Kína jelentős lépést tett: megérkezett a határozott reakció Trump döntésére - Agro Napló


Kína az utóbbi időszakban drasztikusan csökkentette az amerikai mezőgazdasági termékekre való ráutaltságát, miközben folyamatosan bővíti kereskedelmi háborús stratégiáját. Az ázsiai ország különféle lépéseket tett az élelmiszer-önellátás fokozása és a mezőgazdasági import forrásainak diverzifikálása érdekében – számolt be róla a Reuters.

A Donald Trump első elnöki ciklusa alatt kirobbant kereskedelmi háború óta Peking tudatosan dolgozik azon, hogy csökkentse függőségét az amerikai agrártermékektől. Ez azt jelenti, hogy az évente még mindig dollármilliárdokban mérhető amerikai mezőgazdasági importot már hatékonyabb fegyverként tudja használni az eszkalálódó kereskedelmi háborúban, anélkül hogy veszélyeztetné saját élelmiszer-biztonságát.

Kína pénzügyminisztériuma bejelentette, hogy 10-15%-os extra vámot vezet be bizonyos mezőgazdasági termékekre, mint például a szójabab, kukorica, tejtermékek és marhahús. Ez a lépés Trump újabb vámemelésére adott válaszlépésként értelmezhető.

Az ázsiai ország az utóbbi években aktívan dolgozott mezőgazdasági önellátásának fokozásán. 2021-ben elindította a génmódosított kukorica és szójabab kereskedelmi célú termesztését, ami jelentős lépés volt a mezőgazdasági innovációk irányába. Ezt követően, 2022-ben megnyitotta kapuit az orosz búza és árpa előtt, bővítve ezzel a piaci lehetőségeit. 2023-ban pedig sikeresen jóváhagyta az első génszerkesztett szójababfajta termesztését, amely új dimenziót nyit a helyi mezőgazdaság számára.

2024 júniusában Kína bevezette első élelmiszer-biztonsági törvényét, amelynek célja, hogy az alapvető gabonafélék és élelmiszerek terén teljes önellátást érjen el. Az ország ezt követően egy ambiciózus akciótervet indított az okos mezőgazdaság és a precíziós gazdálkodás fejlesztésére a 2024-2028-as időszakban. Ezen erőfeszítéseknek köszönhetően Kína gabonatermelése 2024-ben rekordszintet, 706,5 millió tonnát ért el, miközben az Egyesült Államok mezőgazdasági importja 14 százalékkal csökkent az előző évhez viszonyítva. A 2024-2035 közötti időszakra vonatkozó terveik pedig további intézkedéseket tartalmaznak a gabonafogyasztás növelésére és a termelés minőségének javítására.

Related posts