Szijjártó Péter: Elindul a küzdelem a rezsicsökkentés megóvásáért!

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Luxembourgban bejelentette, hogy...
A minisztérium hivatalos nyilatkozata alapján a tárcavezető a legutóbbi EU-s energiaügyi tanács ülését követően tartott sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a fő téma Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamint Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közös elképzelése volt. E terv következményeként a magyar lakosság rezsiköltségei akár a kétszeresére vagy háromszorosára is nőhetnek.
Azt tudom önöknek elmondani, hogy Brüsszel lefeküdt Kijevnek. És teljes elkötelezettséget mutatnak a von der Leyen-Zelenszkij-terv végigvitele mellett. Elkötelezettséget mutatnak amellett, hogy elvágják az olcsó földgáz- és kőolajforrásokat, s ezáltal pedig a rezsiköltségeket az egekbe emeljék, főleg Közép-Európában, főleg Magyarországon - figyelmeztetett.
Kifejezte elégedetlenségét amiatt, hogy a brüsszeli intézmény mellett számos tagállam politikai kérdésként kezeli az energiaellátást, holott ez valójában egy fizikai probléma. Egy szárazfölddel körülvett közép- vagy kelet-európai ország helyzete és lehetőségei gyökeresen eltérnek egy tengerparttal rendelkező nyugat-európai államétól.
A kollégák felszólalásaikban nagyon szép elveket soroltak fel: szuverenitás, diverzifikáció, biztonságos energiaellátás, szolidaritás. Viszont a helyzet az, hogy ha a von der Leyen-Zelenszkij-terv átmegy, akkor Magyarországra mindezek ellentéte fog hatni. Ez a javaslat súlyosan sérti a szuverenitásunkat, hiszen az Európai Unió működéséről szóló alapszerződés mondja ki, hogy az energiapolitikai döntések nemzeti hatáskörben vannak - emlékeztetett.
Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy az orosz energiahordozók megvásárlásának tilalma súlyos kockázatokat jelentene Magyarország energiaellátására. Hazánk egy olyan helyzetbe kerülne, amely erősen fokozná a függőségünket, ami további veszélyeket hordoz magában. Példaként említette, hogy jelenleg két fő vezetéken keresztül biztosítjuk a kőolajellátást, de a tervek szerint az egyik vezetéket el kellene zárni, így Magyarország jelentős mértékben a horvátországi tranzitra lenne utalva.