Szalay-Bobrovniczky Kristóf nem merné rábízni a Mókus őrsöt Magyar Péterre, míg Orbán Gáspárban kiváló katonai vezetőt lát.

A kormány nem tárgyal gazemberekkel, és nem fizet a zsarolóknak, mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a parlament honvédelmi és rendészeti bizottságának kedd délelőtti ülésén a Védelmi Beszerzési Ügynökséget (VBÜ) ért hekkertámadásról. A hekkerek titkosították a magyar katonai és rendvédelmi szervek védelmi és biztonsági beszerzéséért felelős állami cég fájljait, és ötmillió dolláros váltságdíjat követeltek a feloldásukért. Később rejtélyes módon lekerültek a nyilvánosan megosztott anyagok a hekkercsoport oldaláról, majd ismét megosztották őket.
A bizottság keddi ülésén Lukács László György, a Jobbik képviselője, valamint Harangozó Tamás, az MSZP tagja, közösen kezdeményezték a miniszter meghallgatását a támadással kapcsolatos ügyben.
Arról beszélt, hogy kettős zsarolási kísérlettel kellett megküzdeni: az egyik a VBÜ megbénítására törekedett, amit sikerült megakadályozni. Az ügynökség folytatja a tevékenységét, és nem kellett beszerzési stopot elrendelni. A másik kísérlet az adatok megszerzésére irányult.
A nemzetközi nyomozás jelenleg is zajlik ebben az ügyben, és a miniszter a nyomozás érdekeire hivatkozva titokban tartotta, hogy pontosan milyen adatok szivároghattak ki. Csupán annyit osztott meg, hogy a beszerzési információk folyamatosan elérhetőek a közönség számára.
Szalay-Bobrovniczky kifejtette, hogy bűncselekmény történt, amely pénzügyi haszonszerzés céljából zajlott, ezért azonnali intézkedéseket rendelt el az adatszivárgás megelőzése és felderítése érdekében, miután tudomást szerzett az esetről. A nyomozás mellett egy vizsgálóbizottságot is létrehozott. A bizottság megállapításai alapján arra a következtetésre jutott, hogy szükség van a vezetőség cseréjére. Ennek következtében felmentette a VBÜ vezérigazgatóját, és egy honvéd tábornokot bízott meg a feladattal, hogy helyreállítsa a rendet és biztosítsa a szervezet zavartalan működését.
Több részlet nem derült ki az ellenzéki képviselők kérdésére sem. Kósa Lajos, a bizottság fideszes elnöke szerint az ügy amúgy sem a honvédelmi és rendészeti bizottság hatáskörébe tartozik, hanem a nemzetbiztonsági bizottsághoz, ahol már zárt ülésen tájékoztatást kaptak a képviselők a hekkertámadásról. Novák Előd szerint erős túlzás, hogy választ kaptak volna a kérdéseikre. A Mi Hazánk képviselője ott volt a nemzetbiztonsági bizottság ülésén, és állítása szerint ott több kérdésre nem válaszoltak az illetékesek, leginkább csak a felelősséget próbálták meg hárítani. A honvédelmi miniszter ezt tagadta, szerinte minden kérdésre válaszolt a zárt ülésen, és azt ígérte: a megfelelő konzekvenciákat pedig levonják az eset után.
Az éves parlamenti beszámolójában Szalay-Bobrovniczky először is a megszokott kormányzati narratívát ismételte meg az orosz-ukrán konfliktusról. Kiemelte, hogy a feszültség tovább növekszik, sürgetett egy azonnali tűzszünetet és béketárgyalásokat, miközben megemlítette, hogy Donald Trump várhatóan hozzájárul a béke megteremtéséhez. A nemzetközi helyzet rövid áttekintése után a magyar honvédség helyzetére tért át, ami talán egy fokkal izgalmasabb volt. A miniszter legfőbb céljaként jelölte meg, hogy olyan haderő alakuljon ki, amely magas műveleti értékkel bír, nagy hadrafoghatóságú és jól felszerelt, hogy a magyar emberek biztonságát hatékonyan megvédhesse, emelve ezzel a nemzeti érzelmeket is.
"Most jó lenni katonának" és "mi meghívót küldünk a magyar fiataloknak, nem behívót" felkiáltásokkal beszélt a toborzás eredményeiről.
A területvédelmi tartalékos alakulatok feltöltése várakozásokon felüli sikert hozott, hiszen "végre újra sorban álltak a laktanyák bejáratánál" – fogalmazott. Kiemelte, hogy a honvédségnél több ütemben összesen 40%-os béremelés történt, és a szervezeti kultúraváltás folyamata továbbra is aktívan zajlik. Ennek célja, hogy "az egyenruhás munkavállalók szakszervezetből egy olyan honvédség formálódjon, amely magas műveleti értékkel és komoly hadrafoghatósággal bír".
A katonai infrastruktúra, a területvédelmi egységek és a hivatásos haderő támaszpontjainak fejlesztése továbbra is lendületesen zajlik. A haderőfejlesztési program rendkívüli ütemben halad előre, miközben folyamatosan bővül a védelmi és harcászati eszközök arzenálja is. A honvédelmi miniszter megnyugtatóan nyilatkozott arról, hogy a védelmi ipar is dinamikusan fejlődik, így a jövőbeni kihívásokra való felkészülés biztosított.
A célkitűzés az, hogy a haderő képességeit a harcászati szintről a hadműveleti szintre fejlesszék.
Célom, hogy újjáépítsem a magyar haderő identitását. A honvédelmi miniszter hangsúlyozta, hogy számos konkrét lépést tettek annak érdekében, hogy a magyar katonák újból magabiztosak legyenek. Például lehetőség nyílt arra, hogy munkaidőn kívül is viseljék az egyenruhát, emellett több iskolában elindult a honvédelmi tantárgy oktatása, és a katonai egyenruha is megjelent az iskolai környezetben, oktatókkal karöltve. A kadétprogramot különösen sikeresnek értékeli, és megjegyzi, hogy a honvédelmi táborok iránti érdeklődés kiemelkedő. Továbbá, a Bálna honvédelmi központ is nagy népszerűségnek örvend, sokan látogatják.
A termelési riport után jöttek a képviselői kérdések. A honvédelmi miniszter fotelszakértőnek nevezte Novák Elődöt, aki elsősorban a túlárazott honvédségi beszerzésekről kérdezte. Szalay-Bobrovniczky szerint a beszerzés egy szakma, és a katonai beszerzéseket nem szabad összehasonlítani az internetes webshopokban talált eszközökkel.
A Mi Hazánk képviselője aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a honvédségbe már külföldi állampolgárok és büntetett előéletű személyek is beléphetnek, ami szerinte komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelent. Novák különösen sérelmezte, hogy a március 15-i ünnepségen egy vietnámi katona díszegyenruhában jelent meg. Eközben azonban az oltatlanokat és a hazafias érzelmű embereket kizárják a katonai szolgálatból, tette hozzá.
Szalay-Bobrovniczky közölte, hogy minden esetben nemzetbiztonsági vizsgálat előzi meg az állományba való belépést, és a hatályos jogszabály rendelkezik arról, hogy ki lehet katona. Az oltatlanokról azért nem beszél, mert nem ő az országos tisztifőorvos, a szélsőséges csoportoknak pedig továbbra sem kívánnak katonai kiképzést adni, hogy aztán más célra használják az ott megszerzett tudást.
A honvédelmi miniszter többször is éles kritikát fogalmazott meg Magyar Péter és azokat a sajtóorgánumokat illetően, amelyek a hétvégén téves információt terjesztettek, miszerint a bukott szíriai diktátor, Bassár el-Aszad Budapestre látogathatott. Ezzel összefüggésben az Alkotmányvédelmi Hivatal azonnali nemzetbiztonsági vizsgálatot indított. Szalay-Bobrovniczky a helyzetet felfoghatatlan amatőr hibának minősítette, hangsúlyozva, hogy ez komoly veszélyt jelent az ország számára.
"A Mókus őrsöt nem merném rájuk bízni."
A honvédelmi miniszter kijelentette, hogy a Tisza Párt elnökére vonatkozóan elfogadhatatlan, hogy néhány politikai szereplő a jelenlegi veszélyes helyzetet belpolitikai haszonszerzésre próbálja kihasználni.
A legutóbbi meghallgatáson kiderült, hogy a magyar katonai művelet elindításához már csupán a helyi politikai jóváhagyásra van szükség Csádban. A miniszter, Szalay-Bobrovniczky, kiemelte Orbán Gáspárt, a miniszterelnök fiát, mint egy rendkívül jól képzett katonatisztet. Az államtitkár elmondta, hogy Orbán Gáspár több nyelvet beszél és tapasztalata van a diplomáciai tárgyalások terén is, jelenleg pedig a kabinet tagjaként részt vesz a csádi misszió előkészítésében. Harangozó Tamás, az MSZP képviselője, felvetette a kérdést, hogy Orbán Gáspár a vezérkar tagja lenne, amit a miniszter határozottan cáfolt.
A szocialista politikus azt is kérdezte, mit ért a honvédelmi miniszter nemzeti érzelmű katonák alatt. Lehet-e más érzelmű egy olyan fiatal, aki az életét a hazájának adja? - kérdezte Harangozó. A válasz nem derült ki a bizottság ülésén, ahol végül a 6 kormánypárti képviselő szavazatával elfogadták a miniszter beszámolóját.