Szánthó Miklós véleménye szerint Ukrajna sürgetett EU-csatlakozása csupán egy újabb lépés a brüsszeli központosítás fokozásában. Az ilyen irányú törekvések mögött több politikai és gazdasági érdek húzódik meg, amelyek célja a tagállamok hatáskörének csökk

Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ főigazgatója
Szánthó Miklós megjegyezte, hogy Ukrajna orosz agresszió következtében háborús helyzetben van, ezzel szemben hangsúlyozza, hogy ez az összecsapás nem a mi háborúnk. Véleménye szerint a konfliktus két szláv nép között zajlik, amelyet a liberális globalista elit szándékosan feszültséggel terhelt: az elején csupán segélyek és katonai sisakok küldéséről volt szó, mára viszont a katonai erők telepítése is napirendre került.
Úgy fogalmazott, Kijevet nyugati szövetségesei, "a globalista blokk megvezette", és elhitette, hogy ez Európa háborúja, melyben a harchoz minden pénzügyi és katonai segítséget megadnak, "mert (szerintük) ennek a háborúnak csak a harctéren van megoldása". A főigazgató szerint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök "Weberek, Von der Leyenek és olyan ügynökeik, mint Magyar Péter" bátorítására mindezt el is hitte.
A bejegyzésben az áll, hogy...
"Ez igazán különleges és extravagáns hangzásnak tűnt a háborúpárti kórus fülrepesztő üvöltései mellett - majd hirtelen megérkezett Trump a Fehér Házba."
Szánthó Miklós véleménye szerint Joe Biden, az Egyesült Államok korábbi elnöke távozásával "Brüsszel egy kulcsfontosságú szövetségest veszített el, míg az új amerikai vezetés a háborúzó felek közötti párbeszédet helyezte előtérbe. Ahelyett, hogy a konfliktus kiterjesztésére törekedne, Washington célja most már egyértelműen a békefolyamat támogatása." Hozzátette, hogy a magyar jobboldal már három éve e nézetet képviseli.
A főigazgató hangsúlyozta, hogy Ukrajna uniós csatlakozása nem csupán egy új tagország belépését jelentené, hanem a háborús helyzetet is integrálná az Európai Unió kereteibe. Mint fogalmazott, egy aktívan háborúzó országot kívánnak felvenni a közösségbe, mégpedig sürgetett ütemterv alapján, 2030 előtt. Felhívta a figyelmet arra, hogy még ha a tűzszünet vagy a béke létrejön is, Ukrajna még hosszú évekig a háború következményeivel terhelt terület marad.