Az Artisjus új szabályokat vezetett be az MI által létrehozott zeneszámokkal kapcsolatban.

Fontos, hogy a jövőben világosan kommunikáljuk az Artisjus felé, ha egy bejelenteni kívánt dal mesterséges intelligencia által készült.
Az Artisjus, amely a hazai előadók jogait védi, december 5-én tartotta meg Küldöttgyűlését, ahol jelentős módosításokat fogadtak el a Feloszlatási Szabályzatban. Az esemény kiemelkedő pillanata, hogy új irányelvek születtek a generatív mesterséges intelligencia által létrehozott művek és a paródiák műbejelentésének kezelésére. Ez a lépés azt jelzi, hogy Magyarországon is kezdik felismerni és kezelni a zeneipart érintő generatív technológiai trendeket, és fontos jogi kereteket alakítanak ki az új kreatív lehetőségek támogatására.
A jelenlegi szerzői jogi törvények értelmében kizárólag emberek lehetnek szerzők, így az AI által teljes mértékben generált alkotások nem élveznek szerzői jogi védelmet, és nem regisztrálhatók az Artisjusnál. Amennyiben azonban egy ember egy AI-alapú eszköz segítségével készít zenei művet, a szerzői jogi védelem csak az embert illeti meg, aki szellemi hozzájárulásával hozzájárult a mű létrehozásához. Az "AI" nem minősülhet sem szerzőnek, sem társszerzőnek. Mivel a generatív technológiák révén egyre több zenei alkotás születik, kiemelten fontos, hogy megkülönböztessük az AI által létrehozott, de jogilag nem védett termékeket az emberi kreativitás által készült, szerzői joggal védett zeneművektől.
Gép alapú toborzás: lehet, hogy nem lesz a kedvenced Az mesterséges intelligencia már véglegesen átszőtte a toborzási folyamatokat.
Január elsejétől új szabályok lépnek életbe, amelyek az AI segítségével készült művek bejelentésére vonatkoznak. Az alkotóknak kötelező nyilatkozatot tenniük arról, hogy a művük létrehozásához mesterséges intelligenciát használtak. Ezen túlmenően fontos, hogy megerősítsék, hogy a mű szerzői jogi védelme szempontjából emberi alkotótevékenység eredményeként számít. A műbejelentés során a jogosultnak kötelező feltüntetnie az AI alkalmazását, és amennyiben a benyújtott művek védettsége kérdésessé válik, az Artisjus további információkat kérhet be, vagy más módszerekkel további vizsgálatokat indíthat – olvasható a szervezet hivatalos weboldalán.
Az Artisjus december elején felhívta a figyelmet az első olyan tanulmányra is, amely globális szinten mérte fel, hogy mik lehetnek a generatív MI gazdasági hatásai a zenei és az audiovizuális területeken. A jogvédő iroda szerint levonható a következtetés, hogy ha a jelenlegi jogi szabályozás megmarad, akkor az alkotók nem fognak profitálni a generatív MI forradalmából.
A CISAC szakmai szervezet megbízásából a PMP Strategy által végzett nemzetközi kutatás rámutat arra, hogy a zenei alkotók bevételei 2028-ra akár 10 milliárd euróval is csökkenhetnek a generatív mesterséges intelligencia elterjedése miatt. Ez a jövőbeli forgatókönyv öt év múlva 24%-os visszaesést jelentene a mesterséges intelligencia nélküli helyzethez képest. Már most is számos népszerű szolgáltatás áll rendelkezésre, amelyek lehetővé teszik a felhasználók számára, hogy szöveges utasítások alapján zeneszámokat alkossanak, és ezeket megosszák egymással.
Elképzelhető, hogy a közeljövőben olyan cégek fognak megjelenni, amelyek kifejezetten mesterséges intelligencia által előállított zenékkel látják el a streaming szolgáltatók katalógusait. Ezek a zenék jellemzően a relaxáció, tanulás, fókuszálás, illetve elalvás támogatására irányuló lejátszási listákban nyernek majd teret. Sokan arra számítanak, hogy maguk a szolgáltatók is aktívan részt vesznek az AI-alapú zenék előállításában, és ezeket különböző, akár személyre szabott lejátszási listák formájában kínálják a felhasználóknak, amennyiben a jogi keretek ezt lehetővé teszik és gazdaságos megoldásokat kínálnak a szolgáltatók számára. Az előrejelzések szerint 2028-ra a streaming platformok bevételének körülbelül 20%-a már a mesterséges intelligencia által generált zenékből fog származni.
A háttérzene világában egyre inkább teret nyer a mesterséges intelligencia, amely nemcsak a hagyományos alkalmazási formákban, például üzletekben vagy filmekben és reklámokban hallható dallamokban, hanem az újabb trendekben, mint a közösségi média platformok felhasználói által készített videókban is megjelenik. Az AI által kínált költséghatékonyság ígérete vonzó lehetőségeket teremt a felhasználók számára. A PMP Strategy előrejelzése szerint öt év múlva a könyvtárzene piaca, amely a háttérzenei célokra optimalizált, előre megkomponált funkcionális zenéket foglalja magában, várhatóan 60%-ban mesterséges intelligencia által létrehozott művekből fog állni.