 210 jármű felelős Budapest és környékének mentőellátásáért. Az év elején 36 mentőkocsit vontak ki a forgalomból, mivel ezek elérték a maximális üzemeltetési életkort. A mentőszolgálat működését segítő aktív járművek mellett 246 tartalék mentőgépjármű is rendelkezésre áll. Ezen kívül jelenleg egy újabb közbeszerzési eljárás is folyamatban van, amely új mentőgépjárművek beszerzésére irányul.