Egy amerikai repülőgép-hordozóról felszálló vadászgép hirtelen a tenger mélyébe csapódott, de a pilóták gyorsan katapultáltak, így sikerült elkerülniük a tragédiát.

Egy újabb baleset rázta meg a Vörös-tenger vizeit, ahol az USS Harry S. Truman repülőgép-hordozó állomásozik. Egy F/A-18 Super Hornet vadászgép tragikus módon a tengerbe zuhant leszállás közben, miután a fékezőrendszer váratlanul meghibásodott. Szerencsére a két pilóta időben katapultált, és csupán könnyebb sérülésekkel megúszta a balesetet. Az amerikai haditengerészet már megkezdte az incidens körülményeinek alapos kivizsgálását.
A baleset hátterében az "arrestment" rendszer meghibásodása állt, amely a repülőgépek leszállásakor játszik kulcsszerepet. Ez a speciális fékezőhorgos mechanizmus a hajók fedélzetén kifeszített acélkábelek segítségével segíti a gépek megállítását. Jelenleg a haditengerészet nyomozza, hogy mi okozhatta a rendszer működésének hibáját – számol be róla az AP News.
Ez az eset újabb csapást jelent a Harry S. Truman számára, amely már több balesetet is elszenvedett az elmúlt hónapokban. Áprilisban egy másik F/A-18-as vadászgép szintén a tengerbe csúszott a hangárfedélzetről, akkor is szerencsésen elkerülve a súlyosabb sérüléseket. Tavaly decemberben pedig az USS Gettysburg cirkáló tévedésből lelőtt egy másik F/A-18-ast, miközben húszi dróntámadásokra válaszolt.
A USS Harry S. Truman, amely a virginiai Norfolk kikötőjéből vágott neki az óceánnak, kulcsszereplővé vált az Egyesült Államok közel-keleti hadműveleteiben, különösképpen a jemeni húszi lázadók ellen végrehajtott légicsapások során. Az amerikai kormány többször is meghosszabbította a hajó küldetését, legutóbb pedig a USS Carl Vinson repülőgép-hordozó érkezett hozzá, hogy együttműködjenek az Arab-tenger térségében zajló műveletekben.
Kedden izraeli légicsapások sújtották a húszik által ellenőrzött jemeni fővárost, Szanaát, különösen a nemzetközi repülőtér területén. A támadás következtében az utasterminál teljesen romba dőlt, és hatalmas kráterek keletkeztek a kifutópályán – számolt be róla az al-Masirah, a húszik műholdas hírcsatornája.
Khaled al-Shaif, a repülőtér vezetője szerint hat utasszállító gép is találatot kapott, köztük három a nemzeti légitársaság, a Yemenia Airways flottájából. A cég mindössze egy működőképes repülőgéppel maradt, amely éppen úton volt Jordániába, amikor a csapás érte a repteret. A becsült kár eléri az 500 millió dollárt, és a repülőtér teljesen működésképtelenné vált.
A húszi lázadók hónapok óta rakétákkal és drónokkal célozzák meg a Vörös-tenger térségében közlekedő kereskedelmi és katonai hajókat, válaszul az izraeli hadműveletekre Gázában. 2023 novembere és 2025 januárja között több mint száz hajót értek támadások, amelyek következtében két kereskedelmi hajó elsüllyedt, és négy tengerész életét vesztette.
Bár a lázadók idén egy ideig önkéntes tűzszünetet hirdettek, az Egyesült Államok márciusban átfogó hadműveletet indított ellenük. Az amerikai és ománi vezetők kedden bejelentették, hogy újabb tűzszüneti megállapodás született, amely értelmében a húszik leállítják a hajók elleni támadásaikat – azonban a felkelők ezt egyelőre nem erősítették meg hivatalosan.