Elképesztő, milyen lenyűgöző dolgokat művelnek a hódok az Ős-Sárvíz partján! Ezek az ügyes kis állatok nemcsak a természet formálói, hanem a környezetük ökoszisztémájának kulcsszereplői is. A fák ágainak rágása és a gátak építése révén valóságos vízi vilá


Látványos felvételek kerültek fel a Szedres És Vidéke Horgász Egyesület Facebook-oldalára. A képeken hódok által alaposan megrágott, hatalmas fák törzsei tűnnek fel. A helyi horgászok elnöke elmondta, hogy ősszel a falánk hódok gyakran nem találnak elegendő zöld táplálékot, ezért kénytelenek a hatalmas fákat is kidönteni, hogy friss hajtások után kutassanak.

Több fénykép is bizonyítja, hogy az Ős-Sárvíz partján, Szedres környékén jelentős hódpopuláció él. Erdélyesi János, a Szedres és Vidéke Horgász Egyesület elnöke elmondta, hogy legalább két hódcsaládról van tudomása, ám a számuk márciusra várhatóan tovább gyarapszik, hiszen a hódok télen szaporodnak, és kifejezetten kedvelik ezt a környezetet.

Erdélyi János azt mondja, a szedresi pecások már megtanultak együtt élni ezekkel a hódokkal. Igaz, bosszantó tud lenni, amikor azt tapasztalják, hogy adott esetben több tíz éve ott álló fákat döntenek ki, ám ezek az állatok is csak élni, túlélni akarnak - meséli Erdélyesi János. A szakértő szerint a hódok ilyenkor gyakorlatilag mindent elfogyasztanak, amin még zöld hajtások találhatóak, ezért rágják el a fák törzseit is, hogy azokat kidöntve élelemhez jussanak.

Ősszel a hódok sürgönyöznek, hogy minél több élelmet gyűjtsenek össze a védelmet nyújtó váraikban. E bőséges táplálékra különösen nagy szükségük van, hiszen ez a különleges faj nem pihen télen, hanem éppen ellenkezőleg, rendkívül aktív marad. A hideg hónapok alatt nemcsak hogy életben maradnak, hanem szaporodnak is, a kicsinyeiket pedig februárban hozzák a világra.

A szedresi horgászoknak a hódoknál sokkal nagyobb gondot okoz az időjárás, és az amiatt folyamatosan csökkenő vízszint. Az Ős-Sárvíz medre a nyári aszály idején soha nem látott mértékben száradt ki, és azóta sem sikerült az üzemi vízszinthez szükséges vizet visszapótolni.

Jelenleg a mederben még mindig több mint egy méternyi víz hiányzik, ami hatalmas kihívást jelent a helyi ökoszisztémának. A horgászok számára különösen aggasztó, hogy az idei nyáron tapasztalt aszályos időszakok előrejelzése szerint a jövőben egyre gyakoribbá válhatnak, ami nemcsak a szabadidős tevékenységeiket fenyegeti, hanem az egész Ős-Sárvizet is komoly nehézségek elé állíthatja. A rendkívül alacsony vízszint, amely oxigénhiányos környezetet teremt, akár halpusztuláshoz is vezethet. Ebben az esetben a hódok is komoly veszélybe kerülhetnek.

Related posts