Tizenegy magyar intézmény alakított ki együttműködési megállapodást a Richter Gedeon Zrt.-vel.


A Richter Gedeon gyógyszergyár tizenegy magyar intézménnyel és harmincnál is több kutatócsoporttal alakított ki partnerségi megállapodásokat. Az együttműködés keretében a cég többek között az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Debreceni Egyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem és a HUN-REN Természettudományi Központ kutatóival dolgozik együtt. Az együttműködés fő célja az innováció előmozdítása, valamint új tudományos ötletek felfedezése és gyakorlati alkalmazása.

A Richter Gedeon gyógyszeripari vállalat új partnerségi megállapodásokat alakított ki felsőoktatási intézményekkel és kutatócsoportokkal. A cég 2022 óta dolgozik egy innovatív együttműködési struktúra kifejlesztésén. Ennek keretében három kulcsfontosságú kutatási terület – neuroinflammáció, neuropszichiátriai transzláció és humán reprodukció – fókuszába állítva jönnek létre az Innovációs Hálózatok, amelyek összesen 11 magyar intézetet és több mint 30 kutatócsoportot integrálnak.

Amikor Európa jövőjére gondolunk, világosan látható, hogy sürgető szükség van a versenyképességi innovációs fordulatra. Az a kutatási és fejlesztési potenciál, amellyel valaha élen járt, mára már a múlt ködébe veszett. Ezt a tényt az is jól illusztrálja, hogy a kockázati tőke mindössze 5%-a áramlik az európai piacra, míg az Egyesült Államokban ez az arány több mint 50%, Kínában pedig 40% körüli. A tudományos publikációk és a kutatási aktivitások terén is hasonló aggasztó tendencia figyelhető meg: a legnagyobb 50 technológiai vállalat közül csupán 4 található az Európai Unió területén.

Ahhoz, hogy Európa visszanyerje megérdemelt pozícióját a világban, elengedhetetlen egy versenyképességi átalakulás.

- Nyilatkozta Hankó Balázs, a kultúráért és innovációért felelős miniszter, a partnerségi megállapodás ünnepélyes aláírása alkalmával.

A tárcavezető hozzátette: Magyarország a uniós elnöksége alatt folyamatosan a versenyképesség növelésére fókuszált, a jó hír pedig az, hogy a magyar versenyképességi modellt számos helyen sikerült deklarációként vagy uniós tanácsként megfogalmazni.

Az egyetemek számára elengedhetetlen, hogy jelentős gazdasági szereplőkkel alakítsanak ki együttműködéseket; ez a sikeres magyar modell kulcseleme. A felsőoktatási intézmények célja, hogy szorosabb kapcsolatokat építsenek ki az ipar képviselőivel, közös kutatási projekteket indítsanak, és a szakképzés reformjával elősegítsék, hogy a fiatalok már tanulmányaik során, a szakképzés idején is valódi munkatapasztalatot szerezzenek, és munkabérhez jussanak.

- fogalmazott Hankó Balázs, aki az elmúlt évtizedet áttekintve kiemelte, hogy Magyarországon a kutatás-fejlesztési innovációkra fordított források száma háromszorosára nőtt, és a nagyvállalatoknál foglalkoztatott kutatók és fejlesztők létszáma is megduplázódott. Jelenleg pedig a kormány 15 milliárd forintos pályázatot hirdet a nagyvállalatok számára, akiknek egyetemi partnert kell választaniuk. A közösen kidolgozott kutatási programok fókuszában az egészséges életmód, a digitalizáció és a környezeti fenntarthatóság áll majd.

Orbán Gábor, a Richter Gedeon vezérigazgatója ünnepi beszédében arról beszélt: a Richter Gedeon a magyar szellemi alkotóerő fizikai megnyilvánulása és folyamatos hátországot biztosít ahhoz, hogy a szellemi munka támogatva legyen. Mostantól azonban azon is dolgoznak, hogy a hazai akadémiai szféra bekapcsolódhasson az innovációba. Ezt viszont szerinte csak akkor lehet elérni, ha megszervezik azoknak a szakmai műhelyeknek a hálózatát, amelyek egy adott területen világszínvonalon képesek alkotni.

A kutatók szabadon választhatják meg kutatási irányvonalukat, hiszen a kutatási szabadság alapvető fontosságú. Mi csupán annyit teszünk, hogy lehetőséget biztosítunk az innovációs értékláncba való bekapcsolódásra.

- Húzta alá, hozzátéve, hogy a Richter célja, hogy a pszichiátria, a nőgyógyászat, a menopauza, az endometriózis és a méhmióma területén is versenyképesebbé váljon, azonban a német piac önmagában nem elegendő ehhez. "Ha az egyetlen lehetőség a globális piacra való belépés, akkor ez nem lesz elegendő, nem tudunk kitörni, de a Richter rendelkezik azzal a képességgel, hogy kapcsolatai révén biztosítsa ezt a kiutat" - hangsúlyozta.

"A szakmai hálózatok megszervezése nem volt egyszerű feladata, vegyes tapasztalatok halmozódtak fel, le kelllet küzdenünk az üggyel kapcsolatos dilemmáinkat. Ebben egy nagy lendületet kaptunk a modellváltással, amikor egyértelművé vált az a kormányzati szándék, hogy az iparnak és az egyetemeknek új szövetséget kell kötni" - mondta végezetül Orbán Gábor.

A Richter Gedeon új partnerségi megállapodásokat kötött, amelyek során együttműködik többek között az Eötvös Loránd Tudományegyetemmel, a Debreceni Egyetemmel, a Pécsi Tudományegyetemmel, a Semmelweis Egyetemmel és a HUN-REN Természettudományi Központtal.

Related posts