Szőllősi Gábor érdemelte ki Az Év Agrárinnovátora címet - Agrárágazat

Az Agrotrend Csoport szervezésében már 11. alkalommal kereste a szakmai zsűri - ezúttal 10 kategóriában - azokat az agrárszakembereket, akik nemcsak hivatásukban, munkájukban, de társadalmi szerepvállalásukban is kiemelkedőt nyújtanak. A januári zsűrizés alkalmával kiválasztott 10 kategóriagyőztes Egerben vehette át díjait.
Szőllősi Gábor már fiatalon a túrkevei családi gazdaságban kezdett elmerkedni az állattartás és a növénytermesztés világával. Tanulmányait a fővárosban és Angliában végezte, ahol a nagyvárosi élet kihívásaival szembesült, de a szíve mélyén mindig is vágyott a vidéki életre. Így hát, miután visszatért, szalmabálából épített egy otthont, átvette édesapja gazdaságát, és elindult a bio-regeneratív ökológiai növénytermesztés izgalmas útján. Különösen fontos számára a talajélet, a talajjavítás és a komposztálás, melyek iránti szenvedélye egyre inkább dominálta munkásságát. Nevéhez fűződik a Humuszmenedzsment gazdálkodási technológia kidolgozása, a kontrollált aerob humuszkomposztálás módszertanának megalkotása, valamint az aktívan levegőztetett komposzttea-technológia bevezetése. Hamar népszerű szakértővé vált a regeneratív gazdálkodás terén, és az Agrofutura név alatt nemcsak Magyarországon, hanem négy másik országban is tanácsadást és szolgáltatást nyújt. Módszerét már közel 150 gazdaság alkalmazza, így hozzájárulva a fenntarthatóbb mezőgazdaság fejlődéséhez.
Szőllősi Gábor élenjáró szerepet játszott hazánk első bioszéngyártó üzemének létrehozásában, amely egy innovatív prémium termékcsaládot kínál komposztból, bioszénből és ültetőközegből. Emellett kifejlesztett egy aktívan levegőztetett komposzttea-gépcsaládot és az ahhoz kapcsolódó technológiát is. Ennek köszönhetően a gazdák saját mikrobiológiai oltóanyagot tudnak előállítani, ami hozzájárul a szintetikus növényvédő szerek használatának csökkentéséhez, és segít javítani a talaj egészségét.
Az általa elindított Gardenfutura program keretében a Szivacsváros koncepció megalkotójaként tevékenykedik; fő célja, hogy a városokat újra integrálja a kistáji vízkörforgásba, és olyan egészséges, élhető zöld környezetet teremtsen a városlakók számára, amely elősegíti a fenntartható fejlődést. Munkájának köszönhetően több önkormányzat is alkalmaz természetalapú megoldásokat a városi zöldfelületek fejlesztésében és a városi talajok revitalizálásában.
Célja, hogy a gazdálkodók számára egy széleskörű és alkalmazható tudásanyagot nyújtson, amely lehetővé teszi számukra, hogy visszatérjenek az öngondoskodás hagyományos útjára, ezzel csökkentve gazdasági és környezeti sebezhetőségüket. Rendszeresen szervez ingyenes képzéseket, és magánszemélyek számára nyílt hétvégéket tart, ahol a résztvevők betekintést nyerhetnek a komposztálás fortélyaiba, akár saját gazdaságukban, akár otthonukban.
Településén az ország első nagyüzemi közösségi komposzttelepét is elindította, ahol a lakosok ingyenesen tehetik le a zöldhulladékot, amelyért még komposztot is kapnak.
A jövőben elkötelezett abban, hogy aktívan részt vegyen hazánk körforgásos biomassza-alapú gazdasági stratégiájának és cselekvési terveinek kidolgozásában, amelyeket hosszú távon szakszerűen is támogatna. Meggyőződése, hogy a tudás hatalmat ad, és hogy egymás erősítése és felemelése mindannyiunk közös érdeke.