Száj- és körömfájás járvány: a magyar állattartók előtt egyre nagyobb kihívás áll - Pénzcentrum A száj- és körömfájás terjedése egyre aggasztóbb mértékeket ölt, és a magyar állattartók számára komoly fenyegetést jelent. A helyzet romlása nemcsak az állat


Miközben az utóbbi hetekben a hatóságok, a politikai döntéshozók és a közvélemény egyaránt a járvány elleni védekezésre összpontosított, a hazai gazdálkodók egy jelentős része rendkívül nehéz helyzetbe került. Az exportkorlátozások, amelyek a járvány következtében léptek életbe, a már most is két megyényi területen érvényes szállítási és vágási korlátozások, valamint a nemzetgazdasági miniszter élelmiszertermelőket sújtó intézkedései súlyos, sok esetben pótolhatatlan károkat okoznak az ágazat szereplőinek - hívta fel a figyelmet Koncz Máté, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke.

A legutóbbi hetekben a korlátozások következtében körülbelül 100.000 egészséges sertés rekedt a telepeken, és ez a szám heti szinten körülbelül 10.000 darabbal gyarapodik. A szarvasmarha telepeken is hasonló a helyzet, hiszen a vágásra szánt állatok nem jutnak el a vágóhidakra. Az állatok elhelyezése egyre nehezebbé válik, és a gondozásuk, valamint takarmányozásuk rendkívül megterheli az állattartók pénztárcáját.

Az első járványkitörés óta mintegy 30 ország fogadott el beviteli korlátozásokat a magyar állati termékekkel kapcsolatban. Ezek a szabályozások többsége még mindig érvényben van, komoly akadályokat gördítve a magyar áruk exportja elé, és ezzel jelentős mértékben megnehezítve a piaci helyzetüket.

A bevezetett intézkedések következtében jelentős mennyiségű tejtermék, hús és élőállat külpiaci értékesítése válik lehetetlenné, ami a járványkitörésektől távol működő gazdákat is érinti. Az élelmiszer-feldolgozó cégek egyre inkább elhelyezési nehézségekkel küzdenek, ami az alapanyagnak számító tej és vágósertés átvételének lelassulásához vezet. Ez a helyzet fokozatosan az egész ország területén kezelhetetlenné válik.

Az április 17-én bejelentett újabb járványkitörés tovább súlyosbítja a helyzetet. Az 5. megbetegedés végképp elbizonytalanítja a külpiaci partnereinket, így a hatósági export korlátozások esetleges feloldását követően is bizonytalanná válik a hazai élelmiszerek külpiaci értékesítésének újraindulása. A legfontosabb feladat a kapcsolatfelvétel, és a magyar élelmiszerek külföldi fogyasztóinak megnyugtatása, a bizalom visszaszerzése lenne, azonban jelenleg sajnos nemlátszanak az erre irányuló törekvések.

Az érdekképviselet sürgeti Nagy István agrárminisztert, hogy álljon ki a magyar gazdálkodók érdekei mellett, és határozottan lépjen fel az árakat lenyomni próbáló, gazdák ellen irányuló törekvésekkel szemben. Különösen fontos, hogy támogassa azokat az állattartókat, akik kilátástalan helyzetbe kerültek ezen folyamatok következtében. "Ha a vidéki gazdaság és a falusi munkahelyek alapját jelentő termelő vállalkozások nem kapnak sürgős és hatékony kormányzati támogatást, akkor ezek a vállalkozások könnyen csődbe juthatnak. Ennek következményei rendkívül súlyosak lennének a hátrányos helyzetű térségek számára."

"A helyzet orvoslásához nemcsak állami intézkedések, hanem a hazai fogyasztók aktív részvétele is elengedhetetlen! A boltok polcain megtalálható magyar sertéshúsok fogyasztása teljes mértékben biztonságos, és megfelel a legszigorúbb előírásoknak is." - olvasható a közleményben.

Related posts