Soltész Miklós: Kérjük a Szentlelket, hogy olyan személyt válasszanak a katolikus egyház vezetésére, aki igazán méltó e felelősségteljes feladatra.


Egyedülálló és történelmi jelentőségű időszakot élünk Románia, Szatmár, a Partium és Erdély területén, sőt, a Vatikánban, a Szentszéknél is – fogalmazott a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára szombaton Csanáloson (Urziceni).

Soltész Miklós, a helyi római katolikus egyházközség 300. évfordulója alkalmából rendezett szent liturgián a román államfőválasztás közelgő első fordulójára utalva osztotta meg gondolatait a résztvevőkkel. Azt hangsúlyozta, hogy ha a holnapi napon a helyi magyar politikai vezetők kérésének megfelelően cselekszenek, akkor "a magyar nemzet sorsa és élete a Partiumban biztosan azon az úton folytatódhat, amelyre az elmúlt évek során oly nagy szükség volt, és amelyből mi is hatalmas erőt merítettünk".

Az államtitkár a közelgő vatikáni pápaválasztás kapcsán kiemelte, hogy az imádság, mint "hatalmas energia", képes lehet felülírni a nagyhatalmak azon szándékait, amelyekkel a hírek szerint befolyásolni kívánják a következő pápa megválasztását.

Soltész Miklós megnyilatkozásában kifejezte felháborodását és elkeseredését amiatt, hogy hírek szerint Emmanuel Macron francia elnök kísérletet tett a pápaválasztó bíborosok befolyásolására. Ebből kiindulva hangsúlyozta, hogy az imádság ereje messze felülmúlja az ilyen politikai manipulációkat, és ezt a hitet mindenképpen bizonyítani kell.

"Katolikusok és nem katolikusok imádságban igenis a Szentlelket tudjuk kérni, hogy olyan embert válasszanak a katolikus egyház élére, aki méltó erre, segíti a kereszténységnek és a krisztusi tanításnak az alapjaihoz való visszatérést, aki visszautasítja a beolvadást abba a világba, amely tönkre akarja tenni gyermekeink, fiataljaink jövőjét" - hangoztatta Soltész Miklós.

A kormánypárti politikus kitért arra is, hogy a csanálosi mellett egy másik fontos ünnepség zajlik szombaton a Szent István-bazilikában, ahol Mindszenty József bíboros-hercegprímás halálának ötvenedik évfordulójára emlékeznek. Fölvette a keresztet és vállalta a keresztet a magyarságért, a kereszténységért és a katolikus egyházért, ezért hurcolták meg, zárták börtönbe, taszították el attól az egyházi méltóságtól, mely örökösen járt volna neki - mondta a bíborosról Soltész Miklós.

Az államtitkár a csalánosi jubileum kapcsán felidézte, hogy a magyar-román határ közelében található település ma a sváb betelepülők előtt tiszteleg, akik háromszáz évvel ezelőtt új otthont keresve hagyták el szülőföldjüket. Ezek a bátor emberek nem csupán egy új életet kezdeményeztek, hanem magukkal hozták a hitet és a reményt is, amikor a Károlyi-grófokkal együtt templomot építettek. Szorgalmas munkájukkal és kitartásukkal sokat hozzájárultak a község fejlődéséhez, ám a történelem viharai – mint a trianoni békediktátum, a második világháború vagy a málenkij robot – súlyosan próbára tették őket. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a mai és jövőbeli építkezésekhez éppen ezek a múltbéli tapasztalatok szolgálhatnak inspirációval és erőforrással.

A liturgián Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács elnöke az 1711-es majtényi békének a napokban tartott évfordulóját említve azt mondta, a békekötés jó vagy rossz mivoltán máig vitatkoznak a történészek, de az, hogy háromszáz év után is élnek itt magyarok, a hasznos béke irányába billenti a mérleget, amellyel a térség nagyon sok mindent nyert.

A Károlyi család építkezéseit a sváb közösség segítette, ami hozzájárult a mai szatmári identitás kialakulásához. Ez a nép templomot szerető, egymást tisztelő közösség, amelynek tagjai közül sokan a málenkij robot borzalmai után is rendíthetetlen eltökéltséggel tértek vissza szülőföldjükre - emelte ki a tanács elnöke.

Related posts