Taraba véleménye szerint a 35 éve húzódó Bős-Nagymaros ügy végre elérheti a megoldást, és közel állunk a megállapodáshoz.

Tomáš Taraba, az SNS környezetvédelmi minisztere, úgy véli, hogy csupán néhány hét áll rendelkezésre a megállapodás elérésére a több mint 35 folyamatban lévő vitában, amelyek a bősi és nagymarosi vízművek ügyét érintik. Hangsúlyozta, hogy ha nem sikerül konszenzusra jutni, az ügy ismét a Hágai Nemzetközi Bíróság elé kerülhet, ami szerinte azt jelentené, hogy a problémát sosem sikerül véglegesen rendezni.
A tárcavezető szerint annak érdekében, hogy a megállapodás a lehető legkedvezőbb legyen mindkét fél számára, elsőként kollégái elé terjeszti majd azt és ha pozitív visszajelzéseket kap, bemutatja a magyar illetékeseknek is és vélhetően a másik fél is hasonlóan jár majd el.
Taraba szerint ha nem is sikerül most dönteni, nem lenne jó megoldás, ha az ügy ismét a Hágai Nemzetközi Bíróság elé kerülne, mivel szerinte "nincs értelme" annak, hogy egy Szlovákia és Magyarország közti ügyet ott vizsgáljanak meg. Egyben leszögezte azt is, hogy a tárgyalásoknak nem képezi majd részét a dunai gátépítés kérdése, amely szerinte egy nagyon régi ügy, amit kizárólag az ellenzék akar most napirendre emelni.
A Bős és Nagymaros közötti vízműrendszer megépítéséről 1977-ben született döntés a Csehszlovák Szocialista Köztársaság és a Magyar Népköztársaság vezetése által. A projekt előrehaladtával 1989-re a csehszlovák fél szinte teljesen befejezte a munkálatokat, ám a magyar oldal ekkor úgy határozott, hogy leállítja a kivitelezést. Ezt követően a Hágai Nemzetközi Bíróság 1997-ben megerősítette a megállapodás érvényességét, és arra figyelmeztetett, hogy a két ország közötti környezeti és gazdasági feltételek alapos áttekintése után kell dönteni a projekt folytatásáról.