A mesterséges intelligencia forradalma éppen a szemünk előtt bontakozik ki, átalakítva mindennapi életünket. Az MI nem csupán technológiai újítás, hanem egy új korszak kezdetét is jelenti, amelyben a gépek képesek önállóan tanulni és döntéseket hozni. Ez

A mesterséges intelligencia (MI) egyre inkább átszövi hétköznapjainkat, miközben a terület fejlődése előtt eddig ismeretlen lehetőségek tárulnak fel. A világ egyik vezető technológiai vállalata, a 1886-ban alapított német Bosch, komoly tőkét kíván fektetni az MI fejlődésébe. Ez a technológia nemcsak a gyártási folyamatokat forradalmasítja, hanem a mindennapi használati tárgyainkba is integrálódik – legyen szó akár egy sütőről, akár egy autóról. A mesterséges intelligencia alkalmazásának jövőbeli távlatainak bemutatására a június 24-én megrendezett stuttgarti Bosch Tech Day szolgáltatott remek lehetőséget.
A Bosch vállalat ambiciózus célokat tűzött ki, hiszen 2027 végéig több mint 2,5 milliárd eurót kíván fordítani a mesterséges intelligencia fejlesztésére.
Az mesterséges intelligencia terén bekövetkezett forradalmi fejlődések új dimenziókat nyitnak a technológiai fejlődésben, lehetővé téve, hogy az innovációk ütemét felgyorsítsuk, és valódi piaci igényeknek megfelelő megoldásokat dolgozzunk ki.
- mondja Stefan Hartung, a Bosch igazgatóságának elnöke.
A német technológiai cég már 2017-ben létrehozta a mesterséges intelligenciával foglalkozó központját, és az európai cégek között élen jár az MI alkalmazásában és fejlesztésében, amit mutat, hogy 2013 óta ők adták be az európai szabadalmi hivatalnál a legtöbb MI-szabadalmat, az elmúlt öt évben pedig több mint 1500 szabadalmi bejelentést tettek a mesterséges intelligencia területén született találmányokra. A Bosch jelenleg mintegy 5000 szakértőt foglalkoztat az MI fejlesztésére és alkalmazására, négy telephelyen: a németországi Renningenben, az amerikai Pittsburghben, az izraeli Haifában és az indiai Bengaluruban (Bangalore).
A gyártási folyamatokban a Bosch már a mesterséges intelligencia következő dimenziójára összpontosít: az ügynökszerű intelligenciára, amely autonóm döntéshozatalra és önálló cselekvésre is képes. Ez az új megközelítés lehetővé teszi a gépek számára, hogy önállóan reagáljanak a helyzetekre, így még hatékonyabbá téve a termelést.
A cselekvőképes MI-ügynökök olyan lökést adhatnak a mesterséges intelligenciának, mint amilyet az okostelefonok adtak az internetnek
„A digitális átalakulás kulcsszerepet játszik a jövőnk alakításában” – nyilatkozta Tanja Rückert, a Bosch igazgatóságának digitalizációért felelős tagja. E technológiai újítás révén a különböző folyamatok párhuzamosan képesek működni, ami jelentős hatékonyságnövekedést eredményez. A Bosch már élen jár ebben a megközelítésben: a vállalat saját belső rendszereiben többügynökös megoldásokat alkalmaz, amelyek figyelemmel kísérik a gyártósorok berendezéseit, előrejelzik a karbantartási szükségleteket, valamint optimalizálják a munkaerő-allokációt.
Most léptünk át egy új szintre. Ennek következtében jelentősen csökkent a váratlan leállások száma, és összességében növekedett a termelékenységünk.
- fogalmaz Rückert.
A Bosch Tech Day során bemutatásra került, hogyan valósul meg mindez a gyakorlatban. Amikor a gyártási folyamat során probléma merül fel, az érintett munkatárs a fejlett MI-ügynökkel kommunikálhat, akár szóban, akár írásban, anyanyelvén. Az MI-ügynök a bejelentett hibát összeveti a vonatkozó kézikönyvekkel, és részletes útmutatást nyújt a hiba elhárításához, vagy értesíti a karbantartó csapatot. Ezt követően az eseményről és a szükséges intézkedésekről bejegyzést készít, ezzel tájékoztatva a következő műszakot az aktuális helyzetről. Emellett a hibát és annak megoldását továbbítja a Bosch többi gyárába is, ahol hasonló berendezések üzemelnek. A vállalat jelenleg egy olyan platform fejlesztésén dolgozik, amely más cégek számára is elérhetővé válik; ezt az új megoldást idén ősszel tervezik bemutatni a piacon.
A Bosch termékeivel a mesterséges intelligencia világa is összefonódik, amelyet a legutóbbi Bosch Tech Day során számos izgalmas újítással mutattak be. A rendezvényen a résztvevők felfedezhették, hogyan formálja a jövőt a mesterséges intelligencia a Bosch termékek használatában.
A Boschnak ma már nincs olyan eszköze, amely vagy ne tartalmazna MI-t, vagy ne MI segítségével készült volna.
Az a társadalom, amely nem rendelkezik MI-képességekkel, lemarad a globális versenyben
- Tegyük különlegessé a mondanivalónkat! - hangsúlyozta Stefan Hartung. A Bosch Tech Day keretein belül tartott előadásában az igazgatósági elnök kiemelte, hogy...
Európa jelentős lemaradásban van az MI-technológiában az Egyesült Államokhoz és Kínához képest.
Miközben az Egyesült Államokban tavaly összesen 40 jelentős mesterséges intelligencia modellt dolgoztak ki, Kína 15 új fejlesztéssel büszkélkedhetett, addig Európában csupán 3 újításnak örvendhetünk. Hartung figyelmeztetett arra, hogy az Európai Unió túlzottan bonyolult szabályozási keretet állít fel a mesterséges intelligencia területén, ami hátrányos helyzetbe hozza a kontinens országait más globális szereplőkkel szemben.
A bürokrácia és a szigorú, de nem egyértelmű szabályozás keveréke miatt Európa sokkal kevésbé vonzó helyszín a mesterséges intelligenciával foglalkozó vállalatok számára, mint a világ más részei
- figyelmeztetett, mintha csak a jövő szele fújta volna a szavakat.
Az öreg kontinensnek vannak azonban versenyelőnyei is: az egyedülálló ipari tapasztalatok és a szükséges adatok. Megfelelő szabályozások mellett így Európa is eredményesen szállhatna versenybe az Egyesült Államokkal és Kínával az MI területén.