A romániai magyar politika komoly kihívásokkal néz szembe az elnökválasztás második fordulója előtt, és úgy tűnik, egy nehezen megoldható helyzetbe került.

Az elnökválasztás első fordulója után, az eredmények kihirdetését követő órákban, a romániai politikai tájékoztatók és elemzők függetlenül pártállásuktól, egy és ugyanazt a mondatot hajtogatták: "Ellopták a szavazást!" Eközben azonban senki nem tudta és nem is merte állítani, hogy választási csalás történt volna. A szavazókörzetek működése zökkenőmentes volt, és a megszokott anomáliákhoz képest idén meglepően kevés visszaélésről érkeztek hírek. A szavazólapok eltüntetése, a láncszavazás és a buszoztatás, amelyek évtizedek óta részei a választási folyamatnak, ezúttal nem rontották a választás lebonyolításának nyugalmát.
Két ország nézett farkasszemet egymással az első kör eredményei alapján: az egyik egy jól látható, demokratikus intézményekkel rendelkező, átlátható Románia, míg a másik egy olyan állam, amelyről a közvélemény-kutatók, kampánystratégák és elemzők alig tudtak valamit. Ez utóbbi ország ügyesen mozgósította szavazóit, ezzel "ellopva" a szavazatok egy jelentős részét.
A múlt vasárnapi első fordulót a szélsőjobboldali Románok Egységéért Szövetségből (AUR) a radikalizmusa miatt kilépett, függetlenként indult Calin Georgescu nyerte meg. Mégpedig úgy, hogy nem is szerepelt az esélyesként számontartott jelöltek listáján, a létezéséről sem tudtak azok a szavazók, akik a fősodratú sajtóból, a televíziós vitákból tájékozódtak.
Valóságos sztárként ünnepelték viszont a TikTokra regisztrált romániaiak, azok, akiknek a kínai tulajdonú, orosz trollfarmokkal felturbósított közösségi média rövid, amatőr videói voltak a hírforrásaik. Jelentős részben a külföldön élő szavazók támogatták a 62 éves Georgescut, a tartalmainak zöme nekik és a Romániában élő hozzátartozóiknak szólt. Felsorakoztak mögötte a vidéki, leszakadó térségek voksolói is. A magyar választó számára ismerős üzenetek hangzottak el: békepártiságról, szuverenitásról szónokolt, Brüsszel- és NATO-ellenes, oroszpárti szólamokat ismételgetett Georgescu, így győzte meg a romániai szavazók majdnem egynegyedét.
Az elnökválasztás ennek ellenére még nem lefutott.