SONLINE - Fedezd fel az igazságot: Valóban rejthetnek kockázatokat az otthoni víztisztító rendszerek?

A háztartásokban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az otthoni víztisztító rendszerek, mivel sokan úgy vélik, hogy ezekkel gazdaságosabban juthatnak tiszta vízhez, mint ha folyamatosan palackozott ásványvizet vásárolnának. Ugyanakkor a Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője figyelmeztet, hogy a házi vízszűrők nemcsak feleslegesek lehetnek, hanem komoly egészségügyi kockázatokat is hordoznak magukban. Előfordulhat, hogy ezek az eszközök a veszélyes baktériumok ideális környezetévé válnak, ami komoly problémákat okozhat.
Sokan döntenek úgy, hogy otthon víztisztító berendezést vásárolnak, mivel azt hiszik, hogy ezáltal biztosabb és egészségesebb ivóvizet fogyaszthatnak. "Biztonságos, tiszta vizet szeretnék inni. Naponta körülbelül 3 liter folyadékot iszom, és ez a megoldás jóval olcsóbb, mint az ásványvíz vásárlása" – mesélte Szalai Józsefné Siófokról, aki már évek óta használ egy vízszűrő kancsót. "Meg van határozva, hogy milyen gyakran szükséges cserélni a kancsó szűrőjét, a lejárati idő egyértelműen látható rajta. Az így tisztított víz íze sokkal lágyabb és kellemesebb, mint a csapvíz" – tette hozzá. Rámutatott arra is, hogy ismerősei között is sokan választottak hasonló megoldásokat, például házi víztisztító berendezéseket.
Magyarországon a csapvíz kiváló minőségének örvendhetünk.
- mondta dr. Pándics Tamás, a Semmelweis Egyetem Közegészségtudományi Tanszékének vezetője a semmelweis.hu. cikkében.
Szót ejtett még arról is, hogy
Sokan olyan berendezéseket vásárolnak, amelyek problémákat hivatottak megszüntetni, amelyek már régóta nem is léteznek, vagy olyan okokból, amelyekhez egyetlen víztisztító készülék sem elegendő. Hazánkban a vízszennyezés legfőbb forrásai geológiai jellegűek. A magyar vízbázisok jelentős része érintett a kőzetekből származó arzén problémájában; azonban az arzénmentesítő kezeléseknek köszönhetően - a nagyon ritka eseteket leszámítva - ez a gond mára már megoldódott - emelte ki a tanszékvezető.
A vízóra utáni víz minőségéért az ingatlan tulajdonosa a felelős
Pándics Tamás kifejtette, hogy a nyersvíz és a vízóráig eljuttatott víz minősége általában kiemelkedő. Azonban a vízórát követően a tulajdonosra hárul a felelősség, hogy kezelje a potenciális kockázatokat, mint például az ólomtartalmú csövekből származó ólomszennyezés megszüntetését.